جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3861- تاریخ : 1395/12/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

مصطفي محدثي مطرح کرد

تأثير شگرف شعرهاي احمد عزيزي

مصطفي محدثي خراساني گفت: شعرهاي احمد عزيزي تأثير شگرفي روي نسل جوان داشت.

اين شاعر درپي درگذشت احمد عزيزي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: احمد عزيزي يکي از خلاق‌ترين و نوآورترين شاعران انقلاب است. در سال‌هايي که فضاي انقلاب عطش‌مند نوآوري بود، از کساني که خوب توانست اين عطش را پاسخ‌گو باشد، احمد عزيزي بود. شعرهاي او زبان سليس و قابل توجهي دارد.

محدثي با بيان اين‌که شعر احمد عزيزي در سال‌هاي انقلاب تأثير شگرفي در نسل جوان داشت، گفت: يادم مي‌آيد در آن‌ سال‌ها شعر احمد به گونه‌اي بود که شاعراني که ذهن کليشه‌اي، تکراري و به نوعي‌ کهنه داشتند، با خواندن دو يا سه مثنوي از احمد عزيزي ذهن و انديشه‌هاي‌شان باز مي‌شد و بعد از آن، جلوه‌هاي طراوت و تازگي را در آثار آن‌ها مي‌ديديم.

اين شاعر افزود: احمد عزيزي اين نوآوري و طروات‌ در شعرهايش را توانسته بود با پشتوانه‌ غني از مطالعات ملي، مذهبي و عرفاني عمق ببخشد. همچنين شعر او از ميراث ملي، مذهبي و عرفاني بهره‌مند است.

محدثي خراساني همچنين خاطرنشان کرد: زماني که «کفش‌هاي مکاشفه» را مي‌خوانيد، ظاهرش شبيه الفاظ معمولي و دوروبري ماست مانند شعر «روح‌ها بر روي هم تن مي‌زدند / شيشه‌ها از شوق بشکن مي‌زدند»؛ اما زماني که در کوران شعر قرار مي‌گيريد مي‌بينيد پشتوانه اين شعر انديشه‌هاي عرفاني، فلسفي و هستي‌شناسي است. احمد عزيزي زماني ‌که «کفش‌هاي مکاشفه» را سرود، يک جوان بيست و چند ساله بود که موجب حيرت جامعه ادبي شده بود و همه از او به‌عنوان يک پديده متفاوت نام مي‌بردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون