جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3861- تاریخ : 1395/12/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 معاون ميراث فرهنگي کشور:
 شهدا ميراث‌فرهنگي اين انقلاب هستند 

احداث هر گونه يادماني براي شهدا در حريم آثار تاريخي نيازمند طرح و هماهنگي با ميراث فرهنگي است.

به گزارش روابط عمومي معاونت ميراث فرهنگي؛ پيکر پاک دو شهيد گمنام درحالي پس از رايزني کارشناسان و مسئولان ميراث فرهنگي کشور با مسئولان شهري پاسارگاد بالاخره در ابتداي ورودي روستاي مادرسليمان و در حريم درجه دو پاسارگاد به‌خاک سپرده شد که معاون ميراث فرهنگي کشور ساخت هر گونه يادماني را به منظور رعايت حريم منظري و شأن مقام والاي شهدا مستلزم طرح ميراث فرهنگي دانست.

محمد حسن طالبيان معاون ميراث فرهنگي کشور در اين رابطه افزود: با توجه به اهميت و رعايت حريم منظري مجموعه‌هاي تاريخي و جهاني و همچنين حفظ قداست مکان تدفين شهدا لازم است که ساخت هر گونه يادماني براي مکان تدفين شهدا با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي کشور و براساس ضوابط و معيارهاي قانوني صورت گيرد.

وي تاکيد کرد:شهدا ميراث‌فرهنگي اين انقلاب هستند به همين دليل بسيار اهميت دارد که محل تدفين آنها و المان‌هايي که گذاشته مي‌شود مورد تاييد ميراث فرهنگي باشد.

معاون ميراث فرهنگي کشور افزود: درحال حاضر سازمان ميراث فرهنگي آماده همکاري براي طراحي يادمان مذکور دارد تا بدين ترتيب هم شأن مکان تدفين شهدا حفظ شود و هم طراحي يادمان بر اساس ضوابط منظري و رعايت مقررات ميراث فرهنگي باشد.

آنطور که معاون ميراث فرهنگي کشور معتقد است، شهدا ميراث انقلاب هستند و لازم است که حريم مقدس آنها حفظ شود بنابراين هر گونه اقدامي بايد با حساسيت و رعايت مناسبات و شان اين شهدا صورت گيرد. طالبيان با تاکيد بر اينکه سازمان ميراث فرهنگي کنترل و نظارت جدي روي آثار موجود در فهرست ميراث ناملموس دارد ادامه داد: از آنجايي که مکان برخي از شهدا در فهرست آثار ميراث ناملوس کشور به ثبت رسيده است، اگر تدفين ديگر شهدا به درستي مکان يابي شود، آنها نيز در فهرست ميراث ملي و معنوي قرار مي‌گيرند.

وي افزود:در سايت‌ها و مجموعه‌هاي تاريخي لازم است که پيش از تدفين شهدا با سازمان ميراث فرهنگي هماهنگي هاي لازم صورت بگيرد و در اين زمينه نيز سازمان ميراث فرهنگي همکاري‌هاي لازم را با ستاد نيروهاي مسلح انجام مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون