جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3815- تاریخ : 1395/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 اخبـــــــــار 

نمايشگاه نسخ خطي دعاي صباح اميرالمومنين به خط ام السلمه

نمايشگاه نسخ خطي دعاي صباح اميرالمومنين به خط ام السلمه با مشارکت موزه و کتابخانه ملي ملک در نگارخانه فرهنگسراي گلستان برگزار مي شود.

به گزارش شاپرك، بيست و پنجم دي‌ماه تا هشتم بهمن ماه نگارخانه فرهنگسراي گلستان از ساعت 9 تا 18 ميزبان برگزاري نمايشگاه نسخ خطي دعاي صباح اميرالمومنين است.

دعاي پرفيض و اثرگذار صباح از جمله دعاهاي معروف در زمينه علم، حکمت و آداب براي اهل معرفت است. نسخه خطي نفيس دعاي صباح کتابخانه و موزه ملي ملک هاي ديگري ارزشمند است زيرا صاحب اين اثر بي بديل يک بانوي ايراني است. در حقيقت اين نسخه از دعاي صبح دعا مايه فخر و مباهات بانوان ايران زمين است چرا که نسخ خطي دعاي صباح توسط بانوي خوشنويس به نام ام سلمه دختر فتحعلي شاه قاجار و زيبا چهر خانوم گرجي تبار به رشته تحرير درآمده است.

گفتني است ام سلمه از جمله خوشنويسان معروف و سرايندگان قرن 13 هجري قمري است که از محضر اساتيد بزرگ خوشنويسي بسياري مانند آقا زين العابدين اصفهاني و حاج علي آقا فرزند محمد علي خان نظم الدوله بهره برده است.

از علاقمندان به تماشاي دعاي صباح اميراامومنين اثر ام سلمه دعوت مي شود پنجم دي‌ماه تا هشتم بهمن ماه از ساعت 9 تا 18 به نگارخانه فرهنگسراي گلستان به نشاني نارمک، خيابان گلستان، پايين‌تر از ميدان هلال احمر مراجعه کنند.


کريستن بوش، باغي فوق العاده زيبا در آفريقا

باغ "کريستن بوش" واقعا سزاوار داشتن القابي چون بهترين، زيباترين و خيره کننده ترين را دارد. باغي در آفريقاي جنوبي که زيباترين در جهان است و بازديد از آن براي تمام مسافران کيپ تاون واجب.!اين باغ گياه شناسي تنها 13 کيلومتر از مرکز شهر کيپ تاون فاصله دارد. مطمئن باشيد که سفر شما به اين شهر تنها باديدن اين باغ تکميل خواهد شد. نه تنها براي تماشا کردن کوه ها و منظره هاي مسحور کننده باغ، بلکه به دليل داشتن ويتريني از گياهان بومي آفريقايي که تنها در اين باغ زيبا قابل لمس و مشاهده هستند. باغ کريستن بوش بيشتر از 7000 گونه گياهي در دل خود دارد که مي تواند زيبايي اش را به رخ شما بکشد. داخل گونه هاي گياهي باغ، بسياري از گونه هاي نادر هستن که ديدار آنها نيز خالي از لطف نيست. چون اين گونه هاي نادر و کمياب تنها در باغ کريستن بوش قابل مشاهده اند.همچنين مي توانيد شاهد ديدار با مجموعه اي غني از گياهان آلپينس «alpines» و سرخس باشيد. تمام اين گونه ها به طور کاملا طبيعي در جنوب آفريقا رشد مي کنند. هنگام ورود به باغ عطري به مشام شما ميرسد آشنا که مستتان مي کند. بويي از گياهان معطر دارويي.در قسمتي از باغ نيز به شما آموزش مي دهند تا چگونه با کمترين ميزان استفاده از آب، از باغ خود محافظت کنيد و شاهد رشد گياهانتون باشيد. پياده روي روي پل را هم به هيچ وجه فراموش نکنيد. پلي که به شما اجازه ميدهد تا از ديد ميمون يا پرنده ها و از بالا به طبيعت کنيد. اين راه که جذاب ترين راه پياده روي در جهان شناخته شده است، حدود 12 متر از زمين ارتفاع ميگيرد و تنها دو بار با زمين برخورد مي کند. با اين همه ثروت و غني بودن باغ، تعجب آور نيست که باغ ملي گياه شناسي کريستن بوش به عنوان يکي از زيباترين و بزرگترين باغ هاي جهان ياد شود و در ميراث جهاني يونسکو به ثبت برسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون