جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3815- تاریخ : 1395/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 خبر 

ثبت ملي منزل پدري آيت‌الله «هاشمي رفسنجاني»

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري رفسنجان از تدوين پرونده ثبت ملي خانه پدري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني خبر داد.به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، حسن حسيني با اعلام اين خبر گفت: منزل پدري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني يک بناي تاريخي متعلق به دوره پهلوي اول است که در بهرمان واقع‌شده و پرونده اين خانه تاريخي براي ثبت در فهرست آثار ملي در حال تدوين است.

وي افزود: قدمت اين خانه تاريخي به دوران پهلوي اول بازمي‌گردد و 1200 متر مساحت و 350 مترمربع زيربنا دارد.

حسيني بيان کرد: منزل پدري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در شهر بهرمان هم از جهت معماري و هم از جهت معنوي داراي اهميت بسياري است.

اين منزل تاريخي شامل يک سالن بزرگ که محل دسترسي به ساير اتاق‌ها است، يک بادگير بزرگ و يک مطبخ به سبک قديم است و بسياري از جلسات قبل از انقلاب در اين منزل برگزار مي‌شده است.


خطر نشست زمين در کمين کاخ نياوران و صاحبقرانيه

کاخ‌هاي نياوران و صاحبقرانيه در خطر نشست زمين قرار دارد؛ البته کار استحکام‌بخشي آنها در مرحله انجام مطالعات است.محمد حسين بحرالعلومي، عضو هيئت علمي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و بناهاي تاريخي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ به برگزاري همايش مرتبط با نحوه استحکام‌بخشي بناهاي تاريخي در مقابل زلزله در هفته گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: اگر راهکارهاي ارائه شده در اين جشنواره عملي شوند، تأثير خوبي بر روي کار افرادي مي‌گذارد که در زمينه حفظ بناهاي تاريخي فعاليت مي‌کنند؛ يعني با به کار گرفتن راهکارهاي ارائه شده در همايش نحوه استحکام‌بخشي بناهاي تاريخي در مقابل زلزله، تلاش بر اين است که بناهاي تاريخي کمترين تخريب را در زمان وقوع بلاهاي طبيعي چون زلزله داشته باشند.

وي افزود: امروزه مسائل مالي گريبانگير سازمان ميراث فرهنگي است و از نظر ما خانه‌هاي تاريخي که تبديل به موزه شده‌اند و بناهاي تاريخي که بيشترين بازديدکننده را دارند، اولويت اول استحکام‌بخشي بناهاي تاريخي هستند.

عضو هيئت علمي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و بناهاي تاريخي گفت: هم‌اکنون کاخ گلستان تا اندازه زيادي استحکام‌بخشي شده است اما کاخ نياوران و کاخ صاحبقرانيه در خطر نشست زمين قرار دارد.البته کار استحکام‌بخشي اين بناهاي تاريخي در مرحله انجام مطالعات قرار گرفته و به محض آنکه مشخص شود، چگونه بايد کار را انجام داد استحکام‌بخشي آنها شروع مي‌شود.

بحرالعلومي ادامه داد: من از زمان شروع کار اجرايي استحکام‌بخشي کاخ‌هاي نياوران و صاحبقرانيه اطلاعي ندارم؛ چون کار پژوهشگاه ميراث فرهنگي و بناهاي تاريخي يک کار تحقيقي است و ارتباطي با کارهاي اجرايي ندارد.

وي خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بخش‌هايي از مسجد جامع اصفهان و عالي‌قاپو استحکام‌بخشي نشده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون