جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3817- تاریخ : 1395/10/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 سرمقاله  

بحث فعاليت مدارس در تابستان‌ها و يك نكته

زهرا کيان بخت

امسال هم آلودگي هوا، باعث تعطيلي‌ چندين و چند روزه مدارس شد. پيرو همين مسأله، يكي از مواردي كه به نوعي، به عنوان راهكاري براي جلوگيري از زياد شدن تعطيلات ناگهاني مدارس مطرح شده و اين روزها، درمورد آن، از زبان مسئولان در صفحات خبري و رسانه‌اي، زياد شنيده و خوانده‌ايم، بحث تحصيل در فصل تابستان به جاي ماههاي زمستان است. اگرچه مسئولان اين موضوع را اغلب به عنوان يك پيشنهاد قابل بررسي، مطرح كرده‌اند و هنوز، اين پيشنهاد به طور جدي مورد تصويب يا رد قرار نگرفته، اما مطرح شدن آن به طور مكرر، مي‌تواند آن را به مرحله اجرايي شدن يا نشدن نزديك كند.

موضوعي كه در اين رابطه قابل طرح است اهميت تصميم‌گيري همه‌جانبه و سنجيدن همه زوايا در اين خصوص است تا اين طرح، به جاي اينكه منشأ خير شود، به دليل يكجانبه‌ و غيركارشناسي بودن، مانند بسياري از طرحهاي ديگر، در نيمه راه به حال خود رها نشود.

به عنوان مثال، اگر بنا باشد تعطيلات فصل تابستان با زمستان جابجا شود، يكي از اولين و بديهي‌ترين نيازهاي فضاهاي آموزشي و مدارس ما، در اختيار داشتن سيستم خنك‌كننده استاندارد هوا است. با اينكه روال كاري مدارس كشور همواره به اين صورت بوده كه در فصلهاي سرد فعال‌اند، اما هنوز هم بسياري از مدارس ما، در فصل‌هاي سرد، از داشتن سيستم گرمايشي استاندارد و حداقلي محرومند، حال بديهي است كه وقتي هنوز در اين زمينه، شاهد كمبودها و ضعفهاي عديده هستيم، سيستم سرمايشي مدارس كه همواره در تابستان تعطيل بوده‌اند، چه وضعيتي خواهد داشت.

اگر بحث جايگزيني تعطيلات تابستاني با زمستان، جدي شود، يكي از اولين موارد نيازمند توجه، همين تجهيز مدارس به سيستم سرمايشي استاندارد و مناسب است. به علاوه، بايد ديد آيا باز بودن در مدارس در تابستان و بسته بودن آن در فصل سرد سال، ضررهاي ديگري را متوجه جامعه نمي‌سازد؟

اين كه بهترين راهكار در اين شرايط كدام است و آيا واقعا، جابجايي تعطيلات تابستاني و زمستاني، راه‌حل دقيق و مناسبي هست يا خير، چيزي است كه بايد كارشناسان و آگاهان به اين مسائل، درخصوص آن اظهارنظر كنند. اما انتظاري كه جامعه در اين باره دارد، درنظر گرفتن تصميمات حساب‌شده و به دور از يكجانبه‌گرايي و شتابزدگي است. در عين حال، شايد بهتر است به جاي اين گونه راهكارها، در پي حذف منشأ اصلي آلودگي هوا و كاستن از تبعات منفي آن، كه تعطيلي مدارس، تنها يكي از آنهاست، باشيم.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون