جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3905- تاریخ : 1396/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 كاشان؛
 از حمام فين تا مدرسه آقا بزرگ 

کاشان در استان اصفهان قرار دارد و به دليل داشتن تاريخي کهن در آن آثار ديدني زيادي وجود دارد. خيلي از گردشگران ايراني و حتي خارجي اين شهر را در ليست مقاصد گردشگري خود قرار مي دهد تا جاذبه هاي ديدني آن را از نزديک ببينند.

بدون شک مهمترين جاذبه ديدني کاشان باغ فين است. محوطه اي سرسبز که بيشتر درختان آن بين 100 تا 470 سال سن دارند. مساحت اين باغ 23 هزار متر مربع است و در ليست ميراث جهاني يونسکو قرار دارد. ساخت و ساز اين باغ در دوره صفويه و بعدها در دوره قاجار انجام شد، در دوره اي مورد غفلت قرار گرفت و در نهايت بعد از اينکه به ثبت ملي رسيد رسيدگي و توجه به آن بيشتر شد.

حمام فين حمامي در باغ فين است که امير کيبر در آنجا به قتل رسيد. در بخش جنوبي باغ فين دو حمام کوچک و بزرگ وجود دارد، حمام کوچک در زمان صفويه و حمام بزرگ در زمان فتحعلي شاه ساخته شده است.

غار نياسر در نزديکي روستاي نياسر به دست بشر ساخته شده و قدمت آن به 2000 سال قبل برمي گردد. بعضي مي گويند علت به وجود آوردن اين غار اين بوده تا در اين محل آيين مذهبي برگزار شود. معماري غار به صورت تونل هاي سنگي پيچ در پيچ است و گردشگران زيادي از آن ديدن مي کنند.

تپه سيلک نيايشگاه مردم باستان بوده و از گل رس و سفال به وجود آمده است. بعد از اينکه آثار تاريخي زيادي در اين ناحيه به دست آمد باستان شناسان پي به قديمي بودن اين محل بردند. بر روي اين تپه مي توانيد خرده سفال هايي را ببينيد که براي چندين هزار سال قبل هستند. گفته مي شود که قديمي ترين تمدن انسان ها در ايران بر روي اين تپه ها شکل گرفته است. اين نقطه بعد از سيلي که در حدود 80 سال قبل در اين ناحيه اتفاق افتاد شناخته شده و از آن پس باستان شناسان ايراني و خارجي قدمت آن را بررسي کردند.

اين آتشگاه در دوره ساسانيان در ارتفاعات نياسر، در 20 کيلومتري غرب کاشان ساخته شده و در آن آيين و رسوم زردشتيان انجام مي شده است. باستان شناسان معتقدند که اين آتشکده از قديمي ترين نمونه هاي بناهاي چهارطاق در ايران است. قاعده ساختمان اين بنا مربع و اضلاع آن 12 متر است، شکل کلي آن هم به صورت ذوزنقه مي باشد. در ساخت اين آتشکده از سنگ هاي آهکي رسوبي و ملات گچ استفاده شده است.

مسجد آقا بزرگ از مساجد تاريخي کاشان است که در زمان سلطنت ناصر الدين شاه ساخته شد. شخصي به نام محمد تقي خانبان هزينه گوشه اي از ساخت اين مسجد را بر عهده گرفت. اين مسجد در ميان ساختمان هاي زمان خود از بهترين ها بوده است و معماري گنبد آن بسيار خيره کننده و باظرافت است. گفته مي شود که مسجد بر روي خرابه هاي بنايي که در اثر زلزله تخريب شده بود ساخته شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون