جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3887- تاریخ : 1396/02/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 شهر سوخته بانکوک، فانوسي که خاموش شد 

بانکوک پايتخت پر جنب و جوش تايلند، با داشتن تعداد زيادي صومعه، بازارهاي محي شلوغ، مراکز خريد پر تجمع و غيره و غيره يک مقصد گردشگري وسوسه انگيز براي افرادي است که به دنبال کشف و ديدن يک جاي متفاوت هستند.

تايلند بناهاي قديمي و ديدني کم ندارد اما تاريخي ترين بناي آن، شهر تاريخي آيوتايا (Ayutthaya ) معروف به شهر سوخته است که در دوران خود، يکي از بزرگترين شهرهاي دنيا محسوب مي شده است و بيشتر از 4 قرن پايتخت تايلند بوده است. در سال 1350، پادشاهي آيوتايا بوجود آمد و در قرن 16 به اوج قدرت و ثروت رسيد و توانست قلمرو خود را بسيار گسترش دهد. پادشاهان زيادي در آن دوران بر اين شهر حکومت کردند و آنقدر روابط آيوتايا قوي بود که حتي در زمان پادشاهي لويي چهاردهم، با فرانسه در ارتباط بود و اين نشان دهنده ي قدرت اين شهر در آن دوران است.

آيوتايا روي جزيره اي که بوسيله ي 3 رودخانه اي که شهر را به دريا متصل مي کرد، قرار داشت. اين مکان به اين دليل انتخاب شد که از نظر دسترسي دشمن، بهترين مکان و کاملا در امان بود و از طرفي از سيل هاي فصلي هم در امنيت بود.

شهر آيوتايا در سال 1767 بوسيله ي ارتش برمه مورد حمله قرار گرفت، آنها شهر را کاملا سوزاندند، آنجا را فتح کردند و ساکنان آيوتايا را مجبور به ترک شهر کردند. اين شهر هيچ وقت بازسازي نشد و فانوس ثروت و فرهنگ آن براي هميشه خاموش شد و به يک مکان باستان شناسي (چيزي که امروز مي بينيم) تبديل شد. امروزه اين شهر در استان فرا ناخون سي آيوتايا قرار دارد و دولت تايلند موفق شد در سال 1991 ميلادي، شهر سوخته بانکوک را در فهرست ميراث جهاني يونسکو ثبت کند.

اين شهر که زماني مرکز مهم ديپلماسي و تجارت بود، حالا به يک خرابه ي باستاني تبديل شده است و به خاطر مجموعه اي از صومعه ها و رديف هايي از مجسمه هاي آن دوران شناخته شده است. شهري که در 80 کيلومتري بانکوک قرار گرفته است و معماري به کار رفته در بناهاي آن که هنردوستان زيادي را به سوي خود مي کشاند، برگرفته از معماري کامبوج و دوران سوخوتاي است.

بعد از تخقيقات زياد دانشمندان و باستان شناسان روي شهر آيوتايا مشخص شد که يکي از بزرگترين شهرهاي آن دوران بوده و مرکز اقتصادي، سياسي و مذهبي اصلي در زمان خودش بوده است. علاوه بر اين، دربار سلطنتي سيام هم بايگاني هاي خيلي دقيقي از اين شهر داشت که خيلي از آن ها موقع غارت شهر نابود شدند اما بعضي از آنها سالم باقي ماند و يک سند مهم از اعتبار تاريخي اين شهر است.

آيوتايا شهر سوخته بانکوک، امروزه ميزبان گردشگران زيادي از سرتاسر دنيا است.

الي گشت


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون