جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 اخبـــــــــار 

كشفي عجيب؛

موميايي سلطنتي از جنس جواهر و طلا

باستان شناسان مصري، مقبره اي را در شهر اُقصُر (Luxor) در جنوب مصر کشف کردند که متعلق به زرگري سلطنتي و همسرش مي باشد و به دوران امپراتوري مصر باستان و بين سده هاي يازده تا شانزدهم قبل از ميلاد مسيح تعلق دارد.

وزير آثار باستاني اين کشور، خالد العناني اعلام کرده که به تازگي در ذراع ابوالنجا (مقبره اي باستاني واقع در کناره ي غربي رود نيل)، يک موميايي، مقبره هاي سنگي، ظروف و کاسه ها و ديگر صنايع دستي کشف شده است.

مصطفي الوزير، رئيس گروه تحقيقاتي باستان شناسان، در اين باره اظهار داشت:شواهد حاکي از اين است که تمامي اين کشفيات به آمنمهات (Amenemhat) و همسرش آمنهوتپ (Amenhotep) تعلق داشته اند. اگرچه نام آمنهوتپ بيشتر به آقايان تعلق مي گرفته اما بنا بر شواهد کشف شده در اين مکان، او بانوي اول خانه بوده است.

درِ ورودي اين مقبره متصل به مقبره اي ديگر است که پيش تر کشف شده بود. در ابتداي ورود به آرامگاه، تنديسي سنگي و نيمه مخروبه از اين زرگر سلطنتي و همسرش وجود دارد و در ميان آنها فرزندانشان نيز به تصوير کشيده شده اند. بنا به صحبت هاي مصطفي الوزير، به تصوير کشيدن پسران، در گذشته حرکتي نامتعارف به شمار مي آمده چرا که عرف بر اين بوده که تنها تصوير دخترانشان را در تنديس خانوادگي کنده کاري کنند و اگر فرزند دختر نداشتند، عروس هايشان را در تنديس جاي مي دادند.

خالد العناني اظهار کرد که اين آرامگاه در زمان دودمان 21 و 22 تبديل به مقبره شده اما ساخت آن در زمان دودمان 18صورت گرفته است.

گفته ها حکايت از اين دارند که در محوطه بيروني اين آرامگاه، جسد يک زن و دو فرزند بالغش نيز کشف شده است. البته وزارت آثار باستاني مصر عنوان کرده که اين تازه ابتداي کار است و از طريق اين مقبره تازه کشف شده، مي توان به اجساد و آرامگاه هاي بيشتري نيز رسيد.


افتتاح موزه «لوور» ابوظبي در آينده نزديك

بعد از 10 سال انتظار، موزه لوور ابوظبي در ماه نوامبر افتتاح خواهد شد.

دوستداران هنر به زودي مکان جديدي براي تماشا خواهند داشت، چراکه موزه لوور ابوظبي، پس از يک دهه ساخت و ساز، به زودي افتتاح خواهد شد.

اگرچه از زمان اعلام شروع اين پروژه در سال 2007، روند آن چندين مرتبه به تعويق افتاد، ولي اين موزه که در جزيره سعديات ابوظبي قرار گرفته است، بالاخره در تاريخ 11 نوامبر افتتاح خواهد شد.اين مجموعه توسط معمار فرانسوي، Jean Nouvel، طراحي شده است و شامل 55 ساختمان مختلف و جدا از هم است که 23 ساختمان آن به گالري ها اختصاص دارند که مناظر آن‌ها رو به اقيانوس است.

با توجه به اندازه بزرگ اين موزه آن را با هدف «شهر موزه‌اي» ساخته‌اند. يک گنبد بزرگ با قطر 180 متر در سقف اين موزه قرار گرفته است. اين گنبد يک الگوي هندسي خاص، متشکل از 8000 ستاره فلزي دارد که «باراني از نور» متحرک را با تابش نور خورشيد به آن ايجاد مي‌کنند.اين موزه آثارهنري از 13 موزه معروف لوور فرانسه را قرض گرفته و نمايش مي‌دهد. اين آثار شامل « La Belle rronnière» از داوينچي، پرتره ونسان ون گوگ و نقاشي « ناپلئون در حال عبور از آلپ» توسط ژاک لويي داويد مي‌ شود.

يک رستوران و يک موزه مخصوص کودکان هم در اين مجموعه قرار خواهند گرفت. کودکان بين 6 تا 12 سال مي‌توانند از اين موزه ديدن کنند و در کلاس‌هاي آموزشي و جلسات تعاملي آن شرکت کنند.بازديدکنندگان هم با پاي پياده و هم از طريق قايق مي‌توانند به موزه لوور ابوظبي دسترسي داشته باشند.يک تونل هم قرار است که اين مجموعه را به موزه ملي زايد متصل کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون