جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3930- تاریخ : 1396/03/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 زنگ اد‌‌‌‌‌بيات 

اهدا نشان «ملازم افتخاري» به جي کي رولينگ

جي کي رولينگ خالق هري پاتر از جمله چهره‌هاي ادبي است که در کنار چهره‌هايي از ديگر عرصه‌هاي هنري با دريافت نشان افتخار تجليل مي‌شوند.به گزارش مهر به نقل از آسوشيتدپرس، رولينگ که نشان ملازم افتخاري را مي‌گيرد گفت از اين افتخاري که نصيبش شده بسيار خوشحال است و به آن مي‌بالد.

ريموند بريگس نويسنده کتاب کودک نيز با دريافت جايزه CBE تجليل مي‌شود.ديويد ويليامز کمدين و نويسنده کتاب کودک نيز گفت: از اين خبر خيلي خوشحال شدم اما هيچکس از مادرم خوشحال‌تر نيست.اين نشان ها و مدال‌ها عالي‌ترين رتبه امپراتوري بريتانيا و داراي سلسله مراتب هستند که از پايين ترين درجه يعني MBE به عنوان عضو رتبه امپراتوري شروع مي‌شود و بعد OBE درجه افسر رتبه امپراتوري، CBE فرمانده، درجه بالاتر شواليه يا بانو و بالاترين درجه شواليه عالي صليب يا بانوي عالي صليب است.فهرست دريافت کنندگان نشان لياقت که براي تجليل اهدا مي‌شود هر سال شامل شماري از چهره‌هاي تاثيرگذار فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي است که در آغاز سال اسامي برندگان اعلام و در طول سال به برندگان اهدا مي‌شود.رولينگ امسال در فهرست سلبريتي‌هاي پردرآمد فوربس در مکان سوم جاي داشت و با درآمد 95 ميليون دلاري در سال 2016، پردرآمدترين نويسنده شد. او بيشتر اين مبلغ را از فروش خوب فيلم «جانوران شگفت‌انگيز و زيستگاه آن‌ها» به دست آورد.اين در حالي است که امسال بيستمين سالگرد انتشار نخستين کتاب از مجموعه کتاب‌هاي پرفروش «هري پاتر» هم هست.


فراست در نشست بررسي «خون مردگي»:

نزديک شدن هر نويسنده به موضوع جنگ را به فال نيک مي گيرم

يک نويسنده معتقد است عطر و بوي جنگ آنچنان بازتاب دارد که حتي بر شامه ضعيف نيز اثرگذار است.به گزارش شبستان، قاسمعلي فراست، نويسنده و منتقد ادبي عصر ديروز در نشست نقد و بررسي کتاب خون‌مردگي اثر الهام فلاح گفت: اولين ويژگي يک رمان اين است که خوشخوان باشد و خواننده را جذب کند و پاي خود نگه دارد، طوري که خواننده بدون خستگي آن را بخواند و سيراب شود. رمان خون مردگي رمان خوشخواني است.فراست ادامه داد: دومين ويژگي رمان اين است که خواننده بتواند با تار و پود مطالب، آدم ها و فضاي موجود در رمان ارتباط برقرار کند و خود را وسط ميدان ببيند. در توصيف هايي که خانم فلاح در خون مردگي داشت، رابطه من خواننده با کوچه پس کوچه ها و فضاها در بيشتر جاها قابل باور، ملموس و دلنشين بود.اين نويسنده و منتقد ادبي با بيان اينکه خون مردگي کتابي درباره جنگ است، عنوان کرد: خانم فلاح مي توانست در مورد مسايل ديگر بنويسد که بازار و مشتري بيشتري دارند و برايش به به و چه چه بيشتري داشته باشند. وقتي هر نويسنده اي به جنگ مي پردازد يعني در جايي از وجود اين آدم دردي نهفته و در وجودش ترکشي نشسته است که با اين مسئله زندگي مي کند. جنگ عطر و بويي دارد که کافي است ،کسي از کنارش رد شود تا آن بو را حس کند. نزديک شدن هر نويسنده به موضوع جنگ را به فال نيک مي گيرم و به او درود مي گويم. عطر جنگ آنقدر بازتاب دارد که بر روي کسي که شامه اش ضعيف است نيز اثر مي گذارد.وي اظهار داشت: کسي در بطن و متن جنگ است بيشتر مسايل را درک مي کند. آقاي ناصر ايراني استاد بنده در داستان نويسي به تصور خيلي ها دگرانديش بود. در يکي از سفرها که نويسندگان را به مناطق جنگي مي بردند و ايشان هم حضور داشت و با بغضي در گلو در خرمشهر گفت: من کتابم را نوشتم. آنقدر جنگ قداست و معنويت دارد که اگر يکي هم جذب نشد و نفهميد ضرري ايجاد نشده بلکه آن شخص برداشتش اشکال دارد. چرا ما بايد مانع ايجاد کنيم که کسي در اين زمينه کتاب ننويسد. وقتي قلم نويسنده اي خوب و قابل اعتنا باشد، وظيفه ما سنگين مي شود که او را جذب کنيم. با اخلاق پيامبرگونه آن نويسنده مي شود نويسنده باورهاي من. خانم فلاح با کتاب خون مردگي نشان دادند که اندوخته هاي واژگاني زيادي دارند.فراست در واکنش به انتقاد شاکري از کتاب خون مردگي گفت: کاش خوب دفاع مي کرديم. ابوالقاسم ژرفا روحاني هستند، باسواد و باصفا. وقتي ايشان دم از دين مي زنند، بي دين ترين آدم ها جذب مي شوند. ايشان به قدري با صميميت، رافت و اخلاق محوري حرف مي زنند که من بي دين خجالت مي کشم و يواشکي خود را به او نزديک مي کنم. متاسفانه گاهي ما آيات رحمت خدا را با غضب مي خوانيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي