جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3861- تاریخ : 1395/12/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 اخبـــــــــار 

خانه حيرت‌انگيز پيکاسو

داستان پيکاسو رابطه تنگاتنگي با شهر تولدش يعني مالاگا دارد.مالاگا بعد از بازگشايي موزه پيکاسو در اين شهر، تبديل به يکي از مقصدهاي اصلي گردشگران علاقه‌مند به فرهنگ و هنر شده است.

اين گالري، هزاران بازديدکننده را به خود جذب مي‌کند که اين رقم بيشتر از هر شهر ديگري در آندلس مي‌باشد.همچنين در شهر مسيري به نام مسير پيکاسو وجود دارد که نقاط برجسته مرتبط با زندگي و کار اين استاد هنر قرن بيستم را به نمايش مي‌گذارد.زماني که در اين مسير قدم مي‌زنيد، اطلاعاتي درباره ميراث پابلو پيکاسو کشف خواهيد کرد و درباره زندگي وي حقايقي را مي‌آموزيد.

پابلو پيکاسو در خانه‌اي کنار ميدان قديمي شهر مالاگا، يعني ميدان مِرسِد (Merced) چشم به جهان گشود. در حال حاضر اين خانه متعلق به بنياد پيکاسو است. اين بنياد براي رشد و توسعه فرهنگ شکل گرفت و اسنادي مرتبط به کار پيکاسو را نگهداري مي‌کند. در اينجا گالري‌اي نيز وجود دارد که نمايشگاه‌هايي موقتي که به نوعي به پيکاسو مرتبط باشند در آن برگزار مي‌شود. در آرشيو بنياد، اسناد و مواردي مرتبط به زندگي و کار هنرمند و همچنين هنر معاصر وجود دارند.دارايي‌هاي اينجا متشکل از 3500 اثر هنري، به ويژه چاپ و سراميک است.ساختماني که در جوار خانه تولد پيکاسو قرار دارد، جايي است که خانواده‌اش قبل از ترک به قصد لاکرونيا در سال 1891 به آن نقل مکان کردند. آن‌ها در خانه شماره 17 در طبقه سوم زندگي مي‌کردند، جايي که پابلوي کوچک طراحي و نقاشي را در زماني که تنها پسري جوان بود شروع کرد.

مسير پيکاسو در ميدان مرسد توقف مي‌کند، جايي که او از پنجره‌ خانه‌اش مي‌توانست به تماشاي کبوترهايي بنشيند که بارها در آثارش به تصوير کشيده شدند.کاله گرانادا ما را به سمتي خواهد برد که پدر پيکاسو به ملاقات روشنفکران معروف مي‌رفت.امروزه در اين قسمت يک داروخانه قرار دارد.با دقايق اندکي پياده‌روي از اينجا، به کليساي سانتياگو خواهيم رسيد، يکي از قديمي‌ترين‌ها در شهر که به سبک باروک ساخته شده‌است.پدربزرگ و مادربزرگ پيکاسو و همچنين والدينش در کليساي سانتياگو ازدواج کردند و او و دو خواهرش نيز در اينجا غسل تعميد داده شدند.بعد از آن، مسير پيکاسو ما را به موزه قديمي شهر، مدرسه هنري سن تِلمو، کالج سن رافائل، کنسرواتوار ماريا کريستينا، دبيرستان گائونا و صد البته ميدان گاوبازي لامالاگِتا مي‌برد.اين ميدان گاوبازي جايي است که پيکاسو براي اولين بار شاهد نمايش هيجان‌انگيز گاو و گاو باز بود. مطمئن باشيد که از هر گوشه و کنار اين مسير لذت خواهيد برد!عمارت بوئِنا ويستا، ساختماني قرن شانزدهمي است که موزه پيکاسو در آن واقع شده و دروازه‌اي ايده‌آل براي ورود به دنياي هنرمند محسوب مي‌شود. مجموعه دائمي موزه شامل نقاشي‌ها و مجسمه‌هاي او شده و اتاق‌هايي نيز وجود دارند که ميزبان نمايشگاه‌هاي موقتي‌اند. برپايي موزه‌اي وقف آثار پرکارترين هنرمند زاده مالاگا برخاسته از آرزوي هنرمند براي نگهداري برخي از آثارش در شهر محل تولد و زندگي سال‌هاي اوليه‌اش بود. آثار اهدايي اين موزه توسط کريستين (دخترخوانده‌اش که 133 اثر را اهدا کرد) و برنارد پيکاسو (نوه‌اش که 22 اثر اهدا نمود) به موزه هديه شدند. آنها همگي آثاري بودند که توسط هنرمند به خانواده‌اش اهدا شده و يا براي خودش نگه داشته بود. در تمامي اين آثار مي‌توان نوآوري‌هاي تکنيکي، تنوع سبک، مديوم و مواد استفاده شده توسط اين نابغه هنري عصر مدرن را مشاهده کرد.

ايوار


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون