جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3815- تاریخ : 1395/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 سرمقاله  

لزوم اتخاذ روش هاي درست براي كاهش افت تحصيلي دانش آموزان

مريم اخوان صالح

افت تحصيلي همواره يکي از مشکلات هميشگي نظامهاي آموزشي و يكي از دغدغه‎هاي مهم والدين بوده است.

اگرچه افت تحصيلي از همان سال اول ابتدايي گريبانگير برخي از دانش‏آموزان مي‎شود اما با ارتقاي پايه تحصيلي، بيشتر در دانش‎آموزان نمود پيدا مي‎كند. از عوامل تاثيرگذار در روند افت تحصيلي مي‎توان به مشكلات خانوادگي و نبود آرامش و صلح در فضاي خانواده، تدريس نادرست معلم، بيماري، و... اشاره كرد. منشأ افت تحصيلي هر چيزي كه باشد، استمرار آن مي‌تواند تأثير منفي در آينده تحصيلي و جايگاه اجتماعي دانش‌آموزان به جا بگذارد.

اگرچه درست ‌تر اين است كه دانش‎آموز بر روي پاي خودش بايستد و در زمينه تحصيلي وابسته به پدر و مادر يا ديگران نباشد يكي از دلايل افت تحصيلي در بسياري از دانش‌آموزان، وابستگي آنها به والدين‌شان است؛ به طوري كه اگر والدين نتوانند در زمينه آموزشي به فرزند خود کمک کنند آن وقت زمينه افت تحصيلي به وجود مي‎آيد.

مشكلات خانوادگي نيز به نوبه خود، مي‌توانند تا حد زيادي موجب تضعيف روحيه و افت تحصيلي دانش‎آموزان شوند. از آن جا که کودکان به دليل حساس‌تر بودن، در زمان بروز مشكلات خانوادگي انرژي و توان خود را به سرعت از دست مي‎دهند و نمي‎توانند همزمان با تحصيل ، بار مشکلات و ناملايمات موجود در كانون خانواده را نيز به دوش بکشند خسته و ناتوان مي‌شوند و اين خستگي روحي در کيفيت آموزش آنها به شدت تاثيرگذار خواهد بود.

از ديگردلايل افت تحصيلي دانش‌آموزان مي‌توان به نقش معلمان اشاره كرد؛ گاهي ديده شده تعدادي از معلمان در کلاس درس شروع به شکايت از وضع مادي خود مي‌کنند و اين كه تحصيل در شرايط امروز جامعه فايده اي ندارد و کساني که در جستجوي وضع مادي بهتري مي‎گردند بايد آينده بهتر را در بازار کار جستجو کنند. بايد گفت که اين گونه صحبت‎ها دانش‎آموزان را منحرف مي‎کند و زمينه‎ساز افت تحصيلي آنها و احتمالا ترك تحصيل خواهد شد. همچنين دوستي‎هاي ناسالم نيز سبب افت شديد تحصيلي دانش‎آموزان مي‎شود؛ نبايد فراموش شود كه دوستان در سرنوشت فرزندان بسيار موثر هستند. لذا لازم است والدين به طور غيرمستقيم کنترل مستمر بر روي دوستان فرزندان خود داشته و مراقب ارتباط آنها در خارج از محيط خانواده باشند.

در پايان بايد گفت از آن جا كه دانش‎آموزان مخصوصا در مقاطع پايين‎تر تحصيلي، توانايي و آگاهي كافي نسبت به اهميت تحصيل ندارند، از آموزگاران و اوليا انتظار مي‎رود با اتخاذ روشهاي درست تربيتي و آموزشي نه تنها عوامل ايجاد سرخوردگي در دانش‌آموزان را به حداقل برسانند؛ بلكه موجبات تقويت انگيزه آنها را براي تحصيل فراهم كنند.

akhvan.saleh@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون