جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3861- تاریخ : 1395/12/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 "احمد عزيزي"، كاشف "كفش هاي مكاشفه" 

مهدي طوسي

احمد عزيزي از شاعران معاصر ايراني و ارائه دهنده سبک جديد مثنوي در 4 دي ماه 1337 در سرپل ذهاب کرمانشاه به دنيا
آمد.

وي در کودکي با عشاير سياه چادرنشين حشر و نشر فراوان داشت و قبل از رفتن به دبستان، خواندن و نوشتن را بدون داشتن معلم و تنها از روي کنجکاوي و تأمل و دقت از نوشته‌هاي روي تابلوها و اسامي خيابانها و… به خوبي فرا گرفت. وي قبل از پيروزي انقلاب به دعوت شمس آل احمد به تهران رفت و ديداري نيز با مرتضي مطهري داشت. وي با آغاز جنگ به همراه خانواده به تهران نقل مکان نمود و براي مدتي ساکن شهرستان نور شد سپس در تهران اقامت گزيد و به همکاري با روزنامه جمهوري اسلامي پرداخت.

وي سرودن شعر را از سالهاي جواني با مجله جوانان آغاز کرد. وي از پانزدهم اسفندماه 1386 بعلت کاهش سطح هوشياري ناشي از تشنج، بيماري قلبي و کليوي در بخش آي‌سي‌يو بيمارستان امام رضا کرمانشاه بستري بود. با تأکيد رهبر معظم جمهوري انقلاب پس از ديدار با وي، مسئولان بر آن شدند که وي را جهت درمان به خارج از کشور اعزام کنند.

وي آثار شعر و نثر ادبي متعددي دارد؛ و شاعري با سبک منحصر به فرد است که اين سبک بصورت مثنوي در -کفشهاي مکاشفه- جلوه کرده‌است. تمايل سبک وي به معنويت و عرفان اسلامي با فرم جديدي از مثنوي -ملهم از مثنوي مولوي- در شعر معاصر بي‌نظير است. اين سبک تأثير بسيار زيادي در شعر معاصر گذاشته‌است. اشعار عزيزي با عرفان اسلامي آميختگي دارد و تمجيد از اهل بيت در بيشتر آثارش موج مي‌زند. او مثنوي‌هايش را غالباً با وصف طبيعت آغاز مي‌کند و با تمهيدات گوناگون و با توسل به مناسبات و ترکيبات نو وتجنيسات سنتي، رفته رفته به موضوع اصلي گريز مي‌زند. وي در ساختن ترکيبات نو به شيوه شعراي سبک هندي نيز مهارتي خاص دارد. براي نمونه مي‌توان به اين ترکيب‌ها اشاره کرد: جبرئيل آباد الهام، اب بازي‌هاي فطرت، تابستان عزلت، تب خيس تکلم، درختان پا به ماه و کوليان شبنم فروش.

وي از 15 اسفند 1386 تا 16 اسفند 1395 به مدت 9 سال بر اثر اختلالات کليوي در حالت اغما در بيمارستان امام رضاي کرمانشاه بخش آي سي يو بستري بود، حال عمومي او پس از سه سال به حدي رسيد که وي نسبت به شادي‌ها و غمها با اشک و لبخند پاسخ مي‌داد و مي‌توانست سخنان اطرافيان را بشنود و عکس العمل نشان دهد.

وي پس از 9 سال اغما در بيمارستان امام رضا کرمانشاه، ظهر روز دوشنبه 16 اسفندماه 1395 در 58 سالگي درگذشت.

آثار

«کفشهاي مکاشفه» 1367

«شرجي آواز» 1368

«خوابنامه و باغ تناسخ» 1371

«ترجمه زخم» 1370

«باران پروانه» 1371

«رودخانه رؤيا»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون