جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3897- تاریخ : 1396/02/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 بحران کمبود لباس در ناسا 

آژانس فضانوردي آمريکا با بحران عجيب کمبود لباس فضانوردي روبرو شده است. لباسهاي فضانوردي که امروزه در اختيار فضانوردان قرار مي گيرد به آن ها اين امکان را مي دهد که به راحتي در اطراف ايستگاه فضايي بين المللي به حالت شناور درآمده و کارهاي تعميراتي را انجام دهند.اما نکته اين جاست که براي پياده روي در ماه يا مريخ مناسب نيستند زيرا بسيار سنگين بوده و انعطاف پذيري مورد نياز در نواحي زانو و ساير مفاصل را ندارند. به همين دليل ناسا دست به کار شده تا براي مأموريتهاي سرنشين دار به اعماق فضا، لباسهاي فضانوردي مناسبي در اختيار داشته باشد.

بر اساس گزارش تنها 11 دست از مجموع 18 لباس فضانوردي توليد شده براي ناسا باقيمانده است. اين نگراني زماني به چشم مي آيد که به آينده نگاه مي کنيم يعني تا سال 2024 که فضانورداني که راهي اين ايستگاه مداري مي شوند هم چنان به لباس فضانوردي نياز دارند.ناسا پيشتر اعلام کرده بود که توليد لباسهاي فضانوردي بيشتر بسيار پرهزينه خواهد بود.از 18 لباس فضانوردي که از ابتدا براي ناسا ساخته شد، چهار دست در انفجار شاتلهاي کلمبيا و چلنجر نابود شد. يک دست هم در جريان انفجار محموله اسپيس ايکس در ژوئن سال 2015 از بين رفت و يک دست هم در حين انجام برنامه هاي آزمايشي.

گذشته از اين موارد، 11 لباس فضانوردي باقيمانده نيز همگي در وضعيت نا مناسبي قرار دارند. دو دست از آنها داراي نواقصي در سيستم انتقال آب دارند.حالا ناسا خود را با چالشي بزرگ روبرو مي بيند زيرا لباسهاي جديد هم تا سال 2023 آماده نمي شوند!

منبع:mehrnews.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون