جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1801- تاریخ : 1388/08/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (يكشنبه)

  نوجوانان به شدت آسيب پذيرند  

نوجواني دوران گذر از مرحله کودکي به بزرگسالي است و مانند همه دوران هاي گذار، با مشکلات و بحران هايي همراه است.
اگرچه نوجوان به شدت تحت تاثير روابط و الگوهاي اجتماعي است، اما خانواده در اين دوران نقش مهمي ايفا مي کند. چرا که نه تنها درحقيقت پايه و اساس شخصيت فرد درخانواده پي ريزي مي شود بلکه اساسا اهميت اين مرحله از زندگي کودک و گذران سالم دوران نوجواني بسيارزياد و تعيين کننده است.
خانواده تاثيرمهمي دررشد عاطفي نوجوان دارد. زماني که روابط خانوادگي مناسبي دراين هسته اوليه جامعه، جاري و ساري باشد، مي توان مطمئن بود که زمينه اي براي ايجاد انحرافات گوناگون وجود ندارد.
روابط پدرو مادر با يکديگر و با فرزندان و حتي نوع ارتباط و مناسبات آنها با ساير هسته هاي اجتماعي، محيط کار، فاميل، دوستان و سايرموارد نقش مهمي درچگونگي رشد عاطفي- اجتماعي نوجوان دارد.
روانشناسان معتقدند که جامعه نيز جايگاه ويژه اي درايجاد سلامت روان درنوجوان دارد.آموزش خانواده ها و پرکردن اوقات فراغت آنها با امکانات مناسب و سالم مي تواند نقش مهمي دراين رابطه ايفا کند.
نوجوان از يک سو با رشد سريع و تغييرات جسمي روبروست که او را دچار اضطراب ، ناآرامي و زودرنجي مي کند و از ديگرسو، از نظر ذهني و عقلي، رفتارش بيشتر تابع عواطف و احساسات است تا منطق و تفکر. به همين دليل دنياي واقعي او بسياري اوقات به دنيايي تخيلي تبديل مي شود که امکان دستيابي به راه حل هاي واقع بينانه نيست.
به همين دليل، اين دو ويژگي، نوجوان را به شدت آسيب پذير مي سازد. فعاليت هاي ورزشي، هنري و علمي به او کمک مي کند که جايگاه واقعي خود را دريابد و بتواند توانايي و قدرت تصميم گيري خود را هرچه بيشتر رشد دهد.
بنابراين والدين بايد متوجه باشند اختلافات خانوادگي آنها و نوع ارتباط شان با ديگران چه فضاي نامناسبي براي رشد اضطراب ها و احساس ناامني نوجوان شان فراهم مي کند. آنان بايد تلاش کنند فضاي امن و مطمئن براي فرزندشان به وجود آورند تا آنها بتوانند اين دوران را با تکيه برخانواده، با موفقيت و تاثيرپذيري مناسب پشت سربگذارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
زنگ ورزش
كانون