جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 خبر 

کشف سومين تدفين اسب در يک منطقه باستان‌شناسي

فصل دوم کاوش‌هاي باستان‌شناسي در محوطه «وستمين کياسر» مازندران به کشف سومين تدفين اسب از دوران اشکاني منجر شد.به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، عبدالمطلب شريفي ـ رييس هيأت باستان شناسي ـ با اعلام اين خبر، هدف از انجام کاوش‌هاي باستان‌شناسي در محوطه و گورستان «وستمين» را کاوش در 12 دخمه باقي مانده از کاوش‌هاي سال 94و تعيين عرصه و پيشنهاد حريم محوطه ‌ذکر کرد.

اين باستان‌شناس با مهم دانستن انجام گمانه‌زني براي تعيين عرصه و پيشنهاد حريم محوطه 15 هکتاري وستمين افزود: با گمانه‌زني‌هاي صورت گرفته، مشخص شد بيش از 250 دخمه در اين مکان وجود دارد.

او با اشاره به باز شدن 9 دخمه از 12 دخمه تا کنون، بيان کرد: شواهد و يافته‌هاي جالب توجه و منحصر به فردي در هر يک از اين دخمه‌ها وجود دارد.شريفي با اشاره به اين نکته که يکي از سنت‌هاي تدفين در دوره اشکاني دفن اسب به همراه صاحبش بوده، گفت: در اين شيوه اسب را خفه کرده و در کنار جسد صاحب آن قرار مي‌دادند.

شريفي اضافه کرد: در کاوش‌هاي پيشين در اين محوطه دو تدفين اسب کشف شده بود و باستان‌شناسان در اين فصل از کاوش نيز موفق به کشف سومين تدفين اسب در اين منطقه شدند.


عروسي سنگي ؛ جاذبه اي افسانه اي در بلغارستان ‏

وقتي صحبت از جاذبه هاي طبيعي و افسانه اي به ميان بيايد ، بلغارستان داستان هاي زيادي براي گفتن خواهد داشت. در نزديکي شهر کاردژالي (Kardzhali ) در جنوب بلغارستان صخره هايي وجود دارند که به شکلي عجيب در آمده اند و همين شکل آنها باعث شده تا به يک جاذبه تبديل شوند و داستان هايي درباره آنها گفته شود.

داستاني در اين باره مي گويد دختر و پسر جواني از دو دهکده نزديک به اين منطقه عاشق يکديگر شده و تصميم به ازدواج مي گيرند اما خانواده هاي آنها با اين وصلت مخالف بوده اند به همين منظور در عروسي آنها را نفرين کرده و به سنگ تبديل مي کنند. همراه آنها کل افرادي که در اين مراسم حضور داشته اند نيز به سنگ تبديل مي شوند. افسانه ها اين منطقه را محل برگزاري آن عروسي مي دانند و به دليل اينکه اين اشکال سنگي در برخي جهات شبيه به انسان هاي ايستاده هستند نام عروسي سنگي برروي اين جاذبه طبيعي و خارق العاده گذاشته شده است.

اما محققان در اين باره تخمين زده اند که اين سنگ ها حدود40 ميليارد سال پيش در اثر فعاليت هاي آتشفشاني زير آب شکل گرفته اند و پس از اينکه سطح آبها پايين تر آمده در اثر قرار گرفتن در برابر باد و خورشيد و باران به شکل فعلي در آمده اند. مواد معدني مختلفي در دل اين سنگها وجود دارد که موجب تغيير رنگ آنها در اثر نور خورشيد هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون