جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3940- تاریخ : 1396/04/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

مسابقه «کتاب معرفي کنيد و جايزه بگيريد!»

کانون توسعه فرهنگي کودکان مسابقه «کتاب معرفي کنيد و جايزه بگيريد!» را در کتابخانه‌هاي مناطق محروم روستايي برگزار مي‌کند.

به گزارش ايسنا، در خبر برگزاري اين مسابقه عنوان شده است: يکي از راه‌هاي تشويق کودکان به کتاب‌خواني اين است که بتوانند دربار? کتابي که خوانده اند در جمع همسالان يا بزرگ‌ترها صحبت کنند.

بر همين اساس براي تشويق کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه‌هاي کانون توسعه فرهنگي کودکان، طرح «کتاب معرفي کنيد و جايزه بگيريد!» در طول تابستان در کتابخانه‌هاي مناطق محروم اجرا مي‌شود.

اين طرح در سه گروه سني 7 تا 9 سال، 10 تا 12 سال و 13 تا 15 سال و در دو گروه دختران و پسران در کتابخانه‌هاي روستايي مناطق محروم اجرا مي‌شود. در اين طرح ابتدا کتابدار از بين اعضاي 7 تا 15 سال سه گروه دختر و سه گروه پسر تشکيل مي‌دهد، سپس آموزش‌هاي اوليه، همچون آشنايي با عناصر داستان، چگونه خواندن و يادداشت برداشتن و دربار? چه نکاتي صحبت کردن را به آن‌ها آموزش مي‌دهد.

در اين طرح خود اعضاي گروه داور هستند و هر گروه با امتيازهايي که به هر معرفي مي‌دهند، از بين خود بهترين معرفي را انتخاب مي‌کنند.

جايز? اين طرح در هر گروه سني، کارت هدي? 50000 توماني است که در پايان تابستان با برگزاري جشني در هر کتابخانه به نفرات برگزيده اهدا مي‌شود.

کانون توسعه فرهنگي کودکان با هدف بالا بردن سطح دانش عمومي و اعتلا و گسترش فرهنگ زندگي براي کودکان، به‌ويژه کودکان نقاط محروم کشور در سال 1380 تأسيس شده است.


نامه‌هاي زندان «ماندلا» کتاب مي‌شود

نامه‌هايي که «نلسون ماندلا» در دوران حبس به نگارش درآورده بود، در يک مجموعه کتاب چاپ مي‌شود.

به گزارش ايسنا، «بوک‌سلر» نوشت: يک انتشارات آمريکايي قصد دارد مجموعه نامه‌هاي «نلسون ماندلا» ـ رئيس‌جمهور فقيد آفريقاي جنوبي ـ را که طي 27 سال حبس به نگارش درآمده‌اند، به صورت کتاب دوجلدي روانه بازار کند.

«ماندلا» 27 سال از عمرش را به عنوان زنداني سياسي در حبس گذراند. جلد اول نامه‌هاي اولين رئيس‌جمهور سياه‌پوست آفريقاي جنوبي در جولاي 2018 منتشر خواهد شد. بسياري از اين نامه‌ها پيش‌تر منتشر شده‌اند اما انتشارات «ليورايت» قصد دارد با کمک گرفتن از آرشيو بنياد «ماندلا»، آرشيوهاي ملي آفريقاي جنوبي، خانواده و به‌ويژه نوه «ماندلا»، تمام اين مجموعه 27 ساله را گردآوري کند و در يک کتاب به چاپ برساند.

اين انتشارات پيش‌تر با همکاري بنياد «نلسون ماندلا»، کتاب «قصه‌هاي عاميانه آفريقايي مورد علاقه نلسون ماندلا» را روانه بازار کتاب کرده است. اين اثر در سال 2003 جايزه «انجمن ملي پيشرفت رنگين‌پوستان» را کسب کرد.

«ماندلا» از سال 1962 تا 1990 در چهار زندان آفريقاي جنوبي محبوس بود، اما در تمام اين مدت صدها نامه براي اعضاي خانواده، دوستان، هواداران، مقامات زندان و افراد دولتي به نگارش درآورد. او را مهم‌ترين زنداني سياسي قرن بيستم مي‌دانند و قرار است نامه‌هايش در دو جلد با عنوان «نامه‌هاي زندان نلسون ماندلا» در دسترس خوانندگان قرار گيرد.

جلد اول اين کتاب که شامل 250 نامه مي‌شود، به مناسبت صدمين سالگرد تولد اين چهره‌ سياسي، در جولاي 2018 روي پيشخان کتاب‌فروشي‌ها قرار مي‌گيرد. نامه‌هاي او براساس تاريخ نوشته شدن تنظيم شده‌اند و تا روز 11 فوريه که او از زندان آزاد شد، ادامه دارند. در اين نامه‌ها، او به عنوان وکيل، سياستمدار، همسر، پدر و دوست وفادار ديده مي‌شود که درباره همه مسائل از جنبش ضدآپارتايد گرفته تا مرگ پسرش «تمبي» در سال 1969 اظهارنظرمي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون