جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3815- تاریخ : 1395/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 از گوش پاک کن کمتر استفاده کنيد 

آيا گوش پاک کن جزء اصلي لوازم بهداشتي شماست؟ شايد بهتر است با خطرات استفاده از گوش پاک کن آشنا شويد.

به نقل از روزياتو؛ اگر در گروه کودکاني بوديد که مادرتان خصوصا پس از حمام کردن شما را به پاک کردن گوش هاي تان با گوش پاک کن تشويق مي کرد، شايد اين متن خبر چندان خوبي براي شما محسوب نشود.

گاهي پيش مي آيد که توصيه هاي مادران درست از آب در نمي آيد.دکتر «استفان راس اِشتاين» متخصص گوش و حلق و بيني در اين باره مي گويد: “اين که بايد با گوش پاک کن گوش هاي تان را تميز کنيد، تنها يک افسانه است.” حتي بر روي جعبه هاي گوش پاک کن هم در مورد استفاده از آنها هشدار داده مي شود.اما اينکه بدانيم چه نکته منفي درباره ي آنها وجود دارد، اولين قدم است.برخي پزشکان بر اين باورند که با استفاده از اين وسيله، موم هاي داخل گوش را به جاي بيرون آوردن به عمق فرو مي بريم.

هرچقدر تجمع اين موم ها در آن ناحيه بيشتر شود، موم هاي جديد و بيشتر ديگري روي آن جمع خواهند شد و سد بسيار خطرناکي از عفونت در داخل گوش به وجود خواهد آمد.بر اساس پژوهش هاي محققان دانشگاه «سوث وسترن اوکلاهاما» ، مي توان گفت که نيمي از مردم آمريکا از مقداري از اين عفونت رنج مي برند. برخي از عواقب حاصل از آن مي تواند، گيجي و از دست دادن قدرت شنوايي باشد.

براي بهبود اين وضعيت، کارهاي اشتباه ديگري همچون استفاده از وکيوم ها، کيت هاي مخصوص پاک کردن گوش و يا درمان هاي خودسرانه خانگي را امتحان نکنيد چرا که وضعيت را بدترخواهيد کرد.زماني که با چنين مشکلاتي مواجه شديد تنها کاري که بايد انجام دهيد اين است که به يک متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه کنيد.

اين ها بخش خوب داستان بودند. بدتر از آن اين است که در بسياري از مراجعات مردم به کلينيک ها و مراکز درماني، به علت استفاده نادرست از گوش پاک کن ها، کانال هاي شنوايي و پارگي و خونريزي پرده صماخ نيز گزارش مي شود.اما راه چاره چيست؟

خود گوش چنين موم هايي را از بخش هاي داخلي به خارج از آن مي فرستد. بسياري از مردم تصور مي کنند اين موم ها مضر هستند، در حالي که بسيار هم مفيدند. اين موم هاي داخل گوش، آنتي بيوتيک هاي طبيعي توليد مي کنند و باعث چرب ماندن بخش خارجي گوش مي شوند. همچنين در مقابل آلودگي و ورود حشرات به داخل پرده صماخ هم از گوش محافظت مي کنند. بنابراين با رها کردن اين موم ها به حال خودشان به شنوايي خود کمک خواهيد کرد. با دانستن تمام اين ها مردم، به دليل حس خوب و تحريکاتي که در اثر استفاده از گوش پاک کن دارند، دلشان مي خواهد از آن استفاده کنند.

وي مي گويد اگر واقعا به اين قصد از اين وسيله خطرناک استفاده مي کنيد بهتر است به جاي آن از يک پارچه تميز استفاده کنيد و به آرامي بخش هاي خارجي گوش تان را پاک کنيد.يک مثل قديمي در زبان نگليسي وجود دارد که مي گويد “هرگز چيزي را که اندازه آن از آرنج تان کوچک تر است، داخل گوش خود فرو نکنيد!”با آنچه از نظر علمي در اين نوشته اشاره شد مي توان به اين نتيجه دست يافت که اين مثل چندان هم بي راه نگفته باشد.

منبعcotton-swab


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون