جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3905- تاریخ : 1396/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 بررسي مسايل داخلي کانون در يک گردهم‌آيي  

مشاور عالي مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ايجاد فضاي ايمن براي آرامش افراد را از مهم‌ترين نشانه‌هاي يک ارتباط موثر دانست.

محمدعلي شاماني در کارگاه آموزشي که با عنوان «روابط انساني» در بخشي از گردهم‌آيي معاونان اداري مالي و فرهنگي اجرايي استان‌ها در تهران برپا شده بود با تاکيد بر اين مطلب گفت: گرچه شيوه برقراري ارتباط با افراد مختلف در انواع موقعيت‌ها متفاوت است اما اصول ارتباط، در شرايط مختلف زندگي اعم از خانوادگي، شغلي، اجتماعي و... يکسان است.

شاماني خطاب به معاونان اداره‌کل استان‌هاي کانون يادآور شد که با فراگيري اصول و مباني ارتباطات و حذف موانع ارتباطي امکان تعميم از يکي به ديگري وجود دارد.

وي افزود: نقطه آغاز ارتباط‌ها از زماني است که پيامي ارسال مي‌شود و اگر پيام ما به درستي درک نشود سوء‌تفاهم‌ها به وجود مي‌آيد و موجب بازخوردهاي نادرست مي‌شود چرا که مهم‌ترين نکته پس از دريافت پيام دريافت بازخورد آن است.

مشاور مديرعامل کانون با بيان اين‌که بيشتر اوقات تصور افراد از ما چيز ديگري است اظهار داشت اين تصور به رفتار ما برمي‌گردد چرا که گاهي اگر چه پادشاهانه رفتار نمي‌کنيم اما پيام پادشاهانه مي‌دهيم.

وي در بيان اهميت ارتباط‌ها نيز گفت: بيش از 75 درصد وقت زندگي ما صرف ارتباط مي‌شودف افزود: در عصر ارتباطات برنده کسي است که بتواند خوب ارتباط برقرار کند.

شاماني افزود: مهارت ارتباطي خوب به ما کمک مي‌کند روابط سالم و رضايت‌بخشي با ديگران داشته باشيم هرچه با افراد فاخرانه رفتار کنيم پاسخ فاخرانه دريافت مي‌کنيم و از طرف ديگر مهارت‌هاي ارتباطي ضعيف مي‌تواند به گونه‌اي باشد که به سوء تفاهم‌ها و احساس‌هاي منفي منجر شود.

مشاور عالي مديرعامل کانون هدف از برقراري ارتباط را انتقال پيام مورد نظر در قالب‌ احساسات، بيان نيازها و خواسته‌ها و انتقال اطلاعات عنوان کرد و اظهار داشت: اغلب پيام فرستاده شده پيامي نيست که دريافت مي‌شود و اين درک نادرست پيام موجب ناکارآمدي آن مي‌شود.

وي با اشاره به سبک‌هاي گفت‌وگو يادآور شد: هنر خوب گوش دادن يکي از مهم‌ترين اصول گفت‌و‌گو است که بايد تلاش کنيم در زمان گوش دادن به صحبت‌هاي طرف مقابل در مقام سرزنش‌گر ظاهر نشويم.

شاماني در ادامه با بيان برخي تسهيل کننده‌ها و بازدارنده‌ها‌ي ارتباطي خاطرنشان کرد: پذيرش و اعتماد، ابراز علاقه‌مندي و احساسات، مثبت نگري و مثبت انديشي، تلاش براي درک نيازهاي طرف مقابل و... از جمله عوامل تسهيل کننده‌هاي ارتباط‌اند و پيش‌داوري، برچسب زدن، تعميم دادن، تهديد کردن، تمسخر و تحقير، گفت‌وگوي آمرانه و دستوري و... نيز از عوامل بازدارنده محسوب مي‌شوند.

گردهم‌آيي معاونان اداري مالي و فرهنگي اجرايي اداره‌کل کانون استان‌ها طي روزهاي 23 تا 25 ارديبهشت در تهران برگزار شد.

ارزيابي‌ها به پيشرفت سازمان کمک مي‌کند

مديرکل دفتر ارزيابي عملکرد و رسيدگي به شکايات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان هم در اين گردهم‌آيي توجه بيشتر به ارزيابي‌ در بخش‌هاي مختلف را از عوامل مهم در پيشرفت سازمان عنوان کرد و با اشاره به برخي فعاليت‌هاي انجام شده در اين دفتر گفت: در حال حاضر در تمام اداره‌کل‌هاي استاني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان يک کارشناس ارزيابي عملکرد داريم که زير نظر اين دفتر فعاليت‌هاي اين حوزه را پيگيري مي‌کند.

مجيد نيازي، مديرکل دفتر ارزيابي عملکرد و رسيدگي به شکايات کانون افزود: علاوه بر ارزيابي‌ عملکرد افراد ارايه گزارش‌هاي لازم به سازمان‌هاي نظارتي و نهادهاي بالا دستي نيز در اين دفتر صورت مي‌گيرد و درخواست ما از معاونان اداره‌کل‌هاي کانون همراهي و همکاري بيشتر با کارشناسان اين حوزه براي ساماندهي ارزيابي عملکرد و پيش‌برد بهتر اهداف سازمان است.

نيازي اضافه کرد: برنامه‌هاي ملي کانون در ستادمرکزي ارزيابي مي‌شود و در استان‌ها نيز بر مبناي شاخص‌هاي عمومي و اختصاصي تعيين شده، وظيفه ارزيابي و ارايه گزارش از برنامه‌ها و فعاليت‌ها بر عهده کارشناسان اين بخش قرار دارد.

نيازي ادامه داد: مبناي ارزش‌يابي‌ها بر اساس دستور العمل‌هايي است که به کانون ابلاغ شده است و اگر فردي در زمينه ارزش‌يابي خود اعتراض داشته باشد مي‌تواند اعتراض خود را طبق فرم مخصوصي که طراحي شده و همراه بخشنامه به تمام استان‌ها ارسال خواهد شد اعلام کند.

وي در پايان از معاونان کانون استان‌ها خواست تلاش کنند با درايت و خرد جمعي مسايل و مشکلات احتمالي در اين حوزه را رفع کنند تا فشارهاي رواني که ممکن است بر فعاليت کارکنان تاثير منفي داشته باشد از ميان برداشته شود.

پايان گردهم‌آيي با نشست هم‌انديشي

مديران کل حوزه معاونت توسعه و مديريت منابع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در نشستي با معاونان اداري مالي و فرهنگي‌اجرايي اداره‌کل استان‌ها به پرسش‌هاي آن‌ها پاسخ گفتند.

در اين نشست که در آخرين روز از گردهم‌آيي معاونان اداري مالي و فرهنگي‌اجرايي اداره کل استان‌هاي کانون برگزار شد، مسايل موجود در حوزه بيمه تکميلي کارکنان، شرح وظايف سازماني در ساختار جديد، مقررات کارگاه‌هاي فرهنگي‌هنري و کلاس‌هاي ويژه مراکز، افزايش تنوع محصولات فرهنگي در فروشگاه‌ها و ثبت خريدها در سامانه الکترونيکي از جمله موضوع‌هايي بود که در اين نشست مطرح شد.

هم‌چنين ساماندهي بيمه مربيان پاره وقت، تامين هزينه‌هاي مراکز فراگير کانون، جايگزيني نيروي انساني، مباحث کانون زبان ايران در ساختار جديد و... نيز از ديگر موضوع‌هايي بود که در نشست مديران‌کل ستادي با معاونان اداره‌کل استان‌ها مورد بررسي قرار گرفت.

بر همين اساس، عليرضا لطيف مديرکل امور مالي ابتدا در زمينه دستورالعمل‌ها، قوانين و مقررات اين بخش سخن گفت و به پرسش‌هاي معاونان استاني در حوزه مالي پاسخ گفت.

هم‌چنين در ادامه مصطفي زند مديرکل دفتر برنامه و بودجه کانون نيز ضمن پاسخ‌گويي به پرسش‌هايي در زمينه بودجه تجهيز مراکز فراگير، خريد کتاب، سهميه‌بندي استان‌ها در تبديل وضعيت‌ کارکنان، بودجه اقدام‌پژوهي، ماموريت‌ها و... گفت: بودجه‌هاي استاني ساماندهي شده و بر اساس شاخص‌هاي مشخص شده براي هر استان پرداخت مي‌شود.

وي از معاونان اداره کل کانون استان‌ها خواست در کميته برنامه‌ريزي شهرستان‌ها حضور يابند و درخواست‌هاي خود را مطرح کنند تا بتوانند بودجه عمراني استان‌هاي خود را افزايش دهند.

زند هم‌چنين ابراز داشت در زمينه شرايط و مقررات کلاس‌هاي ويژه مراکز فرهنگي‌هنري شيوه‌نامه‌اي تنظيم شده که به زودي ابلاغ خواهد شد.

موسي‌رضا نظري مديرکل منابع انساني و پشتيباني کانون نيز در اين گردهم‌آيي بر اشراف بيشتر معاونان مالي اداري بر قوانين خدمات کشوري تاکيد کرد و گفت: تلاش کنيد با آگاهي کافي از مقررات اداري و مالي پاسخ‌گوي همکاران خود در کانون باشيد.

وي هم‌چنين از تشکيل صندوق امداد و قرض‌الحسنه در کانون خبر داد و افزود: تلاش کنيد براي عضويت همکاران در اين صندوق‌ها اطلاع‌‌رساني کنيد تا بتوانيم برخي کمبود‌هاي موجود در اين بخش را جبران کنيم.

جعفر عبدي مدير نظارت بر چاپ و توزيع محصولات کانون نيز در اين ديدار در مورد چهارچوب‌هاي لازم براي راه‌اندازي فروشگاه در شهرهاي مختلف، برپايي نمايشگاه‌هاي عرضه محصولات کانون در استان‌ها، چگونگي دريافت مجوز نمايندگي و عامليت فروش محصولات کانون و... سخن گفت و به پرسش‌هاي مطرح شده پاسخ گفت.

در ادامه نيز رضا رضايي رييس اداره نظارت بر طرح‌هاي عمراني کانون در زمينه توسعه مراکز فرهنگي‌هنري صحبت کرد و هماهنگي‌هاي لازم براي دريافت مجوزهاي قانوني، پيش‌بيني بودجه، نقشه تيپ ساختماني متناسب با اقليم‌هاي مختلف در کشور و ديگر مباحث اين بخش را خواستار شد.

مسعود امجديان کارشناس مسوول دفتر حقوقي کانون نيز در زمينه رسيدگي به لوايح در زمان مشخص شده، پي‌گيري براي سند مالکيت مراکز و املاک وقفي موضوع‌هايي را مطرح و به پرسش‌ها در اين زمينه پاسخ گفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون