جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3930- تاریخ : 1396/03/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 ايستگاه 

حسامي نگيني در حلقه طنز پردازان

محمد حسن محولاتي فرزند محمد علي، که در شعر حسامي تخلص مي‌کند به گفته‌ي خودش در در هفتمين روز از هفتمين ماه سال 1307 هجري شمسي ساعت 7 صبح در روستاي عبدل آباد محولات تربت حيدريه چشم به جهان گشود. نامش محمد حسن قاضي حسامي محولاتي است و خانواده‌اي که در او در آن به دنيا آمد خانواده‌اي روحاني بود. تحصيلات خود را تا سوم متوسطه در زادگاهش به انجام رسانيد، آن‌گاه به تربت حيدريه رهسپار شد و ديپلم خود را در رشته‌ي ادبي گرفت. از آن پس به تحصيل علوم قديمه پرداخت و مدت دو سال در مدرسه‌ي شيخ يوسف علي کسب دانش کرد و به علت سرودن شعر طنزگونه‌اي از آن مدرسه اخراج گرديد.

حسامي به مشهد عزيمت کرد و به استخدام سازمان اوقاف درآمد و در ضمن با روزنامه‌ي خراسان، که به مديريت مرحوم محمد صادق خراسانيان اداره مي‌شد، همکاري کرد و از سال 1329 تا 1342 اين همکاري ادامه داشت. از سال 1342 به تهران نقل مکان کرد‌ که علاوه بر د‌اشتن سمت نمايند‌گي روزنامه‌ي خراسان د‌ر مرکز، د‌ر اد‌اره‌ي اوقاف مسئول انتشار مجله‌ي «معارف اسلامي» بود‌. همچنين وي تا سال 1350 که نشريه‌ي توفيق براي هميشه تعطيل شد‌، با روزنامه‌ي فکاهي انتقاد‌ي مزبور با امضاهاي «قلقلکچي» و «قلقل» همکاري پيوسته د‌اشت .

د‌ر سال 1359 با نشريه‌ي جد‌يد‌التأسيس «ياقوت» به مد‌يريت مهند‌س يحي خالقي با امضاء «ح. محولاتي » همکاري کرد‌ تا اين که نشريه مزبور نيز پس از چند‌ي به محاق تعطيلي رفت‌. او مد‌تي نيز براي هفته‌نامه گل‌آقا مطلب مي‌نوشت.

اخيراً کتاب "رنگين کمان طنز" مشتمل بر اشعار طنز و قطعات نثر فکاهي و چند بحر طويل وي، با مقدمه استاد باستاني پاريزي، توسط نشر خرّم، استاد حسامي به لهجه‌ي خراساني نيز د‌اراي اشعار فراوان طنز است. آقاي حسامي همچون نگيني در حلقه‌ي طنزپردازان کشور مي‌درخشد و هميشه در اين عرصه جزو فعالين بوده و هست. براي ايشان آرزوي سلامتي دارم و اميدواريم سال‌هاي سال زنده و سالم باشد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر شهرآراآنلاين، اين شاعر نام‌آشنا که حدود دو هفته در اغما به سر مي‌برد و در منزل شخصي‌اش در تهران بستري بود، صبح چهارشنبه 28 خرداد 1393 در 86سالگي چشم از جهان فروبست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي