جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3810- تاریخ : 1395/10/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 خبر 

لارستان و نرگس هاي بي نظير

شهرستان لارستان مهد گل نرگس بوده و گنبدهاي نمکي آن يکي از مهمترين جاذبه هاي گردشگري اين منطقه به شمارمي رود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ لارستان يکي از شهرستان هاي جنوبي استان فارس است. مرکز آن شهر لار است که از قديمي ترين شهرهاي ايران به شمار مي آيد و «دشت شقايق» آن يکي از جاذبه هاي گردشگري اين منطقه محسوب مي‌شود.

اين شهرستان حدود بيش از 200 هزار نفر جمعيت داشته و وسعت آن 12000 کيلومتر مربع است.

در اين منطقه جغرافيايي جاده هاي باستاني و کهن بسياري وجود دارد اما از آنجا که استان فارس مقام نخست گل نرگس در کشور را دارد مي توان لارستان اين استان را «مهد گل نرگس» ناميد.

گلي که رويش آن همه ساله از نيمه دوم سال آغاز و تا پايان بهمن و گاهي نيز نيمه اول اسفند ادامه خواهد داشت. اين گل بيشتر به عنوان نرگس شيراز عرضه مي شود. گلي که نماد احترام و جوانمردي بوده و براي ما ايرانيان سمبل امام غايبي است که منجي عالم بشريت بوده و همچون گل نرگس در سردترين و سخت ترين ايام خواهد آمد تا بهار را به زمين برساند.

در اين منطقه کوه‌ها به صورت موازي طاق ‌ديس‌هايي را به وجود آورده ‌اند که مانند حصارهايي از دشت‌هاي گرم و سوزان لارستان محافظت مي ‌کنند. هر کدام از اين طاق‌ ديس‌ ها از نام هايي برخودارند که «کوه شب»، «کوه شور»،«کوه برخ» و «کوه گاوبست» از جمله آن هاست.

اين شهرستان از گنبدهاي نمکي متعددي برخوردار بوده که چهره اين منطقه بزرگ از کشور را دگرگون ساخته است. گنبدهاي نمکي که از رسوبات نمک طي ميليون ها سال تشکيل شده و همواره در حال رشد هستند.

امروزه اين گنبدهاي نمکي در لارستان به ارتفاعات مهمي تبديل شده که با تنوعي که دارد؛ چشم‌ ها به آن خيره گشته و يکي از مهمترين جاذبه‌هاي گردشگري در لارستان به شمار مي ‌آيند.

علاوه بر جذب توريست منابع غني از معادن مختلف را در خود جاي داده‌ اند که در راس آنها نمک و از ديگر ذخاير معدني آن
مي توان گوگرد، اورانيوم، آهن و سولفات را نام برد.

گنبدهاي نمکي اين منطقه جغرافيايي داراي معادن مختلفي هستند که بعضاً قابل بهره‌ برداري است. بزرگترين گنبد گچي جهان بنام «گنبد پاسخند» نيز در اين منطقه قرار دارد.

حدود 400000 هکتار جنگل گرمسيري به صورت پراکنده در دشت‌هاي لارستان وجود دارد. در ارتفاعات درختان مختلفي از مجموعه درختان منطقه زاگرس؛ مانند بنه، بادام کوهي، انجير و کاج وحشي وجود دارد. اين منطقه داراي 201625 هکتار معدل 2016 کيلومتر مربع منطقه بکر و ديدني بوده که منطقه حفاظت شده «هرمود لارستان» ناميده مي شود و زيستگاه کوچکترين قوچ جهان است.

شايان ذکر است؛ لارستان از کانون هاي دين زرتشتي و جايگاه آتشکده مهم «آذر فرنبغ» يا «آذر خورداد» بوده‌ است.


کشف کوزه‌هاي آشوري در ايوان

فرمانده انتظامي است ان ايلام از کشف کوزه‌هاي سفالي قوم آشور مربوط به دوره تمدن بين‌النهرين در ايوان خبرداد.

سردار«نورعلي ياري» در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در اين عمليات پليسي، 3 کوزه سفالي نقش‌دار بزرگ، متوسط و کوچک کشف شد و در اين رابطه 4 نفر به‌هنگام خريد و فروش عتيقه‌ها دستگير شدند.

وي افزود:از متهمان تعداد 30 قطعه انواع سنگ‌هاي کوچک و بزرگ، 60 سکه خارجي نيز کشف و ضبط شد.

ياري تصريح کرد:متهمان براي سير مراحل قانوني تحويل مراجع قضايي شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون