جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3780- تاریخ : 1395/09/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

انتشار 40 هزار عنوان کتاب طي هفت ماه گذشته

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: در سال گذشته 80 هزار عنوان و طي هفت ماه امسال بالغ بر 40 هزار عنوان کتاب توليد شده است.

به گزارش ايسنا، سيد عباس صالحي در مراسم افتتاح پانزدهمين نمايشگاه بزرگ کتاب شيراز، قدم‌هاي برداشته شده در تکثير عنوان و توليد کتاب را مبارک دانست و گفت: در هفت ماه گذشته در 5 گروه مختلف، براساس آمار به شکل متوازني شاهد توليد عناوين کتاب بوده‌ايم.

او گفت: طي هفت ماه منتهي به پايان مهرماه امسال، در گروه علوم عملي 6 هزار و 500،‌در گروه ادبيان 5 هزار و 700، در گروه کودک 5 هزار و 300، در گروه دين 5300 و در گروه علوم اجتماعي 4 هزار و 600 عنوان کتاب توليد شده که تقريبا نزديک به هم است.

صالحي خاطرنشان کرد: اين موضوع نشان مي‌دهد که آمايش توليد کتاب هم در کنار تکثير کتاب، قابل اعتنا بوده است و اينگونه نيست که در يک گروه شاهد رشد مضاعف و درگروهي شاهد رشد ضعيف باشيم.

معاون وزير ارشاد در بخشي از سخنان خود، با اشاره به انواع مختلف جامعه به لحاظ تقسيم‌بندي‌هاي مختلف، نقش کتاب در تقسيم بندي جوامع را محوري و تاثيرگذار عنوان و اضافه کرد: جامعه مولد کتاب و کتابخوان، پيشرو، متمدن و مدني، عقلاني و غيرهيجاني، آزاد و غير استبدادي است.

وي با بيان اينکه هر يک از رسانه‌ها يک کشف بشري و ارزشمند است، گفت: هيچ رسانه‌اي به اندازه کتاب نمي‌تواند جوامع را به حد مطلوب ارتقاء بخشد.

صالحي تصريح کرد: هيچيک از رسانه‌ها مثل کتاب جامعه بدوي را به مدني، پيرو را به پيشرو، مقلد را به مرجع، هيجاني را به عقلاني و استبدادي را به جامعه آزاد بدل نمي‌کند.

به گزارش ايسنا، استاندار فارس نيز گفت: کتاب هرگز ويران نمي‌شود و مانند بناهاي تاريخي که همواره زنده‌اند، پاينده و استوار خواهد ماند.

سيد محمدعلي افشاني گفت: چنانچه کتاب پاسخگوي واقعي نيازهاي مردم باشد قطعا شمارگان آن افزايش خواهد يافت.

استاندار فارس اضافه کرد: از آنجا که چاپ از دستاوردهاي انقلاب صنعتي است و به دنبال آن کتاب قرار مي‌گيرد، امروزه بايد در اين حوزه دستاوردهاي انقلاب صنعتي را با خود همراه سازيم.

افشاني با توجه به اينکه ميزان تحولات حوزه نشر متاثر از گسترش فضاي الکترونيک و مجازي است، گفت: در دنياي بيکران اينترنت نويسندگان بايد خود را با تحولات همسو و همسان سازند و گريزي نيست که از اين تحولات به سود کتاب سود جست.

او کتاب را عامل ماندگاري انسان‌ها دانست و با بيان اينکه انساني که از او کتابي به جا بماند همواره مانگار است از فعالان حوزه کتاب به ويژه متوليان آن در رونق کتاب و کتابخواني به واسطه گسترش احداث کتابخانه‌هاي روستاي و شهري دعوت کرد.

استاندار فارس گفت: خواندن هم ياددادني است از اين رو به فرزندان خود ياد دهيم مطالعه کنند زيرا اگر خانواده‌اي خود اهل مطالعه باشد، فرزندان آن هم اهل مطالعه بار مي‌آيند.

به گزارش ايسنا، نمايشگاه بزرگ کتاب شيراز با حضور 764 ناشر محلي، ملي و بين‌المللي در محل دائمي نمايشگاه‌هاي فارس از امروز رسما افتتاح شد و تا روز نهم آذر ماه برپا خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون