جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 سرمقاله  

خانواده و جبران خلأهاي متوليان امور كودك

زهرا کيان بخت

هرچند ممكن است ما در جايگاه والدين، نسبت به عملكرد نظام آموزشي انتقاداتي داشته باشيم، كميت و كيفيت دروسي كه براي فرزندمان درنظر گرفته شده را چندان اصولي تلقي نكنيم، به برخورد اولياي مدرسه با فرزندمان و فضا و جوّ موجود در مدرسه كه به جاي شاداب‌سازي دانش‌آموزان، موجب خستگي و كلافگي آنها مي‌شود، نقدهايي وارد كنيم، برنامه‌هاي صداوسيما براي كودكان‌مان را مناسب و جذاب ندانيم، به نظرمان نشريات و كتابهايي كه هرازگاه براي كودكمان تهيه مي‌كنيم باكيفيت و مطلوب نباشند و توقع داشته باشيم وقتي كودكمان را تشويق به مطالعه مي‌كنيم، مطالب و منابعي كه براي مطالعه در اختيارش قرار مي‌دهيم مفيد و تقويت‌كننده خلاقيت او باشند، و خلاصه معتقد باشيم سازمانهايي كه وظيفه تأمين نيازهاي كودك‌مان را بر عهده‌ دارند، در ارائه خدمات و توليداتي كه از آنها انتظار مي‌رود، به درستي عمل نمي‌كنند.

اما خوب است بدانيم در كنار همه دستگاهها و تشكل‌هايي كه كارشان، خدمت‌رساني به كودكان به شكلهاي مختلف است، مهمترين عاملي كه مي‌تواند در رشد شخصيتي كودكان و موفقيت آنها، نقش كليدي را ايفا كند، خانواده مي‌باشد. درواقع، خانواده با نقش اساسي كه دارد مي‌تواند كم و كاستي‌هايي كه در قسمتهاي مختلف وجود دارد را پوشانده و ضعفهاي موجود در آنها را جبران كند. اگر مانند بسياري از والدين ديگر، اين نگراني را داريم كه كودك‌مان آن گونه كه انتظار داريم پرورش نيابد، كافي است در كسوت پدر و مادر، در گفتار و مهمتر از آن، در عمل، الگوهاي درست رفتاري را به كودكان بياموزيم و از اين طريق، پروسه رشد شخصيتي را در آنها كامل كنيم.

از طرف ديگر، بكوشيم آنچه را نهادهاي آموزشي و فرهنگي نتوانسته‌اند به خوبي به كودكان ارائه دهند، در منزل، جبران نماييم. اگر يكي از نقدهاي ما، تقويت نكردن قوه خلاقيت كودك در مدرسه و در رويارويي با كتابها، بازيها، برنامه‌ها و... است، در خانه به قوه خلاقيت كودك بها داده و سعي كنيم او را براي آنچه خلاقانه مي‌گويد و انجام مي‌دهد، مورد تشويق قرار 0دهيم.

هرچند سيستم آموزشي ما در زمينه استعداديابي كودكان با خلأهايي روبروست و ما نيز احتمالا، انتقاداتي به اين مسأله داريم، اما خوب است به جاي نقد صرف و منتظر حل شدن مشكلات و خلأهاي موجود در دستگاهها نشستن، خودمان دست به كار شويم و با تشخيص استعدادهاي فرزندمان، بكوشيم او را در مسير هنري، علمي، ورزشي و... كه به آن علاقه‌مند است، هدايت و حمايت كنيم.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون