جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3889- تاریخ : 1396/02/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

نويسنده‌اي که بعد از نوبل بردن نمي‌نويسد

با اين‌که کسب نوبل ادبيات وزن کارنامه نويسندگي «مو يان» چيني را به طرز قابل توجهي بيشتر کرد،‌ او از آن زمان تقريبا دست به قلم نبرده است.

به گزارش ايسنا، «اسکمپ» نوشت: «مو يان» نويسنده چيني که در سال 2012 جايزه نوبل ادبيات را به خود اختصاص داد و تا مدتي به دليل مصاحبه‌ها و جهت‌گيري‌هاي سياسي‌اش حاشيه‌ساز شد،‌ پس از کسب اين افتخار با وجود ميل شديد به نويسندگي، آن‌قدر سخت‌گير شده که ديگر تقريبا چيزي ننوشته است.

«گوان مويه» که بيشتر با نام مستعار «مو يان» شهرت دارد، ‌پنج سال پيش به عنوان اولين نويسنده چيني موفق به دريافت جايزه نوبل ادبيات شد. «گائو شينگ‌جيان» نويسنده متولد چين هم در سال 2000 اين جايزه را برد اما او دو سال پيش از اين اتفاق، به شهروندي فرانسه درآمده بود و نماينده چين حساب نمي‌شد.

سال‌هاي اخير براي ارتقاي کارنامه اجتماعي «مو يان» ثمربخش بوده اما به گفته خودش،‌ براي کارنامه نويسندگي او، نه. «يان» که اخيرا به هنگ‌کنگ سفري داشته،‌ در يکي از مصاحبه‌هاي خود گفت: من از آن زمان تقريبا چيزي ننوشته‌ام.

اين جمله «مو يان» موجي از خنده را ميان حضار به‌پا کرده اما او پس از دريافت نوبل ادبيات آن‌قدر با وسواس و دقت کار مي‌کند که اين روند تبديل به فرآيندي کند و بي‌حاصل شده است. اين در حالي است که او بين سال‌هاي 1984 تا 1986 پرکارترين دوران فعاليت خود را مي‌گذارند و در آن دوره حدود 800 هزار کلمه در حوزه ادبيات داستاني به نگارش درآورد. «ذرت سرخ» معروف‌ترين اثر «يان» هم در همين سال‌ها منتشر شد. اين رمان بعدها توسط «ژانگ ييمو» کارگردان مطرح چيني به سينما راه پيدا کرد.

شهرتي که جايزه نوبل براي «مو يان» به ارمغان آورد،‌ باعث شد او در رويدادها و نشست‌هاي مختلفي دعوت شود و از نويسنده‌اي که دوست ندارد زياد صحبت کند («مو يان» نام مستعار ادبي او به معناي «حرف» نزن است)،‌ به يکي از نمايندگان قدرت نرم کشورش تبديل شود.از جمله رويدادهايي که طي سال‌هاي گذشته «مو يان» در آن‌ها شرکت داشته مي‌توان به ديدار هيات دولتي چين از کلمبيا براي شرکت در مذاکرات و نشست‌هاي تجاري ـ فرهنگي و معاونت انجمن نويسندگان وابسته به حزب کمونيست چين اشاره کرد.

البته در اين دوران «يان» از حملات رسانه‌ها و احزاب مخالف دولت نيز در امان نماند،‌ چرا که بسياري او را به عنوان يکي از سخنگويان خودفروخته دولت چين مي‌دانند. اما او در مصاحبه‌اي که با مجله آلماني «اشپيگل» انجام داد، اين اتهامات را رد و اظهار کرد: من بارها تاکيد کرده‌ام که به نمايندگي از مردم قلم مي‌زنم،‌ نه حزب کمونيست.«مو يان» مدت‌ها هواداران خود را در شبکه‌هاي اجتماعي ناديده مي‌گرفت،‌ تا اين‌که ماه گذشته مطلب کوتاهي منتشر کرد مبني بر اين که قصد دارد متن‌هاي ساده‌اي در توييترش بنويسد. او همچنين به نوشتن يک رمان جديد اشاره کرد.در حال حاضر «مو يان» سرشناس‌ترين نويسنده‌ چيني است که آثارش ماهانه ميليون‌ها جلد فروش دارد. اين نويسنده‌ تا کنون ده‌ها رمان و داستان‌ کوتاه به نگارش درآورده است. او از سال 1987 با انتشار «ذرت سرخ» به شهرت رسيد. رئاليسم جادويي، سبک بيشتر کارهاي ادبي «مو يان« است که بسيار مورد توجه اعضاي آکادمي جايزه‌ نوبل ادبيات قرار گرفت. مشهورترين اثر او «ذرت سرخ» در سال 2003 توسط «ژانگ ييمو»، کارگردان صاحب‌نام سينما، به فيلمي سينمايي تبديل شد و جايزه‌ خرس طلاي جشنواره‌ فيلم برلين را از آن خود کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون