جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3768- تاریخ : 1395/08/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 اخبـــــــــار 

قطارهاي خاص هنري در مسکو

قطارهاي «آکوارل» طرحي است که در متروي شهر مسکو اجرا مي‌شود.

به گزارش ايسنا، اين طرح در سال 2006 اولين‌بار توسط «سرگئي آندرياکي» هنرمند روس و با هدف جذب بيشتر مردم براي استفاده از مترو و کمک به مردمي که ممکن است به‌دليل مشغله‌ي زندگي معاصر، فرصت رفتن به گالري‌ها و آشنايي با هنر هنرمندان را نداشته باشند و نيز با نيت لذت‌بخش کردن تردد در شهر براي شهروندان مسکو، به شهرداري مسکو پيشنهاد شد.

در قطارهاي «آکوارل» به جاي نصب تابلوهاي تبليغاتي در واگن مترو، سراسر واگن‌هاي مترو رنگ‌آميزي مي‌شود و تابلوهاي نقاشي هنرمندان دوره‌هاي مختلف روسيه در داخل واگن‌ها نصب مي‌شود.

براي اجراي اين طرح، ساختار واگن‌هاي قطارها تغيير داده شده است تا اين قطارها به نوعي گالري هنري متحرک تبديل شوند. همچنين سطح خارجي اين قطارها با رنگ‌هاي متنوع و شاد رنگ‌آميزي شده‌اند.

سراسر داخل واگن‌ها نيز با توجه به موضوعي که در تابلوها به آن اشاره شده، رنگ‌آميزي مي‌شود و در يک طرف آن، تابلوهاي نقاشي نصب و روبه‌روي تابلوها صندلي براي نشستن مسافران قرار گرفته است.

تصاوير نصب‌شده در داخل واگن‌ها مدام تغيير داده مي‌شوند. بر اين اساس تا به‌حال تمام تابلوهاي موجود در گالري نقاشي «ترتيکوف» و موزه «پوشکين» و موزه پانوراماي «بارادينسکايا بيتوا» در اين موزه‌هاي سوار بر چرخ به نمايش درآمده‌اند.

قطارهاي «آکوارل» را مي‌توان نوعي سند تاريخي متحرک دانست که به مسافران اين امکان را مي‌دهند تا خود را در فضاي مسکوي قديم احساس کنند و با سنن و شيوه زندگي روس‌ها در گذشته، همچنين روند توسعه سيستم حمل و نقل در روسيه و مسکو و هنر هنرمندان روسي در طول تاريخ بهتر و بيشتر آشنا شوند.


بعد از 38 سال ؛

بازگشت "گارنيک درهاکوپيان " به يك نمايشگاه

چهارمين نمايشگاه بازخواني "هنر مدرن ايران" که به همت گالري آريا برگزار مي شود آثار "گارنيک درهاکوپيان"، نقاش پيشکسوت ايران را به نمايش گذاشته است.به گزارش شاپرك، "هنرمند غايب"، عنوان اين نمايشگاه است که در قالب هفتاد اثر پنجاه سال فعاليت هنري اين نقاش را مرور مي کند.

آريا شکوهي مدير گالري آريا در اين باره گفت:در چهارمين نمايشگاه که در گالري آريا و با کمک موسسه ماه مهر برگزار مي‌شود آثار گارنيک درهاکوپيان به نمايش گذاشته مي شود.

او افزود : درهاکوپيان يکي از نقاشان قديمي ايران است که پيش از اين با تالار قندريز همکاري مي کرد . اين همکاري حتي به زماني مي‌رسد که اين تالار با عنوان تالار ايران شناخته مي‌شد.

مدير گالري آريا گفت: اين هنرمند نزديک به 38 سال است که آثارش را به نمايش نگذاشته است و تنها در خانه مشغول خلق اثر است. ما در اين نمايشگاه مي‌خواهيم يک بازخواني انجام دهيم و از همين منظر از ميان دوره‌هاي مختلف کاري اين هنرمند، بهترين ها را انتخاب کرده‌ايم. ما تا به حال نزديک به هفتاد اثر از 50 سال فعاليت هنري اين هنرمند را گزينش کرديم که امکان دارد که تعداد اين‌ها در هر دو گالري آريا و ماه مهر افزايش پيدا کند.

نمايش آثار گارنيک درهاکوپيان به طور همزمان در دو گالري آريا و ماه مهر تا 19 آذر ماه در محل اين دو گالري داير خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون