جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3889- تاریخ : 1396/02/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 گنجينه 

جعبه آرايش سه هزار ساله

حفاري هاي باستان شناسان در تپه حسنلو در استان آذربايجان غربي منجر به کشف اشياء بسياري شد که اغلب آن ها قطعاتي از جنس عاج بودند. احتمال مي رود از اين قطعات براي تزئين مبلمان چوبي باستاني و يا وسايل با ارزش کوچکي مانند جعبه ها استفاده مي کردند. در زمان هاي بسيار دور، در منطقه حسنلو ارگي باستاني وجود داشته که در حول و حوش 800 سال پيش از ميلاد مورد هجوم و حمله قرار گرفت و نابود شد. احتمال مي رود اين ارگ توسط نيروهاي ارتش پادشاهي قدرتمند اورارتو که در ارمنستان فعلي ساکن بوده اند، از بين رفته است. در آن آتش سوزي که موجب نابودي ارگ شد، وسايل بسياري خرد و شکسته شدند و در نتيجه قطعات عاجي ارگ همگي در اثر دماي بالاي آتش، شمايلي سياه رنگ پيدا کردند.

در پيش رو قطعه اي از يک جعبه آرايش و يا جعبه قطب نما قرار دارد که بر روي آن تصويري از ابولهول به نمايش گذاشته شده است. از آن جا که صورتش بدون ريش است، احتمالا ابولهولي خانم مي باشد. بر بالاي سر ابولهول کلاهي نوک تيز به چشم مي خورد که بند آن در پشت گوش گره خورده است. انبوهي از موهاي پيچ خورده نيز در پشت گردن ابولهول ديده مي شود. جاي مردمک چشم سوراخ شده که احتمالا قطعه اي بر روي آن، نمايشگر مردمک بوده است. گرچه در حال حاضر مردمک اصلي روي جعبه و بخش هاي تزئيني روي بال گم شده اند. هم اکنون تنها بخش کوچکي از لبه پاييني بال داراي روکشي از طلاست، در حالي که در اصل کل جعبه به روکشي از طلا آراسته بوده است.

جعبه آرايش عاجي متعلق به دوره آهن مياني و دو هزار و نهصد سال پيش است. ابعاد اين قطعه کوچک 3 در 3 سانتي متر بوده و در تپه حسنلو ايران کشف شده است. متأسفانه اين جعبه آرايش سه هزار ساله نيز در ايران نمي باشد و امروزه در گالري شماره 400 موزه متروپوليتن از آن نگهداري مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون