جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3791- تاریخ : 1395/09/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 شناخت مواد؛
 «مارتنسيت»، فلز هوشمند و تغيير شکل يابنده 

دانشمندان در دانشگاه «مينه سوتا» شکل جديدي از بلور فلز کشف کرده اند که تغيير شکل مي دهد و مي تواند کاربردهايي در وسايل نقليه فضايي يا قطعات الکترونيکي موتورهاي جت داشته باشد.

به گزارش دانش ،اين بلور فلز تازه کشف شده که متعلق به يک خانواده جديد از مواد هوشمند است «مارتنسيت»ناميده مي شود که کريستال آن داراي دو نوع مختلف آرايش اتمي است که به طور پيوسته بين آنها حرکت مي کند.

برخلاف فن آوري هاي امروز، اين ماده هنگامي که گرما مي بيند و سرد مي شود مي تواند ده ها هزار بار بدون انحطاط تغيير شکل دهد. در حال حاضر فلزات مارتنسيت از ترکيب آلياژهاي همبسته نيکل و تيتانيوم ساخته مي شود. اين مواد جديد هوشمند به طور قابل توجهي از اين قابليت برخوردار هستند که شکل خود را به خاطر آورده و حتي وقتي از شکل خارج شوند به شکل اصلي خود بازمي گردند. از اين رو به آنها فلزات حافظه دار گفته مي شود.

اين نوع فلزات را مي توان براي درمان استخوان هايي که در حال شکل‌گيري هستند و باز نگاه داشتن شريان هاي قلبي به کار برد. فلزات مارتنسيت وقتي حرارت ببينند يا سرد شوند تغيير شکل مي دهند، از اين رو وقتي اتم هايي که ساختار آنها را تشکيل مي دهند خود را در يک دگرسازي ناگهاني ببينند دوباره تغيير شکل مي دهند. دانشمندان اعتقاد دارند از اين فلز مي توان در مکانيسم هاي هوشمند استفاده کرد تا به تغيير حرارت واکنش نشان دهند. اين مواد جديد همچنين مي تواند در سيستم هاي «ميکروالکترومکانيکال»، دستگاه هاي برداشت انرژي که در آن ارتعاشات کوچک به طور مستقيم به انرژي تبديل مي شود نيز کاربرد داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون