جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3917- تاریخ : 1396/03/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 چطور کره زمين را نجات دهيم؟ 

درست زندگي کردن براي نجات زمين کار سختي نيست. با انجام چند کار کوچک مي‌توانيم به نحوي زندگي کنيم که زمين را از آسيب‌هاي هر روزه دنياي جديد دور کنيم.مراقبت از کره خاکي که روي آن زندگي مي‌کنيم وظيفه‌اي است که بر عهده همه ماست و بايد از پس آن برآييم. سبز زندگي کردن کار سختي نيست .رعايت چند نکته زير به شما کمک مي‌کند تا بدانيد چه طور از کره زمين مراقبت کنيد.

1- به نحوه استفاده از آب دقت کنيد. دقت به چيزهاي کوچک مي‌تواند تفاوت‌هاي بزرگ بيافريند.مثلا تا جايي که مي‌توانيد لباس‌هاي تان را به جاي شستن با آب داغ با آب سرد بشوييد.

2- اتومبيل تان را در خانه بگذاريد. اگر حتي دو روز در هفته اتومبيل را در خانه بگذاريد و به روش‌هاي ديگر به محل مورد نظر برسيد تصور کنيد چقدر بنزين با هوا دود نکرده‌ايد.

3- با دوچرخه برويد. با اين روش مي‌توانيد هم مصرف بنزين را پائين بياوريد و هم کالري بيشتري بسوزانيد.

4- به بازيافت فکر کنيد. در هر کالايي که مي‌خريد به بسته بندي‌اش دقت کنيد و آني را انتخاب کنيد که بسته بندي آسانتر و قابل بازيافت دارد.

5- مقدار زباله‌هاي تان را کم کنيد. مي‌دانيد هر فرد در هر سال چد تن زباله توليد مي‌کند؟ اين زباله‌ها براي زميني که در آن زندگي مي‌کنيم سم است.

6- لامپ‌هاي منزل تان را عوض کنيد. لامپ‌ فلوروسنت 10 برابر از لامپ‌هاي عادي بيشتر عمر مي‌کند و دو سوم کمتر انرژي مصرف مي‌کند. اگر لوازم الکترونيکي مي‌خريد به بر چسب انرژي دقت کنيد.

7- خانه را از هدر رفتن انرژي ايمن کنيد. فيلترهاي هواکش‌ها را تميز کنيد تا براي بهتر شدن هواي منزل مجبور به کار کشيدن بيشتر از آنها نباشيد. وقتي از منزل بيرون مي‌رويد تهويه هوا را را خاموش کنيد و يا روي درجه کمتر بگذاريد.

8- وقتي در اتاق نيستيد چراغ‌ها را خاموش کنيد. اين کار مي‌تواند کم کم به کمکي بسيار بزرگ براي کره زمين تبديل شود تا در آينده راحت‌تر زندگي کنيد.

تلاش کنيد براي کره‌اي که در آن زندگي مي‌کنيد مضر نباشيد. براي زندگي بهتر به زمين بهتر احتياج داريد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون