جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3787- تاریخ : 1395/09/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 هم‌زمان با گشايش مجتمع فرهنگي‌هنري کانون در استان قم برگزار مي‌شود:
 نمايش دائمي آثار برگزيده جشنواره رضوي 

 
آثار برتر جشنواره سيزدهم و چهاردهم رضوي هم‌زمان با گشايش مجتمع فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در استان قم به نمايش در مي‌آيند.

بر اساس اين گزارش، با انتشار کتاب چهاردهمين جشنواره رضوي قرار است آثار برتر دو دوره اخير نيز به نمايش گذاشته شوند. حدود 340 اثر به عناوين برتر و منتخب اين رويداد فرهنگي‌هنري دست يافته بودند. هم‌اينک اين آثار به مجتمع فرهنگي هنري کانون در استان قم منتقل شده‌اند تا هم‌زمان با آغاز به کار اين مرکز در معرض ديد عموم قرار گيرند.

به گفته صديقه حسن‌زاده، مديرکل آفرينش‌هاي فرهنگي کانون اين نمايشگاه شامل آثار برتر و منتخب در حوزه خوش‌نويسي، نقاشي، نشريه‌نگاري، کاردستي، کتاب‌سازي و عکاسي است: اين آثار در سه گروه سني 7 تا 10 سال، 11 تا 13 سال، 14 تا 17 سال انتخاب شده‌اند.

حسن‌زاده ادامه داد: در بخش نشريه‌نگاري، کاردستي و کتاب‌سازي بيان اين نکته ضروري است که خلق آثار گروهي بوده است. از آنجا که فضا نمايشگاهي است ما نتوانستيم از برندگان بخش قصه‌گويي اين جشنواره در اين فضا استفاده کنيم.

او در توضيح شيوه انتخاب اين آثار گفت: داوري در سه مرحله صورت گرفته است. داوري اول جشنواره در مراکز فرهنگي هنري صورت مي‌گيرد. سپس در استان مورد بررسي قرار مي‌گيرند و در پايان از سوي ستاد، داوري مي‌شوند.

حسن‌زاده در تکميل سخنانش اضافه کرد: قرار است کتاب جشنواره نيز به زودي منتشر شود. بيشترين آثار چاپ شده در اين کتاب نقاشي است. اين نقاشي‌ها در کانون قم نيز به نمايش در مي‌آيند.

مديرکل آفرينش‌هاي فرهنگي کانون در پايان از انتشار فراخوان پانزدهمين جشنواره رضوي در کانون خبر داد: فراخوان و شيوه‌نامه اين جشنواره منتشر و به استان‌ها ارسال شده است که به زودي خبر آن منتشر خواهد شد.

مجتمع فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در استان قم به زودي آغاز به کار مي‌کند.

گامي نو براي ترويج ادبيات کودک و نوجوان

در حاشيه اين رويداد مهم، يک نويسنده معتقد است که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قم مي‌تواند راه‌گشاي گسترش هر چه بيشتر ادبيات کودک و نوجوان شود.

محمود پوروهاب با استقبال از افتتاح مرکز فرهنگي‌هنري کانون در شهر قم به لزوم توجه بيشتر نهادهاي فرهنگي به نويسندگان و تصويرگران اشاره کرد و کانون را متولي اصلي اين امر در حوزه کودک و نوجوان خواند. اين شاعر و نويسنده با بيان وجود ظرفيت‌هاي ادبي بسيار در شهر قم همکاري کانون قم با اين هنرمندان را امري مهم خواند که بايد در دستور کار اين نهاد قرار بگيرد.

پوروهاب گفت: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان همواره در معرفي و گسترش ادبيات کودک و نوجوان کارآمد بوده و مي‌تواند باشد. حضور بيش از 950 مرکز در سراسر کشور و پرورش مربياني که با ادبيات و هنر آشنا مي‌شوند و در گسترش آن نقش دارند هميشه قابل توجه بوده است. سهم ادبي اعضاي کانون قابل مقايسه با مدرسه‌ها نيست اما با اين حال توجه به چند نکته در فعاليت‌هاي کانون احساس مي‌شود که بايد به آن‌ها پرداخت. اين شاعر به ضرورت فعاليت پررنگ‌تر کانون قم اشاره کرد و گشايش مرکز فرهنگي‌هنري را نشان از آن دانست که قرار است از ظرفيت‌هاي فرهنگي ادبي قم از اين پس در جهت تعالي ادبيات بهره برده شود: تا پيش از اين به ظرفيت‌هاي ادبي حوزه کودک و نوجوان در قم توجه نمي‌شد. فعالان اين عرصه مي‌دانند که 10 نشريه سراسري کشور در قم منتشر مي‌شود و برخي از نويسندگان و شاعران کودک و نوجوان در اين استان زندگي مي‌کنند با اين حال تا پيش از اين از توانمندي‌هاي آنان بهره کافي برده نشده است. خوشبختانه چندي است شاهد چاپ آثار اعضاي کانون قم در نشريات سراسري استان هستيم و مي‌توان اميدوار بود با شکل‌گيري اين مرکز همکاري‌هاي بهتري صورت پذيرد.

پوروهاب با اشاره به اين‌که قرار است مجتمع فرهنگي هنري کانون در قم زير مجموعه‌هاي آموزشي، فرهنگي زيادي را تعريف کند همچنان نياز اول کشور را حضور يک متولي در حوزه ادبيات کودک و نوجوان دانست: «معضلي که در کشور با آن روبرو هستيم اين است که ادبيات کودک و نوجوان متولي ندارد. اگر کانون بتواند 50 درصد اين هدايت را بر عهده بگيرد و فضايي براي تنفس وجود داشته باشد مي‌تواند نقش خوبي را در اين امر ايفا کند. ايجاد پاتوق براي نويسندگان استاني بخشي از اين حرکت است که مرکز فرهنگي‌هنري قم نيز مي‌تواند چنين برنامه‌اي را در دستور کار خود قرار دهد. »

وي اضافه کرد: ما در زمينه ادبيات با مشکلات جدي روبرو هستيم لذا پيشنهاد مي‌شود که اين مرکز فرهنگي‌هنري نيز ضمن ارايه ديگر خدمات آموزشي به اعضاي قم ترويج ادبيات و تقويت ادبيات کودک و نوجوان را جزو اهداف خود قرار دهد. او خاطرنشان کرد که روزنامه نگاران، نويسندگان، شاعران و تصويرگران استان قم از هم اکنون آمادگي خود براي همکاري با اين مرکز را اعلام مي‌دارند و اميدوارند تعاملات دوسويه‌اي بين افراد حقيقي و اين نهاد شکل بگيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون