جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3854- تاریخ : 1395/12/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 برگزاري نشست کارگروه کودک هرمزگان با حضور مديرعامل کانون 

هم‌زمان با سفر مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در بندرعباس، نشست کارگروه کودک و نوجوان استانداري هرمزگان با حضور عليرضا حاجيان‌زاده برگزار شد.

بر اساس گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در اين نشست که با هدف هماهنگي و هم‌افزايي بيشتر سازمان‌ها برپا شده بود، حاجيان‌زاده به معرفي فعاليت‌هاي کانون پرداخت و گفت: کودکان و نوجوانان داراي نيازهاي ويژه «نابينايان، ناشنوايان و کم‌توان جسمي و حرکتي» شهرونداني هستند که همانند ساير مردم حق زندگي و بهره‌مندي از امکانات آموزشي، فرهنگي وهنري را دارند.

وي افزود: کانون پرورش فکري به‌منظور تحقق عدالت آموزشي و اجتماعي اقدام به راه‌اندازي مراکز فرهنگي‌هنري فراگير در سراسر کشور کرده تا کودکان و نوجوانان داراي نيازهاي ويژه نيز بتوانند از اين امکانات بهره‌مند شوند.

حاجيان‌زاده هم چنين در بخش ديگر صحبت‌هاي خود از فرصت‌هاي ايجاد شده براي دانش‌آموزان در کانون افزود: با آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌هايي به امضا رسيده تا بتوانيمتوليدات و خدمات کانون را در يک عرصه وسيع تري توسعه دهيم. وي اجراي طرح کانون مدرسه با شيوه‌هاي جديد را يکي از اين فعاليت‌هاي مشترک عنوان کرد و يادآور شد: در اين طرح هر يک از مراکز کانون با چند مدرسه اطراف خودش ارتباط مي‌گيرد و بچه‌ها همراه معلم‌‌شان در اين مراکز حضور مي‌يابند و بخشي از درس‌هايي مانند علوم، اجتماعي، جغرافي، هنر، ادبيات و... با شيوه‌هاي آموزشي کانون مانند قصه‌گويي، نقاشي و فعاليت‌هاي هنري براي‌شان اجرا مي‌شود و در مقابل نيز مربيان کانون به مدارس مي‌روند و اين ارتباط دوسويه ادامه دارد. در ادامه اين نشست صالح دريانورد رييس برنامه و بودجه استان هرمزگان نيز ضمن ابراز خرسندي از حضور مديرعامل کانون، افتتاح مرکز علوم کانون را از بهترين اتفاق‌هاي فرهنگي در اين استان دانست و افزود: کانون پرورش فکري از جايگاه خوبي برخوردار است و با تلاش‌ها و پيگيري‌هايي صورت گرفته از سوي مسوولان اين مجموعه در استان، شاهد موفقيت‌هاي خوبي بوده‌ايم. دريانورد راه‌اندازي مرکز تخصصي علوم را فرصت مناسبي در زمينه ايجاد بسترهاي لازم براي تحقيق و پژوهش دانش‌آموزان، دانشجويان و اساتيد دانست و اظهار اميدواري کرد با وجود اين مرکز گام‌هاي علمي خوبي در استان برداشته شود.

در اين نشست تخصصي اعضاي کارگروه در هرمزگان در خصوص مسايل و مشکلات کودکان و نوجوانان به بحث و تبادل نظر و بررسي راه‌کارهايي براي ارتقاء حقوق کودکان پرداختند. بر اساس اين گزارش نشست کارگروه کودک و نوجوان شوراي اداري استان هرمزگان با حضور مدير عامل کانون، مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل، مديرکل دفتر ارزيابي عملکرد کانون، رئيس سازمان برنامه بودجه استان، معاون سياسي امنيتي استانداري، مديرکل امور بانوان و خانواده، مدير روابط عمومي علوم پزشکي و نماينده آموزش و پرورش برگزار شد.

ديدار مديرعامل کانون با نوجوانان بندرعباسي

در همين حال، ديدار با اعضاي نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بندرعباس يکي از برنامه‌هاي سفر عليرضا حاجيان‌زاده به استان هرمزگان بود. در اين ديدار صميمي ابتدا نوجوانان حاضر به بيان پرسش‌ها، ديدگاه‌ها و پيشنهادهاي خود در حضور مديرعامل کانون پرداختند و او در ادامه به پرسش‌هاي آن‌ها پاسخ گفت.

بر اساس اين گزارش کمبود کتاب از نظر تعداد و تنوع، افزايش تعداد مربيان در رشته‌هاي مختلف فرهنگي‌هنري براي به روز شدن دانش و آموخته‌هاي اعضاي مراکز و ايجاد زمينه مناسب براي چاپ آثار ادبي و تصويري کودکان و نوجوانان عضو از جمله درخواست‌هاي نوجوانان هرمزگاني در اين ديدار بود. همچنين تعدادي از اعضاي باسابقه و قديمي مراکز کانون دغدغه جدي خود در زمينه محدوديت سني (16سال) و علاقه مندي به تداوم حضور در کانون را مطرح کردند که مديرعامل پس از شنيدن سخنان اين اعضا از پيش‌بيني راه‌کارهايي براي برآورده کردن خواسته‌هاي آن‌ها خبر داد.

حاجيان‌زاده همچنين يادآور شد: اعضاي باسابقه مي‌توانند با صلاح‌ديد مسوولان کانون‌ استان، در قالب عضو ارشد يا هميار مربي، ارتباط خود با مراکز کانون را حفظ کنند. مديرعامل کانون در پاسخ به راه‌اندازي فعاليت‌‌هاي جديد اظهار داشت: در کانون اولويت با فعاليت‌هايي است که با نام و اهداف اصلي کانون منطبق باشد و به توسعه خلاقيت اعضا کمک کند اما در عين حال در زمان فراغت بچه‌ها و فصل تابستان برخي رشته‌هاي فرهنگي‌هنري در قالب کارگاه‌هاي دوره اي به اين فعاليت‌ها افزوده مي‌شود. حاجيان‌زاده همچنين خاطرنشان کرد در حال بررسي راه‌کارهايي براي سهولت دسترسي و استفاده اعضا از خدمات و محصولات فرهنگي‌هنري کانون در سراسر کشور هستيم.

ديدار مديرعامل با اعضاي فراگير کانون بندرعباس

حاجيان‌زاده در بخش ديگري از برنامه‌هاي سفر خود به بندرعباس با حضور در مرکز شماره 3 کانون اين شهر از نزديک با اعضاي داراي نيازهاي ويژه مرکز فراگير ديدار و گفت‌گو کرد. مديرعامل کانون در اين ديدار ابتدا از نزديک با فعاليت‌هاي کودکان روشندل عضو اين مرکز آشنا شد که در اين ميان اعضا با استفاده از کتاب‌هاي بريل و ديگر تجهيزات به کتاب‌خواني پرداختند. بازديد از کارگاه کارت پستال‌سازي و قصه‌گويي ويژه اعضاي ناشنوا و کم شنوا و حضور در کارگاه ساخت روزنامه‌ديواري با موضوع امام رضا(ع) بخش ديگري از برنامه‌هاي اين ديدار بود.

مديرعامل در حاشيه اين بازديد ضمن قدرداني از مجموعه فعاليت‌هاي مرکز فراگير کانون بندرعباس، حضور هم‌زمان کودکان داراي نيازهاي ويژه و ساير اعضا در اين مراکز را زمينه‌اي براي تسهيل ورود بچه‌ها به جامعه و مدارس عادي دانست. وي افزود: در يک‌سال گذشته در تمامي استان‌ها مراکز فراگير راه اندازي شده است و در حال حاضر 39مرکز فراگير در سراسر کشور فعاليت مي‌کنند و تجربه نشان داده اعضاي داراي نيازهاي ويژه و ديگر اعضا، از حضور در کنار يک‌ديگر استقبال مي‌کنند. اعضاي مرکز فراگير کانون بندرعباس در پايان اين ديدار با اهداي دست ساخته‌هاي خود به مديرعامل کانون، از حضور وي در استان هرمزگان و توجه به مراکز فراگير قدرداني کردند.

بازديد از مرکز تخصصي سفالگري کانون بندرعباس

مديرعامل همچنين در ادامه برنامه‌هاي سفر دو روزه خود به استان هرمزگان در جشن يک سالگي فعاليت مرکزتخصصي سفالگري کانون بندرعباس شرکت کرد و با فعاليت‌هاي اين مرکز آشنا شد. حاجيان‌زاده هنگام ورود به مرکز فرهنگي هنري شماره 4 بندرعباس (مرکز تخصصي سفال) از سوي مربيان و اعضاي کانون مورد استقبال قرار گرفت و کودکان با لباس و گويش محلي به وي خوش آمد گفتند.

وي در اين بازديد از نمايشگاه ساخته‌هاي سفالي اعضاي مرکز بازديد کرد و سطح آموزش و علاقه به سفالگري در اين نقطه جنوبي ايران و ساحل خليج فارس را قابل توجه و ارزشمند دانست.

در اين سفر استاني که طي روزهاي چهارم و پنجم اسفند 95 صورت گرفت، مجتبي دانشور مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل و مجيد نيازي مديرکل دفتر ارزيابي عملکرد و رسيدگي به شکايات کانون مديرعامل را همراهي ‌کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون