جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1801- تاریخ : 1388/08/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (يكشنبه)

  پسران 15 تا 34 ساله بيشتر از دختران در اين مقطع سني هستند 

رييس مرکز اطلاعات و آمار زنان با اشاره به سن ازدواج در کشور ،گفت: اگر سن مناسب براي ازدواج دختران و پسران را 15 تا 34 سال در نظر بگيريم، تعداد دختران حدود هفت ميليون و تعداد پسران 9 ميليون و 500 هزار نفر است .
به گزارش  ايرنا به نقل از واحد خبر مرکز اطلاعات و آمار زنان، "ناهيد اعظم رام پناهي"، افزود: بر اين اساس ،تعداد پسران مجرد حدود دو ميليون و 500 هزار نفر بيشتر از دختران مجرد خواهند بود.
وي با اشاره به آماري که چند روز پيش توسط يکي از رسانه ها و به نقل از يک پژوهشگر با عنوان "12 ميليون دختر مجرد بالاي 20 سال در کشور وجود دارد" منتشر شده بود، گفت: هر گونه تحريف در اعداد و ارقام و حتي جمله پردازي گزارشات آماري ممکن است منجر به نتيجه اي متفاوت و تشويش اذهان عمومي و انحراف مسوولين از مسير برنامه ريزي شود.
رام پناهي ، آمار ارايه شده توسط برخي از رسانه ها را تکذيب کرد و گفت: آمار دختران مجرد بالاي 20 سال در کشور حدود سه ميليون و 700 هزار نفر است و ارايه چنين آماري به جز ايجاد موجي منفي در جامعه و نگراني براي خانواده ها و دختران نتيجه ديگري در پي نخواهد داشت.
معاون آمار و اطلاعات شوراي فرهنگي اجتماعي زنان ،شاخص هاي سنجش وضعيت مجردين در کشور را در سه بخش خلاصه کرد و گفت: "جمعيت مجردين در سن ازدواج "، "تجرد قطعي مردان و زنان" که شامل جمعيت هرگز ازدواج نکرده 50 سال به بالا و "جميعت مجردين هرگز ازدواج نکرده بالاي 10 سال" از شاخص هاي وضعيت مجردين در کشور است.
به گفته رام پناهي ،اگر با در نظر گرفتن مسايل و سن فرهنگي کشور، سن ازدواج براي دختران را 15 تا 29 سال و براي پسران 20 تا 34 سال در نظر بگيريم، آن گاه تعداد دختران مجرد شش ميليون و 700هزار نفر و تعداد پسران مجرد پنج ميليون و 200 هزار نفر خواهد بود که به اين ترتيب دختران مجرد يک ميليون و 300 هزار نفر از پسران مجرد بيشتر خواهد شد.
رييس مرکز اطلاعات و آمار زنان، فاصله سني مناسب براي ازدواج دختران و پسران مجرد را دو تا چهار سال عنوان کرد و گفت: با اين فاصله سني مشکلات جمعيتي دختران و پسران مجرد تا حد زيادي حل خواهد شد.
رام پناهي با اشاره به افزايش آمار تجرد قطعي زنان و مردان نسبت به 10 سال گذشته، گفت: اين آمار نشان مي دهد در سال 85، تعداد زنان مجرد، 8/1 در هزار نفر جمعيت 50 سال به بالا و تعداد مردان مجرد 4/1 مي باشد.
وي با تاکيد بر اينکه گرايش عمومي جامعه بالغ کشور در پنج سال اخير به سمت ازدواج بوده، افزود: در سال 85، 42/35درصد زنان و 43/42 درصد مردان هرگز ازدواج نکرده بودند که اين آمار در سال هاي اخير کاهش يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
زنگ ورزش
كانون