جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3780- تاریخ : 1395/09/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 سرمقاله  

ضرورت تغييرنگاه‌ها و ذهنيت‌هاي سنتي در تدريس

زهرا کيان بخت

آموزش، امري پوياست و ماهيت آن به گونه‌اي است كه اصولاً با سكون و عدم تغيير همخواني ندارد. اگر ما هنوز هم در عرصه آموزشي‌، از برنامه‌ها و روشهايي استفاده مي‌كنيم كه تا حد زيادي، مشابه روشهاي آموزش در يك تا چند دهه گذشته‌اند، لازم است اين سوال را مطرح كنيم كه آيا روشهاي مزبور، به قدري بي‌عيب و نقص و كامل بوده‌اند كه با گذشت مدت زمان طولاني از اجرايشان، نمي‌شود روشهايي بهتر را جايگزين آنها كرد؟ و آيا در اين فاصله زماني، هنوز در سطح جهان، نمونه‌ها و الگوهاي كاملي از بهترين شيوه‌ها و متدهاي آموزش ارائه نشده است كه بتوان با سرمشق قرار دادن آنها، ميدان آموزش را به عرصه پربارتري تبديل كرد؟ بدون شك، شكل و شمايل آموزش سنتي ما در مدارس، نياز به تغييرات و به‌روزرساني‌هايي دارد. از جمله‌ي اين تغييرات، كه سيستم آموزشي ما در مدارس، براي كسب نتايج بهتر، به آن سخت نياز دارد، تجديدنظر در نوع تدريس و آگاه‌سازي معلمان در اين زمينه است.

اينكه معلمان چه الگويي را براي تدريس در كلاس درس برمي‌گزينند، با نتايجي كه از تدريس خود خواهند گرفت، نسبت مستقيم دارد.درواقع، براي ايجاد تحولات چندريشتري و اساسي در عرصه آموزش، يكي از اولويتها، دادن آگاهي‌هاي بيشتر به معلمان در خصوص چندوچون بهترين متدهاي آموزش به دانش‌آموزان و ارائه الگوهايي براي آموزش به‌روزتر و موثرتر است.

چند سالي است كه طرح هوشمندسازي مدارس در حال اجراست و دير يا زود، بسياري از مدارس ما، از اين امكان، بهره‌مند خواهند شد، اما به نظر مي‌رسد در كنار ارتقا و به‌روزرساني امكانات در سطح مدارس، ما نيازمند اين هستيم كه ذهنيت‌ها را نيز در اين راستا، تغيير دهيم.

اكنون اگرچه بسياري از مدارس، هوشمندسازي شده و يا در شُرُف آن هستند، اما هنوز هم آن اتفاق اصلي كه بايد در عرصه آموزش و پرورش ما رخ بدهد، اتفاق نيفتاده و بسياري از معلمان و مدرسان، هنوز اصرار به استفاده از روشهاي سنتي و قديمي در امر آموزش دارند. يعني مجهز كردن مدارس به امكانات يك مقوله است و دادن آگاهي به معلمان براي رفتن به سمت و سوي روشهاي جديد و يادگيري روشهاي تازه، امري ديگر.لذا در كنار ارائه امكانات به مدارس، بحث پرورش مهارت‌هاي تدريس و آشناسازي مدرسان و معلمان با تكنيكهاي آموزش موثر و به‌روز، نحوه رفتار با دانش‌آموز و آشنايي با اصول روانشناسي كه براي برقراري ارتباط موثر با دانش‌آموز ضروري است، اهميت بسياري دارد تا از طريق آن، بتوان بهترين نتايج را از نظام آموزش و پرورش كه يكي از مهمترين نظام‌ها در هر كشوري است، گرفت. ما هر چند گاه يك بار، برنامه‌هاي موجود در تلفن همراه خود را به‌روزرساني مي‌كنيم تا بتوانيم از قابليت‌هاي احتمالي جديدي كه به برنامه‌هاي مزبور افزوده شده، بهره‌مند شويم. وقتي همه چيز، به اين سرعت، نيازمند به‌روزرساني و نوسازي است، بديهي است كه در عرصه آموزش هم، از اين به‌روزرساني و جايگزين كردن بهترين روشها، بي‌نياز نخواهيم بود.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون