جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3930- تاریخ : 1396/03/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 سرمقاله  

تشخيص صحيح وهدايت رفتاري

حميدرضا عسگري

بارها ديده شده كه برخي والدين نسبت به عملكرد و رفتار فرزندان در مقاطع مختلف رضايت كامل نداشته و آنها را مورد سرزنش قرار مي‌دهند.

افت شديد تحصيلي، بي ميلي به انجام تكاليف بي توجهي به وظايف آموزشي، تنش آفريني در مدرسه و نارضايتي معلمان و مربيان از آنها، سبب مي‌شود تا والدين برخوردهاي جدي با فرزندان داشته باشند تاآنها را نسبت عملكرد نامناسب خود مطلع سازند.

اما امروزه به سبب پيشرفت علم و بحث آموزش‌هاي اجتماعي راهكارهاي بسياري پيرامون اين مسائل در دسترس والدين قرار گرفته است. البته بكار گيري اين روش‌ها مستلزم آموزش هايي است كه معمولا بايد از سوي مراكز آموزشي براي اوليا برگزار گردد.

بااين اوصاف بسيار اهميت دارد تا والدين متوجه نارسايي اخلاقي فرزندان باشند و تغييرات ايجاد شده در عملكرد آنها را مورد بررسي و شناخت قرار دهند. معمولا دانش‌آموزان در مقاطعي به سبب دور بودن از گروه همسالان ويا عقب‌افتادگي درسي در كلاس دچار انزواي رفتاري مي شوند و شرح عملكرد كلاسي خود را از والدين مخفي مي‌سازند.

همچنين ممكن است آنها به سبب قرارگرفتن در جو گروه همسالان و افراط در اين روابط به نوعي بي مسئوليتي رفتاري نسبت به تحصيل و وظايف دچار شوند كه مشاهده اين رفتار ازسوي پدرومادر زياد سخت نيست. اما در هر دو حالت نحوه واكنش به رفتار فرزندان بسيار حائز اهميت است. اينكه والدين بتوانند در ابتدا درست و صحيح رفتار فرزند را تشخيص دهند و متناسب با آن تصميم گيري نمايند، بخش اصلي تربيت سالم و هدفمند را در خانواده شكل مي‌دهد.

با اين روش مي‌توان از انزواطلبي دانش‌آموزان و افت تحصيلي آنها و يا قرارگرفتن درمعرض رفتارهاي پرخطر جلوگيري نمود. لذا اين امر مستلزم اهميت خانواده‌ها به آموزش‌هايي است كه مدارس براي والدين مي گذارند و يا مطالعه مفيد درحوزه تربيتي در دوران‌هاي مختلف تحصيلي مي‌باشد.

شناخت رفتاري دانش‌آموزان در اين سن و سال موجب همگرايي خانواده در سال هاي آينده نيز خواهد شد.فرزندان به اصالت خانواده پايبند خواهند بود و مشكلات خود را از طريق خانواده حل و فصل مي كنند. با پايداري اخلاقي به خانواده مي‌توان موجبات تقويت يك جامعه مدني را استحكام بخشد و روند توسعه انساني را ميسر سازد.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي