جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3817- تاریخ : 1395/10/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 خبر 

ثبت جهاني سه شهر در سال آينده

سه شهر کشورمان سال آينده در شوراي جهاني صنايع دستي به ثبت جهاني مي‌رسند.اميد شيوا، مشاور و مدير بين‌الملل معاونت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در خصوص اقدامات اين سازمان براي ايجاد و ثبت شهرهاي جهاني صنايع دستي به باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت:معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از سال 1394 پروژه ثبت جهاني شهرهاي جهاني صنايع دستي را در دستور کار خود قرار داد و به عنوان يکي از مديران شوراي جهاني صنايع دستي براي سال 2016 شهر تبريز و اصفهان را کانديدا کرد و موفق شد که در همان سال اصفهان را به عنوان شهر جهاني صنايع دستي و تبريز را به عنوان شهر جهاني فرش دستباف به ثبت جهاني برساند.وي افزود: تا به امروز شهرهاي مشهد و لالجين نيز به ترتيب به عنوان شهر جهاني سنگ‌هاي قيمتي و شهر جهاني سفال به ثبت جهاني رسيده‌اند و جشن ثبت جهاني آنها هم در مرداد ماه سال جاري برگزار شد.مشاور و مدير بين‌الملل معاونت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اظهار داشت: ما تصميم داريم در سال آينده سه شهر را به ثبت جهاني برسانيم. البته هنوز نام اين شهرها مشخص نشده است؛ زيرا در مرحله امتيازدهي هستيم و پرونده‌هاي متعددي در دست بررسي قرار گرفته است.شيوا ادامه داد: سه پرونده نهايي شهرهايي که در سال آينده به ثبت جهاني مي‌رسند؛ در اواخر بهمن‌ماه سال جاري به شوراي جهاني صنايع دستي ارسال مي‌شوند.


لس‌آنجلس خانه موزه «جرج لوکاس» شد

شهردار لس‌آنجلس اعلام کرد اين شهر خانه موزه «هنر روايتي لوکاس» خواهد شد.به گزارش مهر به نقل از اسکرين ديلي، اريک گارتسي شهردار لس‌آنجلس اعلام کرد پروژه يک ميليارد دلاري موزه جرج لوکاس در تاريخ 4 ماه مي 2020 در اين شهر افتتاح خواهد شد.

اين پروژه نزديک پارک «يادبود» و تماشاخانه روباز لس‌آنجلس ساخته مي‌شود.مقامات سان فرانسيسکو که به نظر مي‌رسيد براي گرفتن اين پروژه به نتيجه نزديک‌تر بودند در لحظه آخر از شهر لس‌آنجلس جا ماندند. در حالي که لوکاس در لس‌آنجلس ريشه دارد در نهايت لس‌آنجلس از رقابت چند ماهه با سان فرانسيسکو پيروز بيرون آمد. اين موزه قرار است به ارايه يادبودهاي مجموعه «جنگ ستارگان» اختصاص داشته باشد و جفري کاتزنبرگ از مديران برجسته هاليوودي چندي پيش از آن به عنوان جواهري ياد کرده بود.

جرج لوکاس آثاري هنري را که در مدتي بيش از 40 سال گردآوري کرده و شامل بيش از 10 هزار نقاشي و طراحي نيز است و حتي شماري از نقاشي‌هاي ادگار دگا امپرسيونيست فرانسوي را نيز شامل مي‌شود، در اين مجموعه جاي داده است.اما آثار اصلي گردآوري شده در اين موزه حدود 30 هزار اثر شامل استوري برد، لباس‌ها، نوشته‌ها و … مربوط به فيلم‌هاي «جادوگر شهر آز»، «کازابلانکا» و در وهله اول مجموعه «جنگ ستارگان» است. گفته شده با اجراي اين پروژه حدود 1500 کار جانبي و 350 کار دايم در لس‌آنجلس ايجاد مي‌شود.

طراحي ساختمان اين موزه که لوکاس دوست داشت طرحي فضايي داشته باشد، توسط ما يانسونگ آرشيتکت چيني انجام شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون