جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3825- تاریخ : 1395/11/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 داور دوسالانه هنرهاي تجسمي کانون:
 آموزش خوشنويسي به کودکان نيازمند اقدام پژوهشي است 

اقدام پژوهشي‌آموزشي در مسير آموزش‌هاي نوين خوشنويسي مي‌تواند به پيشرفت اعضاي هنرآموز مراکز کانون کمک کند.

حسام آذربايجاني يکي از هنرمنداني که بخش خوشنويسي ششمين دوسالانه هنرهاي تجسمي اعضاي مراکز کانون را داوري کرده است، گفت: براي اين اقدام پژوهي بايد گروه‌هاي سني را جدا کنيم چرا‌که روش آموزش اعضاي 7 تا 9 سال با 10 تا 12 سال و ديگر گروه‌هاي سني متفاوت است بنابراين در اين مسير بايد يک برنامه آموزشي و پژوهشي از سوي آموزش کانون و مرکز آفرينش‌هاي ادبي‌هنري براي مربيان و اعضا در نظر گرفته شود.

آذربايجاني با اشاره به کيفيت خوب آثار خوشنويسي ششمين دوسالانه هنرهاي تجسمي افزود: تعداد آثار در بعضي از گروه‌هاي سني بسيار زياد بود اما گروه سني 7 تا 9 سال با استقبال خوبي همراه نبوده است چراکه در بعضي از مراکز خط تحريري بعد از سن 9 سال آموزش داده مي‌شود در حالي‌که به نظر من علي‌رغم سختي کار آموزش کودکان دبستاني، بهتر است مربيان اين آموزش را در حوزه خوشنويسي از سن پايين‌تر انجام دهند.

همان‌طور که مي‌دانيد هنر يکي از علت‌هاي رشد و شکوفايي کودک است با هماهنگي و توازن بين حروف و شکل‌هاي هندسي مانند دايره، بيضي، خط‌هاي منحني مي‌توان براي آموزش و يادگيري حروف به شيوه خلاقانه‌اي بهره برد.

در حقيقت هدف ما قبل از نوشتن بايد آموزش شيوه صحيح مداد گرفتن، زاويه نشستن، زاويه دفتر و... باشد.

داور بخش خوش‌نويسي در مورد سير و نگرش کودکان در مورد موضوع اين دوسالانه نيز توضيح داد و گفت: اعضا در هر استان با توجه به آداب و رسوم شهرشان متن‌ها و شعرهاي خوبي را نوشته بودند و اين توقع وجود دارد که در مورد اين موضوع بيش‌تر کار شود چراکه باعث زنده نگه‌داشتن آيين گذشته و يا آداب و رسومي که در حال از بين رفتن هستند، مي‌شود.

به گفته وي آموزش خوشنويسي بايد به صورت تخصصي ديده و با در نظر گرفتن روش‌هاي نوين و برگزاري جلسه‌هاي نقد و بررسي بيش‌تر به اين مقوله پرداخته شود.

به اعتقاد اين داور، کودکان داراي حس لطيف و گيرايي زيادي هستند بنابراين حضور اعضاي ارشد در کلاس‌ها باعث مي‌شود که آن‌ها زبان هم‌ديگر را بهتر بفهمند. آذربايجاني با اشاره به برگزاري بسياري از جشنواره‌هاي بين‌المللي مانند دو سالانه خوشنويسي ميرعماد در قزوين توصيه کرد همه اعضا و مربيان کانون در اين دوسالانه شرکت کنند تا کانون به قطب خوشنويسي کودکان و نوجوانان در کشور تبديل شود درعين حال با اين کار مي‌توان امتيازهاي جشنواره دوسالانه کودکان و نوجوانان را دريافت کرد. ششمين دوسالانه هنرهاي تجسسمي اعضاي مراکز ثابت، فراگير، سيار و پستي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در چهار رشته خوشنويسي، نقاشي، عکاسي و سفال‌گري برگزار شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون