جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3930- تاریخ : 1396/03/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 اخبـــــــــار 

گردهمايي زرتشتيان در زيارتگاه «پيرسبز»

گردهمايي بزرگ زرتشتيان در زيارتگاه پيرسبز (چک چک) برگزار شد.

به گزارش ايسنا، زرتشتيان همه ساله در روزهاي 24 تا 26 خرداد از شهرهاي مختلف کشور و بعضا کشورهاي ديگر در محل اين زيارتگاه که در 43 کيلومتري شرق اردکان در استان يزد واقع شده، گرد هم مي آيند.

در اين مراسم که آييني اجتماعي-مذهبي است، زرتشتيان ابتدا در محل زيارتگاه با روشن کردن شمع و عود و آتش به پرستش پروردگار يکتا و بي همتا مي‌پردازند و سپس در جمع‌هاي چند نفره در فضاي باز اين زيارتگاه با يکديگر ديدار و گفت‌وگو مي‌کنند.

زنان و مردان زرتشتي طبق سنت خود در هنگام ورود به محل زيارتگاه پوششي بر سر قرار مي‌دهند و نذوراتي از انواع شيريني و خوراکي را در ميان هم کيشان خود پخش مي‌کنند.

همچنين خيله (اتاق) هايي در محل زيارتگاه براي اقامت زائرين پيش بيني شده است.

«چک چک» يا زيارتگاه پيرسبز در روزهاي ديگر سال همواره ميزبان جمعي از گردشگران ايراني و خارجي است اما در روزهاي برگزاري اين مراسم اين مکان اختصاصا به زرتشتيان اختصاص دارد.


«قرقاعو»؛ نماد ماه رمضان در کيش

بوميان کيش فرا رسيدن ماه مبارک رمضان را جشن مي‌گيرند و سنت‌هايي چون «قرقاعو» را در اين ماه اجرا مي‌کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ بوميان کيش نيز پا به پاي مردم ساير نقاط کشورمان توجه ويژه‌اي به ماه مبارک رمضان دارند و مراسم‌هاي خاصي را براي اين ماه تعريف کرده‌اند.

«قرقاعو» يکي از سنت‌هاي تعريف شده بوميان کيش براي ماه مبارک رمضان است. کودکان افرادي که در اين مراسم شرکت مي‌کنند در شب پانزده رمضان، لباس‌هاي سنتي و محلي مي پوشند و با در دست داشتن کيسه اي به صورت دسته جمعي به درب خانه‌ها مي‌روند و پس از خواندن اشعاري شيريني و تنقلات هديه مي گيرند.بنا بر اين گزارش، از سنت‌هاي رمضاني ديگر بوميان کيش مي‌توان به تقسيم افطاري در ميان همسايه‌ها و شرکت در مراسم شب‌هاي قدر اشاره کرد.

از غذاهاي ويژه بوميان کيش براي ماه رمضان مي‌توان به هريس، لقيمات، فريد، خبيصه، ساقو، بلاليط، خنفروش، خبز چباب، خبز لس، جلي، کراميل، کاستر(عرريت)، فصاير و رنگينه اشاره کرد.

خاطرنشان مي‌شود بوميان کيش پس از اقامه نماز عشاء به ديدار خويشاوندان خود مي‌روند و بعد از احوالپرسي و بازديد، با غذاها و شيريني‌هاي محلي که در سفره «غبگه» چيده شده‌اند، پذيرايي مي‌شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي