جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3910- تاریخ : 1396/03/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 ناصر فيض:
 خودسانسوري آفت طنز است 

يک طنزپرداز گفت: تصور مي‌کنيم همه طنزها‌ بايد تازيانه‌اي بر گرده ستمگري باشد.

به گزارش شبستان، نشست تخصصي نهمين جشنواره طنز سوره در سالن اميرحسين فردي برگزار شد.ناصر فيض، طنزپرداز و شاعر به عنوان يکي از سخنرانان اين نشست گفت: از تأخير ايجاد شده در برگزاري نهمين جشنواره طنز سوره عذرخواهي مي کنم. به خاطر شرايطي از جمله حادثه پلاسکو، اختتاميه نهمين جشنواره طنز سوره به تاخير افتاد.

فيض اظهار داشت: شاعري که به مراسم و مکان هاي مختلف دعوت مي شود بنا بر شناختي که از فضا و مخاطبان دارد ،شعرهايش را انتخاب مي کند و براي حضار مي خواند. در جاهايي که جمعيت زياد است ،ما طنزپردازان سليقه عامه مردم را در نظر مي گيريم.

فيض يکي از مهمترين آفات طنز را خودسانسوري دانست و افزود: چيزهايي که امروز به عنوان طنز مي گوييم، بنا بر شرايط روز است. خودسانسوري باعث مي شود که اثر ما ديگر اثر ما نباشد. در نتيجه آثاري کمرنگ و کم محتوا توليد مي شود زيرا طنزپرداز مي ترسد به کسي بربخورد. تعريف ما از طنز از ديگر آسيب هايي است که طنز را تهديد مي کند. ما تصور مي کنيم همه طنزها بايد تازيانه اي بر گرده ستمگري باشد. شاعر طنزپرداز مي تواند به غير از محتوا در ساختار کارش طنز ايجاد
کند.

اين شاعر و طنزپرداز با اشاره به اينکه طنز با ادبيات روزگار خودش جلو مي رود، بيان کرد: ظهور ناشران مختلف که در حوزه هاي خاصي کار مي کنند و همچنين مميزي را از جمله آفات طنز مي دانم. ناشري کتاب هاي مختلف چاپ مي کند و تصميم مي گيرد کتاب طنز هم چاپ کند اما مي بينيم که اين کتاب ها خيلي ضعيف هستند. مسئله مميزي نيز آفتي است که طنز را تهديد مي کند. گاهي کساني که شعر طنز را مميزي مي کنند، اطلاعي از طنز ندارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون