جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3861- تاریخ : 1395/12/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 خبر 

خانه ‌موزه «احمد شاملو» در انتظار مسافران نوروزي

مديرکل ميراث‌فرهنگي البرز از فعاليت دو موزه در ايام نوروز خبر داد.

«عبدالناصر ميرچي» در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: با هماهنگي‌هاي به عمل آمده با بخش خصوصي، قرار است دو موزه تمبر و بامداد در ايام نوروز ميزبان مسافران البرز باشند.

وي گفت: يکي از اين موزه‌ها «بامداد» نام دارد که در حقيقت خانه احمد شاملو، شاعر معاصر است و ديگري نيز موزه تمبر است.

ميرچي خاطرنشان کرد: هردو اين موزه‌ها که اولي در دهکده فرديس و ديگري در رجايي‌شهر ‌کرج قرار دارند، توسط بخش خصوصي اداره مي‌شوند و ميراث فرهنگي تنها بر چگونگي فعاليت آن‌ها نظارت دارد.

اين مسئول در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به روشن بودن چراغ کاروانسراي شاه عباسي در ايام نوروز اشاره کرد و گفت: اين کاروانسرا نيز در ايام عيد با بخش‌هاي مختلفي چون بازارچه صنايع‌دستي، رستوران و ... پذيراي مسافران است.

ميرچي در ادامه به آماده نبودن کاخ سليمانيه براي بازديد عموم مردم در ايام نوروز اشاره کرد و افزود: هنوز بازسازي کف اين کاخ به پايان نرسيده و اگر رفت و آمد درآن زياد باشد تمام هزينه‌هاي انجام شده به هدر مي‌رود.

مديرکل ميراث‌فرهنگي البرز توضيح داد: قرار است اين کاخ به‌عنوان موزه نقاشي دوران قاجار افتتاح شود و به‌عنوان کاخ موزه مورد استفاده عموم قرار گيرد.

ميرچي تصريح کرد: براي افتتاح اين مجموعه بايد رديف اعتباري مجزايي براي به‌کارگيري نگهبان و نگهداري مستمر از اين کاخ تصويب شود.وي افزود:در کاخ سليمانيه مي‌توان منحصر به فردترين نقاشي‌هاي ديواري دوره قاجار را مشاهده‌ کرد، از همين‌رو بايد براي حفظ و نگهداري اين سرمايه، تلاش بيشتري صورت داد.


نمايشگاه "5 هنرمند" در فاين‌آرت دبي

گالري فردا در اولين تجربه حضور بين‌المللي خود نمايشگاهي تحت عنوان " 5 هنرمند " را در گالري فاين‌آرت دبي کشور امارات متحده عربي برگزار خواهد کرد.

به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي گالري فردا، اين گالري نخستين حضور بين‌المللي خود را با برپايي نمايشگاهي تحت عنوان " 5 هنرمند " در دبي تجربه خواهد کرد. در اين نمايشگاه حدود 30 اثر از مهرداد فلاح، هاني نجم، فريبا ميرسعيدي، سهيلا احمدي‌شمس و ليلا عليخاني روي ديوار خواهد رفت.

در اين نمايشگاه که با هدف معرفي و فروش آثار هنرمنداني که با گالري فردا همکاري مي‌کنند برپا شده است، نقاشيخط‌هاي فلاح و احمدي، نقاشي‌هاي نجم و ميرسعيدي و نيز مجسمه‌هاي عليخاني به نمايش درخواهد آمد تا علاوه بر معرفي اين هنرمندان راهي براي عرضه هنر هنرمندان جوان و پيشروي ايراني به دبي باز شود.

در اين نمايشگاه که همزماني آن با آرت‌‎فر دبي و حراج کريستي در امارات بر اهميت آن افزوده است، سعي شده است که آثاري به نمايش درآيد که ضمن توجه به هنر ايراني، تطابقي با هنر روز دنيا نيز داشته باشد. فاين آرت گالري که يک گالري بين‌المللي است ميزبان هنرمنداني است که در چند سال اخير نمايشگاه‌هاي موفقي داشته‌اند.اين نمايشگاه از هجدهم تا 28 مارس 2017 (28 اسفند 95 تا نهم فروردين 96) در فاين‌آرت گالري دبي به آدرس دبي، منطقه الغوز، جنب ايستگاه مترو نوربانک برپا خواهد شد.


روايتي از "سنت و مدرنيته" در يك نمايشگاه

نمايشگاه نقاشي انفرادي "سنت و مدرنيته" با ارائه تازه ترين روايت از اين تلفيق، در آثار "سميه باباشکوري" نقاش ايراني گشايش يافت.

به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي موسسه فرهنگي هنري صبا ، اين نمايشگاه که در نگارخانه لرزاده اين مجموعه با حضور علاقمندان گشايش يافت، مجموعه اي از تازه ترين آثار "سميه بابا شکوري" را که طي دوسال اخير اجرا شده اند به نمايش گذاشته است.مجموعه ارائه شده با عنوان "سنت و مدرنيته" در يک پيوستار مفهومي و حاصل تامل هنرمند در کيفيت تلفيق و تعامل سنت و نوگرايي در يک بستر متعامل، زاينده و خلاق به جاي تضاد و ناهمگوني است. تلفيق شيوه هاي کاملا سنتي با مدرن، تمهيدي زيبايي شناسانه در جهت تحقق اين ايده مفهومي بوده است. تلفيق فرم و تکنيک و رفع تضاد اين دو براي هنرمند، ابزاري براي انتقال اين معناست که مي توان مدرنترين مفاهيم را با سنتي ترين فرم هاي هنر ايراني جلوه بخشيد و تکنيک را در راستاي مفهوم و محتوا، بازآفريني کرد. 12 اثري که "سميه باباشکوري" در "سنت و مدرنيته" ارائه کرده است حاصل ترکيب آثار سنتي ايراني ( نگارگري و خوشنويسي) و آثار مدرن (آبستره و کاملا انتزاعي) است که با تکنيک آکروليک و ترکيب مواد اجرا شده اند. اين نمايشگاه تا 21 اسفند ماه ميزبان عموم بازديد کنندگان خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون