جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3969- تاریخ : 1396/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 اخبـــــــــار 

هميلتون ،پايتخت آبشار دنيا

آبشار نياگارا ممکن است پر بازديد ترين آبشار در شمال آمريکا باشد اما پايتخت حقيقي آبشار دنيا در 50 مايلي غرب اين منطقه يعني در شهر کانادايي هميلتون قرار گرفته است. اين شهر در قلب صنعتي ترين منطقه ي کانادا قرار گرفته و در عين حال مکاني بسيار زيبا مي باشد. طبيعي ترين ويژگي اين منطقه آبشارهاي آن هستند.

در هميلتون بيش از يکصد آبشار وجود دارد که يکي از آنها مرتفع ترين آبشار واقع شده در محيط شهري است.

تعدد آبشارها در اين قسمت به دليل موقعيت قرارگيري آنها در راستاي عارضه هاي زمين در ناحيه ي نياگارا است (لبه اي قوسي شکل که حين گذر از نيويورک، انتاريو، ميشيگان، ويسکانسين و ايلينوي از ميان هميلتون نيز عبور مي کند).

هر رودخانه اي که به سمت درياچه هاي بزرگ بر فراز نياگارا حرکت کند، منجر به ايجاد يک يا چند آبشار مي شود.

هميلتون يک شهر صنعتي بزرگ است که تمرکز اصلي آن بر روي توليد فولاد مي باشد و به همين دليل آبشارهاي آن تا سال 2008 ناديده گرفته شده بودند تا اينکه در اين سال يکي از بوميان هميلتون به نام کريس اکلاند، شهر آبشار را پايه گذاري نمود. تا قبل از اين موضوع، ساکنان اين شهر از آبشارهاي آن بازديد کرده و آخر هفته ها از اين مکان ها به عنوان محل پيک نيک و شنا استفاده مي کردند اما هيچ کس ارزش واقعي آب هاي هميلتون را نمي دانست.

حتي امروز نيز هيچ کس آمار دقيقي از تعداد آبشارهاي هميلتون ندارد.وبسايت رسمي کريس اکلاند تعداد اين آبشارها را 130 عدد اعلام کرده است، اما برخي منابع تعداد دقيق را بالغ بر 150 مي دانند.

عدم قطعيت در تعداد اين آبشارها مي تواند به اين دليل باشد که تنها 50-60 عدد از اين آبشارها در طول سال جريان مي يابند، بنابراين تعداد اين آبشارها بسته به فصل سال مي تواند متغير باشد. مسئله ي ديگر اين است که برخي از اين آبشارها در املاک خصوصي واقع شده اند که ممکن است در تعداد نهايي شمارش نشوند.

علاوه بر اين، آبشارهاي زيادي در مرکز هميلتون هستند که با افزايش جمعيت و ساخت و سازها به مرور ناپديد مي شوند.

هميلتون هيچ رودخانه ي بزرگي ندارد، به همين دليل ابعاد آبشارها هيچ کجا حتي به گرد پاي نياگارا هم نمي رسد. در عوض آبشارهاي هميلتون کوچک و آرام بوده و تنوع زيادي دارند که از آن جمله مي توان به آبشارهايي که از لبه ي صخره هاي مرتفع سرازير مي شوند، مدل هاي روباني (عرض کم و ارتفاع بلند)، مدل کلاسيک (با عرض و ارتفاع برابر) و مدل پرده اي (عرض زياد و ارتفاع کم) اشاره نمود.

يکي از زيباترين آبشارهاي هميلتون، آبشار وبستر است.

مرتفع ترين آبشار، Tew به ارتفاع 41 متر و کوچکترين آبشار، Little Davis به ارتفاع 3 متر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون