جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3961- تاریخ : 1396/05/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 شهرهاي کلاش و گليم و دهکده سفال ايران در انتظار ثبت جهاني  

معاون صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري گفت: ارزيابان شوراي جهاني صنايع‌دستي در بازديد از کلاش، گليم و دهکده سفال ايران وضع توليد، فروش و آموزش صنايع دستي را تأييد کردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري؛ بهمن نامور مطلق افزود: براي امسال دو سهميه شهر و يک سهميه دهکده براي ثبت در شوراي جهاني صنايع‌دستي داشتيم.

وي گفت: سيرجان به عنوان شهر جهاني گليم، مريوان به عنوان شهر جهاني کلاش و کلپورگان به عنوان دهکده جهاني سفال نامزد بودند و پرونده اين دو شهر و يک روستا در ماه‌هاي پيش به شوراي جهاني صنايع‌دستي ارسال شده بود.

نامور مطلق با بيان اينکه ثبت‌جهاني يک شهر يا روستا سه مرحله دارد افزود: در مرحله اول پرونده تهيه و به شوراي جهاني صنايع‌دستي ارسال مي‌شود، مرحله دوم ارزياب‌ها به شهرهاي نامزد شده سفر مي‌کنند و در مرحله سوم رأي‌گيري براي ثبت جهاني مکان‌ها انجام مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه هم اکنون بازديد ارزيابان شوراي جهاني صنايع‌دستي در مرحله دوم است گفت: در مرحله اول پرونده ارسالي به شوراي جهاني صنايع دستي کامل و جامع بوده و مورد موافقت اعضاي اين شورا قرار گرفته است.

نامور مطلق افزود: ارزيابان اين شورا از هفته گذشته با سفر به سه استان کردستان، کرمان و سيستان و بلوچستان به بررسي وضع توليد گليم در سيرجان، کلاش در مريوان و سفال در روستاي کلپورگان سراوان پرداختند.

وي ادامه داد: موضوعاتي، چون توليد، فروش، آموزش، نحوه حمايت از هنرمندان صنايع‌دستي و فروش الکترونيک مؤلفه‌هاي مهمي بودند که ارزيابان در اين سفر به بررسي آن‌ها پرداختند.

نامور مطلق با تأکيد بر اينکه نتايج اين ارزيابي‌ها تا 3 ماه آينده اعلام مي‌شود گفت:پيش بيني ما اين است که 2 شهر مريوان و سيرجان و روستاي کلپورگان به عنوان شهرهاي جهاني کلاش و گليم و روستاي جهاني سفال ثبت شوند. معاون صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري افزود: ثبت شهر‌ها و روستاهاي جهاني آغاز راه است و با توجه به ظرفيت‌هاي حوزه صنايع دستي در ايران اميدواريم ديگر شهر‌ها و روستاهايي که در سال‌هاي آينده نامزد مي‌شوند ثبت
شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون