جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3791- تاریخ : 1395/09/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 اخبـــــــــار 

انتقال سردر تاريخي خيابان فرهنگ به باغ ايرانيان

سر در تاريخي 80 ساله باقي مانده از طهران قديم در يکي از محله هاي عهد ناصري؛ با پيگيري شهرداري منطقه 11 تهران از تخريب نجات يافت و به باغ در حال احداث "سلام ايرانيان" منتقل خواهد شد.

به گزارش ايسنا، نصراله آباديان شهردار منطقه11، صيانت و حفاظت از ابنيه و آثار تاريخي به جاي مانده از طهران قديم را اولويت مديريت شهري بيان کرد و در همين راستا از جابه جايي و حفاظت از سر در تاريخي خيابان فرهنگ با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي خبر داد.

شهردار منطقه 11 در اين باره گفت: براي حفاظت از اين سر در که درخيابان فرهنگ و محل عبور و مرور اهالي قرار گرفته بود و امکان تخريب آن بر اثر تردد خود روها ، گرما و سرماي هوا و ساير آسيب هاي احتمالي نيز وجود داشت؛ سازمان ميراث فرهنگي پس ازکد گذاري آن را جمع آوري کرد تا به مکاني که مورد توافق شهرداري و ميراث فرهنگي باشد منتقل شود. سردر جمع آوري شده هم اکنون در جعبه مخصوص در ساختمان شهرداري نگهداري مي شود تا پس از تکميل باغ "سلام ايرانيان" در خيابان اسکندري جنوبي به آنجا منتقل و در يکي از سردرهاي ورودي نصب شود.

بر اساس گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 11، خيابان فرهنگ که در محله اميريه واقع شده است ؛ از محله هاي قديمي طهران قديم است که در حصار ناصري واقع شده و پيشينه شکل گيري آن به دوران قاجار باز مي گردد. از همين رو بناهاي ارزشمند با معماري و هنر ايراني در اين محله همچنان موجود است که با مشارکت مسئولانه شهروندان و مديريت شهري حفظ و صيانت از آن ها در حال انجام است.


جعفري:

افزوده شدن بيش از5 هزار صندلي تئاتر به سرانه شهر تهران

مديرعامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران گفت: به همت مديريت شهري تهران طي ده سال اخير 5 هزار و 508 صندلي به تعداد صندلي هاي تئاتر در شهر تهران افزوده شده است.

به گزارش شاپرك، مهندس عليرضا جعفري با اشاره ضروت حفظ هنرهاي کهن ايران، گفت: بايد با گسترش هاي سالنها و صندلي هاي تئاتر در مسير اشاعه و گسترش نمايش‌هاي آييني و سنتي ايراني گام برداريم. وي ادامه داد: اميدوارم بتوانيم به مانند مرکز تئاتر حرفه اي تهران(خاوران)، مرکز نمايش هاي آييني صبا مکانهاي دائمي ديگري را نيز براي تئاتر در شهر تهران ايجاد کنيم.

جعفري با بيان ويژگي‌ها و قابليت‌هاي نهفته در نمايش‌هاي آييني و سنتي افزود: اجراهاي حرفه اي در کنار محتواي غني نمايش‌هاي آييني و کهن در جذب گردشگر و صنعت توريسم بسيار اثرگذار است.

وي ادامه داد:نمايش‌هاي آييني و سنتي بخش مهمي از فرهنگ و هنر ما را تشکيل مي‌دهند و مي‌توان با اجرا و گسترش آن نقش مهمي را در جذب توريست و جاذبه‌هاي هنري و فرهنگي ايران ايجاد کرد.

مدير عامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران به رونق تئاتر به ميزان توسعه سرانه فضاهاي نمايشي اشاره و خاطر نشان کرد:توليد و اجراي نمايش با هر موضوع و ساختاري، نياز به ايجاد مکاني مناسب است که در تمامي مراکز تئاتر ساخته شده از سوي شهرداري تهران به استاندادهاي لازم در اين خصوص توجه شده است.به گفته جعفري مکان نمايش و تئاتر بايد به گونه اي باشد که گروه نمايشي با کمال آرامش در آن به تمرين پرداخته و در محدوده زماني مشخصي نمايش خود را براي طيف گسترده‌اي از مردم به اجرا در بياورد، چرا که همواره مکان و فضاي نمايشي به عنوان يکي از ارکان اصلي شکل‌گيري يک اثر نمايشي محسوب مي شود که اگر آن را در اختيار نداشته باشيم تئاتري رخ نخواهد داد.

وي به راه اندازي 29 سالن تئاتر از سوي شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران طي 10 سال اخير در شهر تهران اشاره کرد و گفت: اين سالنهاي نمايش در مجموعه هاي مختلف از جمله باغ و آمفي تئاتر باغ خسروشاهي، تماشاخانه ايرانشهر،مرکز نمايشهاي آييني صبا، مرکز تئاتر حرفه اي شهر(خاوران)، بوستان امير سليماني ، باغ کتاب تهران، ايوان شمس، موزه انتظامي ، باغ موزه زندان قصر و مجموعه فرهنگي تجاري ورزشي البرز لشگرک راه اندازي شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون