جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3787- تاریخ : 1395/09/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 اخبـــــــــار 

اشتغال 150 هزار نفر در صنايع دستي با تصويب يک لايحه

معاون توسعه مديريت سازمان ميراث فرهنگي کشور گفت: لايحه‌اي به مجلس شوراي اسلامي ارسال شده که در صورت تصويب و اجرا، زمينه ايجاد اشتغال براي 150 هزار نفر در حوزه صنايع دستي فراهم مي‌شود.

به گزارش ايسنا، حسيني مکارم در بازديد از نمايشگاه صنايع دستي استان سيستان و بلوچستان، اظهار کرد: صنايع دستي به‌عنوان يک هنر صنعتي در کشور مطرح است که ارتباط مستقيمي با معيشت مردم دارد.

او ادامه داد: نقش مهم صنايع دستي در ايجاد اشتغال پايدار مورد توجه ويژه دولت يازدهم قرار گرفته که در اين زمينه اقدامات و برنامه‌هاي خوبي در دست انجام است. توجه به صنايع دستي مي‌تواند بخشي از مشکل اشتغال را برطرف کند.

معاون توسعه مديريت سازمان ميراث فرهنگي کشور بيان کرد: با توجه به اين‌که 51 درصد جمعيت سيستان و بلوچستان، روستايي و عشاير هستند اين استان مي‌تواند سهم خود را در ايجاد 150 هزار شغل در حوزه صنايع دستي افزايش دهد.

حسيني مکارم گفت: سيستان و بلوچستان ظرفيت‌هاي زيادي در حوزه صنايع دستي و گردشگري دارد که نياز است مسئولان بيشتر به اين حوزه توجه داشته باشند. گردشگري در دنيا به‌عنوان يک صنعت پيش‌رو مطرح است و تمام کشورها در اين حوزه سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي انجام داده‌اند.

وي ادامه داد: سيستان و بلوچستان با وجود اين همه ظرفيت‌هاي گردشگري که در اختيار دارد، بايد سهم خود در اين زمينه را مشخص کند. يک‌هزار و 700 اثر تاريخي ثبت ملي‌شده و دو اثر ثبت جهاني‌شده در سيستان و بلوچستان وجود دارد که بايد از اين ظرفيت براي جذب گردشگر استفاده شود.

معاون توسعه مديريت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: سياست دولت به بوم‌گردي معطوف شده و نياز است سيستان و بلوچستان در اين زمينه اقدامات لازم را انجام دهد.

حسيني مکارم اضافه کرد: تا کنون 21 اثر تاريخي کشور در فهرست ميراث جهاني يونسکو ثبت شده که جديدترين آن‌ها کوير لوت است که ميان سيستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبي مشترک است و همچنين 11 قنات که در هفت استان قرار دارند. پنج اثر از آثار تاريخي کشور در سه ساله دولت تدبير و اميد ثبت جهاني شده است که اين موضوع نشان مي‌دهد دولت يازدهم توجه ويژه‌اي به اين بخش دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون