جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1801- تاریخ : 1388/08/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (يكشنبه)

  گفت و گو با کارشناس هنرهاي نمايشي کانون
 علي اکبر حليمي: تئاتر عروسکي خراسان رضوي رونق گرفته است 

توليد تئاتر براي کودکان ونوجوانان در استان خراسان رضوي چند ماهي است که فعاليت خود را پس از سال هاآغاز و رونقي دوباره گرفته است .
سايت کانون اين استان به همين بهانه گفتگويي با علي اکبر حليمي کارشناس هنرهاي نمايشي استان دراين رابطه داشته است که متن اين مصاحبه را با هم مي خوانيم:

به عنوان اولين سوال بفرماييد که سابقه توليد تئاتردر کانون خراسان رضوي مربوط به چه سالي است ؟
مرکز توليد تئاتر وتئاتر عروسکي کانون خراسان رضوي به عنوان اولين مرکز استاني در کشور در سال  76 با همکاري مدير وقت استان ومعاون فرهنگي در مرکز2 مشهد در پارک کودک مشهد تشکيل شد .
طي 7 سال تا سال 82 حدود 10 توليد نمايشي و نمايش عروسکي تجربي و نيمه حرفه اي توسط اين مرکز وبا همکاري نيروهاي آزاد و علاقه مند توليد شد که بعضا کمک هزينه هاي اندکي را از استان و تهران (مديريت تئاتر ) يا معاونت فرهنگي دريافت کردند .متاسفانه اين مرکز به  دليل عدم حمايت جدي در سال 82 تعطيل و مجددا در سال جاري با حمايت مثبت مديريت محترم استان بر اساس تغيير و تحولاتي که در مديريت تئاتر کانون پديد آمده و حمايت هاي مدير عامل کانون آقاي مهندس چيني فروشان از شکل گيري مراکز تئاتر و تئاتر عروسکي در استان ها و سياست توسعه تئاتر کودک براي همه ي کودکان ايراني احيا شد. طبعا اين مرکز به پشتيباني هاي خاصي براي شکل گيري حرفه اي واستاندارد تئاتر کودک به شکل تخصصي نياز دارد .

چه زمينه هايي بايد مهيا شود تا توليد تئاتر کانون در يک روال اصولي و منطقي قرار گيرد و شاهد توليدات مستمر و قابل اعتنا در کانون باشيم؟
زمينه هاي مورد نياز شکل گيري توليد تئاتر و تئاتر عروسکي استان ها عبارتند از :
-1 نيروي انساني مورد نياز اين مرکز يا واحد توليدي مرکب از کارشناس متخصص مسوول و مربيان با گرايش نمايشي ، هنرمندان ، نويسندگان ، کارگردانان ،طراحان ، سازندگان و ساير عوامل فني که بعضا به عنوان نيروي موظف کانون و ديگران تحت همکاري خريد خدمتي يا مشارکتي قابل تامين است .
-2 ساختمان و تجهيزات مناسب توليد تئاتر و تئاتر عروسکي ، طبعا يکي از مراکز مناسب و داراي سالن نمايش استاندارد کودک و تجهيزات نوري،  صوتي و کارگاههاي ساخت دکور ، عروسک و لباس  مي تواند پايگاهي براي توليد تئاتر و توسعه آن درسطح استان باشد .
در حال حاضر مراکز فرهنگي هنري موجود نياز به تغييرات و تجهيز و تعميراتي براي اين مقصود دارند .
-3 بودجه و اعتبار: مي دانيد که تئاتر يک هنر پر هزينه و متکي به نيروي انساني ماهر و متخصص است . تئاتر براي توليد حرفه اي نيازمند پشتيباني ، اعطاي کمک هزينه ، يارانه و حمايت جدي مالي  است .
متاسفانه در حال حاضر بيشتر اعتبارات کمک ريالي دولت در بخش فرهنگ و هنر بويژه تئاتر و تئاتر عروسکي در تهران ( پايتخت ) هزينه مي شود واين با عدالت فرهنگي سازگار نيست، چرا که حق همه ي بچه هاي ايران است که در جمهوري اسلامي و تحت لواي مسئوليت فرهنگي و تربيتي از هنر ارزشمند و موثر تئاتر بهره مند شوند . طبعا با تامين نيازمندي ها و هزينه ها و تجهيزات مورد نياز و تقويت نيروي انساني لايق و کارآمد ،امکان تداوم بخشي به توليد تئاتر و تئاتر عروسکي خلاق در خراسان بزرگ فراهم است و همين تجربه اخير نشان داد که خراساني ها که با دست هاي خالي چنين معجزه کرده و هم زمان 4 نمايش و نمايش عروسکي کودک و نوجوان را با استفاده از پتانسيل قبلي کم رنگ شده و يک نمايش مذهبي فاخر ( معجزه نزول باران و شيران پرده) از معجزات امام رضا (ع) را با مشارکت سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري مشهد بازسازي و به اجرا درآوردند که قطعا براي توليد و اجراي چنين آثاري بودجه هاي نسبتا سنگيني مورد نياز است .

با همت شما توليد در خراسان رضوي کليد خورد از در باره نمايش هايي که توليد شده توضيح دهيد؟
نمايش هاي توليد شده عبارتند از :
-1      نمايش عروسکي قوقولي قوقو در مرکز 1 مشهد به نويسندگي وراهنمايي اين جانب و کارگرداني خانم عظيمه حق گشايي از فارغ التحصيلان و کارشناسان تئاتر کودک.
 اين نمايش داستان خروسي است که بوسيله شغال دزديده اما خورده نمي شود ،چون شغال ازاو خوشش آمده و دوست دارد آواز زيبا وپرهاي رنگين خروس را ببيند ... سرانجام با گل دختر (گلاب ) و حيوانات خانگي و... خروس نجات پيدا مي کند ...
-2      نمايش طنز گرگ خيال باف در مرکز 4 مشهد با کارگرداني آقاي مهدي دوانلو از نيروهاي آزاد همکار کانون که در گذشته نيز همکاري هاي خوبي با فعاليت هاي نمايش و نمايش عروسکي در کانون داشته اند.
-3      نمايش هفت خوان رستم : نويسنده وکارگردان علي اکبر حليمي با دستياري سيد قاسم سيدي مقدم در مرکز شماره3 مشهد که داستان نجات ايرانيان از چنگال ديو سفيد توسط رستم است . اين نمايش با همکاري امور بين الملل کانون قرار است در جشنواره بين المللي تئاتر در شهر دوشنبه تاجيکستان در بهار 79 حضور پيدا کند.
4-نمايش بارون مياد جرجر : نويسنده و کارگردان سهراب خواجه نژاد که بر اساس فرهنگ عامه و ترانه هاي عاميانه بصورت عروسکي و تلفيقي کار شده است که در مرکز شماره 5 مشهد به اجرا در آمده است .
-5  نمايش معجزه نزول باران وشيران پرده : از معجزات امام رضا (ع) که همزمان با دهه کرامت و ولادت آقا علي ابن موسي الرضا (ع) با مشارکت سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري مشهد در فرهنگ سراي غدير براي دانش آموزان راهنمايي و دبيرستان به اجرا در آمد . اين نمايش در آينده نيز براي دانش آموزان و خانواده هاي خراساني و زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) اجرا خواهد شد.

چه پيش بيني براي توليد تئاتر در خراسان رضوي در آينده داريد ؟
پيش بيني من براي آينده  توليد تاتر و تاتر عروسکي  در مراکز کانون خراسان رضوي در صورت حمايت و پشتيباني هاي مورد نياز سه گانه اي که در قبل نيز گفته شد اين است که تئاتر خراسان مي تواند رقيبي جدي و سازنده براي توليد تئاتر تهران و استاني نمونه و موفق در خدمت رساني به تئاتر کودک و نوجوان کشور همچون گذشته باشد چرا که به برکت امام رضا (ع) از همين آب و خاک، هنرمندان ، نويسندگان و نخبگان فرهنگي هنري بسياري برخاسته اند که   متا سفانه اغلب به تهران مهاجرت يا به دليل عدم پشتيباني و حمايت در مشهد و استان در خود فرو رفته اند . در هرصورت اميدوارم با رويکرد جديد کانون و نگاه مثبت و سازنده مديران بويژه مدير کانون استان خراسان رضوي شاهد رشد و شکوفايي هر چه بيشتر هنر کودک و نوجوان به طور اعم و تئاتر کودک به شکل اخص (با توجه به کاربردهاي تربيتي و تعليمي آن ) در مراکز فرهنگي هنري خراسان باشيم .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
زنگ ورزش
كانون