جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3875- تاریخ : 1396/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 خبر 

آغاز مرمت تنها قلعه خشتي باقي مانده از دوره قاجاريه در هرمزگان

عمليات مرمت قلعه تاريخي مغويه بندرلنگه تنها قلعه خشتي سالم باقي مانده از دوره قاجاريه در هرمزگان آغاز شد.

به گزارش ايسنا، معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري هرمزگان با اعلام اين خبر در جمع خبرنگاران گفت: عمليات نجات و مرمت اضطراري بخش هاي فرسوده و آسيب ديده قلعه تاريخي مغويه از امروز، 19فروردين آغاز شد و به احتمال زياد تا 31 تير سال جاري ادامه مي يابد .

اشکان مختاري افزود: ديوارهاي قسمت هاي جنوبي و غربي اين قلعه تاريخي در ساليان متمادي آسيب ديده و علاوه برآن قلعه نياز به مرمت دارد .

وي ادامه داد: 100 ميليون تومان براي عمليات نجات قلعه مغويه بندرلنگه پيش بيني شده و براي مرمت کامل اين قلعه به مبلغ 2ميليارد تومان اعتبار نياز است .

معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري هرمزگان اضافه کرد: عمده مصالح به کار رفته در اين بنا را خشت تشکيل مي دهد که براي مرمت اين قلعه آماده شده است .

مختاري عنوان کرد: زمان پايان کار را به صورت قطعي نمي توان مشخص کرد و احتمال دارد زودتر يا ديرتر از زمان گفته شده عمليات نجات به پايان برسد.

به گزارش ايسنا، قلعه مغويه بندرلنگه، تنها قلعه خشتي سالم باقي مانده از دوره قاجاريه در هرمزگان بوده که در فاصله 25 کيلومتري بندرلنگه واقع شده و به شماره 2 هزار و 230 در تاريخ سه خرداد سال 1377 در فهرست آثار ملي ثبت شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون