جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3854- تاریخ : 1395/12/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 پاسارگاد در بلگراد! 

آرامگاه «سرباز گمنام» بلگراد بر فراز بلندترين نقطه شهر با الهام از معماري پاسارگاد ساخته شده و يکي از جاذبه‌هاي اصلي گردشگري شهراست.

سعيد صفري مدرس زبان فارسي دانشگاه بلگراد در يادداشتي که در اختيار ايسنا گذاشته نوشته است: بلگراد، پايتخت جمهوري صربستان، جايي که دو رود بزرگ دانوب و ساوا در قلب بالکان به هم پيوند مي‌خورند، در دشتي هموار واقع شده است.

تنها بلندي اين شهر مسطح، منطقه‌اي به نام «آوالا» در 15 کيلومتري جنوب شرقي است که به کوه آوالا مشهور است و در بلندترين نقطه آن، مقبره «سرباز گمنام» قرار گرفته که ساختمان آن با الهام از معماري آرامگاه کوروش در پاسارگاد ساخته شده
است.

تاريخچه ساخت اين بنا به سال 1922 برمي‌گردد، زماني که براي يادبود سربازان کشته‌شده در جنگ جهاني اول مقبره کوچکي ساخته شد و پس از حدود يک‌ دهه و در دوراني که بيشتر شهرهاي جهان هر کدام بناي باشکوهي را به يادبود سربازان مهين‌پرست خود مي‌ساختند، به دستور پادشاه وقت يوگسلاوي، اين منطقه که سابقا قلعه باستاني و روستايي با نام ژرنو بود از سکنه خالي و براي ساختن آرامگاه ملي سرباز گمنام آماده شد تا بلندترين نقطه شهر، يادآور حماسه جوانان و سربازان مهين‌پرست باشد.

از آن‌جاکه قرار بود بنايي ملي و يادماني تاريخي ساخته شود، ايده اصلي براي ساخت اين بود که سازه اصلي مي‌بايد در عين سادگي، بيانگر شکوه، عظمت و اقتدار باشد.

اين ايده، طراح بنا را مجبور به مطالعه و پژوهش در آثار مشهور باستاني کرد و سرانجام تمامي ويژگي‌هاي مورد نظر را در معماري آرامگاه کوروش در پاسارگاد يافت. ساخت بناي اصلي در سال 1934 آغاز شد و حدود چهار سال به طول انجاميد.

براي ساختن اين آرامگاه تخته‌هاي سنگ گرانيت سياه از شهر يابلانيستا واقع در بوسني‌ آورده شد و صيقل‌کاري و ساخت مجسمه‌ها تحت نظارت ايوان مِشتروويچ، مجسمه‌ساز مشهور کروات، انجام گرفت.

اين بنا بدون احتساب پلکان‌هاي متعددي که ارتفاع آن از سطح تا ساختمان مقبره به 93 متر مي‌رسد، ارتفاعي حدود 15 متر و عرض 36 متري دارد.

بر ستون‌هاي بناي اصلي مقبره، هشت مجسمه بزرگ گرانيتي از زنان با لباس‌هاي سنتي، که هريک متعلق به مليت‌هاي مختلف سرزمين يوگسلاوي سابق هستند، جاي گرفته و در داخل مقبره، سنگ مزار سرباز گمنام قرار دارد.

از اين مکان همواره براي بزرگداشت مناسبت‌هاي تاريخي و ملي استفاده مي‌شود و رئيس‌جمهوري، مقامات ارشد و ميهمانان خارجي براي اداي احترام در مراسم‌ ويژه آن شرکت‌ مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون