جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 ژانر فانتزي و روياهاي ما 

ژانر فانتزي (Fantasy) از گونه‌هاي سينمايي است که در سال هاي اخير به شدت مورد توجه علاقه مندان سينما قرار گرفته و نزديکي قابل درکي با ژانرهاي ترسناک و علمي تخيلي نيز دارد.ژانر فانتزي داستان شخصيت‌هايي را روايت مي‌كند كه در زندگي واقعي وجود ندارند.خيال‌پردازي ويژگي اصلي اين ژانر است.دنياها در اين گونه آثار؛ خيالي تصوير مي‌شوند و استفاده از وقايع ماورا طبيعي ، سحر و جادو ، حس ششم و سفر در مكان و زمان از جمله فرايندهاي پيش برنده‌ي داستان هستند. موجودات هيولايي و خيالي نيز بسيار در اين ژانر استفاده مي‌شوند و از اين منظر ژانر فانتزي شديدا با ژانرهاي علمي-تخيلي و ترسناك مرتبط است.

زمينه ظهور فيلم فانتزي در سينماي جهان از دهه 20 شروع شد. در اين بين سينماي آمريكا با علاقه بيشتري ‍ژانر فانتزي را دنبال كرد و حدودا از سال 1930 با ساخت سري فيلم‌هاي معروف تارزان ، فانتزي يك ژانر شناخته‌شده و محبوب به حساب مي‌آمد.از حدود سالهاي 1950 به اين طرف سينماي فانتزي و ترسناك و تخيلي بسيار به هم نزديك شدند.ساخت آثاري مانند "مهر هفتم" به كارگرداني اينگمار برگمان محصول 1957، و "آليس در سرزمين‌عجايب" محصول كمپاني ديزني از آثار شاخص اين دوره هستند.از دهه 70 تا 90 كم كم حضور استوديوهاي پيشرفته تر در سينما آغاز شده بود.اين استوديوها به كمك وسايل رايانه‌اي در سطح آن روزگار؛ توانستند قدرت خيال نويسندگان و كارگردانان اين ژانر را بيشتر برآورده كنند.

در هزاره‌سوم اما ژانر فانتزي با شكوفايي هرچه بيشتر استوديوهاي ديجيتال و رايانه‌اي به لحاظ تكنولوژي سر به آسمان سائيد.مجموعه فيلم‌هاي "ماتريكس"؛ "تريلو‍ژي ارباب حلقه‌ها" و هشتگانه "هري پاتر" بخشي از آثاري هستند كه به مدد اين تكنولو‍ژي‌ها ساخته‌شده و با استقبال روبه رو شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون