جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3930- تاریخ : 1396/03/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

خانه پدري «هوشنگ ابتهاج» در خطر تخريب

خانه پدري هوشنگ ابتهاج (سايه) در شهر رشت در خطر تخريب قرار دارد.به گزارش ايسنا، همشهريان هوشنگ ابتهاج (ه. الف. سايه) از خطر تخريب خانه پدري اين شاعر غزل‌سراي پيشکسوت نگرانند. اين خانه در محله تاريخي استادسراي شهر رشت در نزديکي خانه گلچين گيلاني - پسرخاله ابتهاج - قرار دارد و به گفته عليرضا پنجه‌اي - شاعر و فعال فرهنگي رشت -، سايه نخستين شعرش را آن‌جا سروده است.

پنجه‌اي درباره وضعيت خانه پدري هوشنگ ابتهاج به ايسنا مي‌گويد: اين خانه توسط يکي از مغازه‌داران محل خريداي شده است و تره‌بارفروش‌ها با اجازه مالک آن را به محل انبار محصولات خود تبديل کرده‌اند.او مي‌افزايد: چند روز قبل از آن‌جا رد مي‌شدم که ديدم تره‌بارفروش‌ها در حال خالي کردن ساختمان هستند. پس از پيگيري متوجه شدم مالک قصد تخريب ساختمان را دارد؛ به همين خاطر به اين فکر افتاده‌ايم تا نگذاريم اين خانه تخريب شود.

اين شاعر اظهار مي‌کند: براي حفظ اين خانه دو راهکار داريم؛ يکي اين‌که با توجه به اين‌که خانه مربوط به ابتهاج به عنوان يک شخصيت ملي و فرهنگي است دولت يا شهرداري از منابع عمومي هزينه خريد اين خانه را متقبل شوند تا در آن‌جا موزه ابتهاج داير شود. خود استاد ابتهاج هم توافق دارند و حاضرند اين مکان به موزه تبديل شود، منتها الان بحث تامين منابع مالي براي خريد خانه مطرح است.او درباره ورود اداره ميراث فرهنگي براي ثبت و تملک خانه و در ادامه ثبت ملي آن مي‌گويد: با توجه به اين‌که قدمت خانه کمتر از 100 سال است ميراث فرهنگي به صورت قانوني نمي‌تواند اين کار را بکند، اما در اين‌جا بايد توجه داشت که خانه با خانه گلچين گيلاني فقط 80 متر فاصله دارد. ضمن اين‌که خانه در محله‌اي تاريخي قرار دارد که بسياري ديگر از شخصيت‌هاي تاريخي مثل ميرزا کوچک خان در آن محل سکونت داشته‌اند. از اين جهت اداره ميراث يا شهرداري مي‌توانند منابع خريد اين خانه را تهيه کنند. يا اين‌که دولت و نهاد رياست‌جمهوري خود اقدام به خريد اين خانه کنند تا از بين نرود.

پنجه‌اي با بيان اين‌که نبايد در اين‌باره سکوت کرد، بيان مي‌کند: راه ديگر اين است که به اهالي فرهنگ و هنر شهر رشت فرصتي داده شود تا به گونه‌هاي مختلف اقدام به جمع‌آوري پول کنيم و بتوانيم در آينده خانه را بخريم و آن را به صورت يک موسسه فرهنگي دربياوريم تا اهالي فرهنگ و هنر اين شهر در آن کارهاي فرهنگي را دنبال کنند و از اين طريق مانع تخريب اين خانه ارزشمند شويم.

يلدا ابتهاج - دختر هوشنگ ابتهاج - نيز در واکنش به اين اتفاق نوشته است: هميشه غافليم و تأخير داريم.


زندگي منوچهري دامغاني در قالب رمان

عبدالله صالح پاک از نگارش رمان «چکامه ناتمام» شامل زندگي‌نامه داستاني منوچهري دامغاني خبر داد.به گزارش ايسنا، «چکامه ناتمام» که در قالب رمان به زندگي‌نامه منوچهري دامغاني شاعر ايراني سده پنجم هجري مي‌پردازد قرار است توسط انجمن قلم راهي بازار شود. منوچهري دامغاني را شاعر طبيعت خوانده‌اند.از سوي ديگر، صالح پاک که رمان «شکارچيان شب» را در اسفندماه سال 95 از سوي انتشارات علمي فرهنگي وارد بازار کتاب کرد مدتي است با رمان «خط عشق» دست به قلم است.«خط عشق» رماني است که با زبان طنز نوشته شده و نويسنده در آن شوخي‌هايي را با مسائل عشقي عجين کرده است. تا کنون بيش‌ از 50 درصد اين رمان حدودا صدصفحه‌اي نوشته شده است. «شکارچيان شب» نيز رماني است که به ماجراهاي پسربچه‌اي مي‌پردازد که آرزو دارد روزي شکارچي شود. او در اين داستان با يک پيرمرد شکارچي مواجه مي‌شود که به دنبال شکار موجود افسانه‌اي «قره قرناغ» است که به نوعي با «آل» پهلو مي‌زند. او شنيده که شکارچي واقعي کسي است که بتواند اين موجود افسانه‌اي را شکار کند، اما ...عبدالله صالح پاک اين روزها همچنين مشغول تدوين و نگارش افسانه‌هاي ترکمن ويژه نوجوانان است. او قصد دارد صد افسانه ترکمن را با تصويرسازي مارال صيادچي ويژه نوجوانان راهي بازار کند. تا کنون 98 افسانه اين مجموعه نوشته شده است و به گفته‌ نويسنده، اين افسانه‌ها در تقسيم‌بندي افسانه‌هاي جانوري، اجتماعي، ‌جن و پري و زندگي گنجانده خواهد شد.

پاک اميدوار است بتواند اين مجموعه را در انتشارات افق راهي بازار کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي