جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 نمايشگاه مهرهاي حکومتي عهد قاجار در كاخ گلستان 

نمايشگاهي متشکل از مهرها و فرامين دوره‌ قاجار با هدف معرفي اموال فرهنگي و تاريخي كاخ گلستان افتتاح شد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، اين نمايشگاه با حضور محمدحسن طالبيان معاون ميراث‌فرهنگي سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، سيداحمد محيط طباطبايي رئيس ايکوم ايران و مسعود نصرتي مدير کاخ گلستان افتتاح شد.

طالبيان در حاشيه اين مراسم گفت: کل گنجينه، معماري و آثار اين کاخ به‌ويژه دوره قاجار آن در دنيا کم‌نظير است. گنجينه‌هاي مختلفي در اين کاخ وجود دارد که نيازمند معرفي و حفاظت هستند.

او با بيان اينکه جريان‌هايي نظير برگزاري اين نمايشگاه بايد گسترش يابد گفت: اين جريان فرهنگي بايد در کاخ‌ها اتفاق بيفتد. چنين جريان زندگي فرهنگي در کاخ‌ها مهم است و بايد از طريق چاپ کتاب، بروشور، برگزاري نمايشگاه و... که جزو رسالت کاخ‌هاست به مردم نمايش داده شود.

طالبيان تصريح کرد: دوره قاجار دوره‌اي است که طبقه متوسط و صاحب اسناد توسعه پيدا کردند و در اين دوره شاهد تحول در شکل مهرها مي‌شويم و جريان هنر نيز به اين حوزه ورود پيدا مي‌کند.

او افزود: اين مهرها سمبل قدرت حاکمان آن دوره است و از ديد زيبايي‌شناسي، هنري، تاريخي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي و... اين مهرها اسناد مهمي براي شناختن دوره قاجار هستند.مسعود نصرتي مدير کاخ گلستان نيز در اين مراسم گفت: در اين نمايشگاه با عنوان "گزيده‌اي از مهرهاي حکومتي عهد قاجار" حدود 76 قطعه مهر و دسته مهر به شکل‌هاي مختلف مانند انگشتر، آويز گردنبند و سه نسخه از فرامين وليعهدي ناصرالدين‌شاه، مظفرالدين‌شاه و احمدشاه به نمايش گذاشته مي‌شود.

او افزود: اين مهرها متعلق به پادشاهان، وزرا و برخي زنان خاص دربار بوده است. هر کدام از اين مهرها براي فرامين و اسناد خاصي مورد استفاده قرار مي‌گرفت. برخي از اين مُهرها به صورت نوشتاري و تصويري بوده و نام پادشاهان در يک بيت شعر روي آن حک شده است. همچنين نگين بيشتر اين مهرهاي حکومتي از جنس سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي مانند زمرد و عقيق است.

اين نمايشگاه تا پايان شهريور در محوطه‌ جهاني کاخ گلستان در ميدان ارگ تهران ادامه خواهد داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون