جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3764- تاریخ : 1395/08/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 بيژني در نشست طنز سياسي :
  کارتونيست ها در برخي مسائل و موضوعات به روز نيستند 

 
نشست بررسي طنز سياسي به همت دفتر طنز حوزه هنري در سالن سلمان هراتي برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري حوزه هنري، عليرضا ذاکري، مازيار بيژني، رضا رسولي و شاهين کلانتري مهمانان اين برنامه بودند.

در ابتداي جلسه مهدي فرج اللهي مجري اين نشست بر توجه به مسائل برون مرزي در توليدات هنري تاکيد کرد. وي در اين باره گفت: نويسندگان، طنز پردازان و کاريکاتوريست ها بايد توجه بيشتري به مسائل برون مرزي داشته باشند و نبايد صرفا همه نوشته ها و آثارشان محدود به مسائل داخلي شود.

وي در ادامه افزود: آثار طنزي که به مسائل برون مرزي؛ همچون بي کفايتي آل سعود، جنايت هاي اين رژيم در يمن و موضوعاتي از اين دست مي پردازد نبايد صرفا مصرف داخلي داشته باشد. بلکه در توليد آثاري از اين دست بايد به مولفه هاي جهاني هم توجه داشت تا اثر بتواند ترجمه شود و در بيرون از مرزها هم مورد مصرف داشته باشد.

عليرضا ذاکري نقاش، کارتونيست و مدير هنري بخش کاريکاتور خبرگزاري فارس گفت: کاريکاتوريست بايد نگاهي هوشمندانه داشته باشد و به موضوعات از زواياي مختلف نگاه کند.

وي درباره خطوط قرمز در توليد آثار طنز گفت: خط قرمز ما مسائل ديني و حاکميت است و به غير از آن در طنز و کاريکاتور
مي توان به ساير موضوعات و مسائل اجرايي کشور پرداخت .

ذاکري بر اهميت پرداختن به مسائل بين المللي تاکيد کرد و گفت: بسياري از موضوعات و مسائل بين المللي را خودمان در داخل کشور مي دانيم و بر آن واقفيم. مثلا بسياري از جنايتهاي آمريکا و بي رحمي هاي استکبار خبر داريم. کاريکاتور و طنز هاي ما بايد در خارج از کشور هم ديده و خوانده شود تا بتواند اثرات بين المللي داشته باشد. کاريکاتور و طنز در برابر بسياري از اين بي رحمي هاي استکبار بر روي افکار جهاني مي تواند اثرگذار باشد.

کاريکاتوريست بايد باهوش باشد و بتواند موضوعات را به خوبي انتخاب کند. مثلا موضوعات جاري در منطقه را به خوبي ببيند رصد کند و آثاري مناسب توليد کند.

بعضي از کارتونيست ها به اشتباه خودشان را فعال سياسي مي بينند بيش از اينکه خودشان را يک هنرمند و کارتونيست ببينند و اين نگاه دسته بندي هايي را بوجود مي آورد که خيلي فايده اي ندارد.

رضا رسولي نويسنده و تحليلگر مسائل سياسي گفت: طنز سياسي به مجموعه آثار طنزي اطلاق مي شود که با موضوع مسائل سياسي، جريانهاي سياسي يا سياستمداران و رفتارهاي ايشان توليد مي شود. در بررسي اين موضع توجه به چند نکته ضروري است. مضمون اثر، موضوع اثر، قالب اثر، مخاطب و رسانه و هنرمندي که خالق اثر است. کاربرد طنز کاربردي جدي است و هم آگاهي به بخشي از مردم مي دهد و هم تلنگري است به سياستمداران. اينکه در يک اثر طنز پر رنگ تر است يا تمسخر هم موضع مهمي است. وي در ادامه سخننانش بر اهميت پرداختن به مسائل برون مرزي تاکيد کرد و ضمن اشاره به نکاتي از فرمايشات مقام معظم رهبري در قبال مسائل بين المللي اعم از منطقه اي و جهاني به استفاده هوشمندانه معظم له از ظرفيت ها و ظرافت هاي کلامي و بياني در فرمايشاتشان اشاره کرد و گفت: همين موضوع نشان دهنده ‌ اهميت و تاثير اين بيان در سطوح بين المللي و جهاني است.مازيار بيژني کارتونيست و مدير مسوول ماهنامه طنز و کاريکاتور بزنگاه گفت: در پرداختن به مسائل بين المللي سرعت واکنش هنرمند اهميت بسياري دارد. کارتونيست ها در برخي مسائل و موضوعات به روز نيستند و گاهي اولويتشان چيز ديگري است. زمين بازي مشخص است و بسياري از جريانهاي ضد اسلامي و تهاجم رسانه اي مشخصا جريان صهيونيستي است.

وي در ادامه به اهميت تفکر و درک صحيح از موقعيت ها و شرايط اشاره کرد و افزود: گاهي زمين بازي را بعضي ها گم مي کنند و به اشتباه در زمين دشمن بازي مي کنند.

کارتونيست کتاب تاريخ مستطاب آمريکا ضمن اشاره به حقوق بشر پوشالي آمريکا گفت که يکي از موضوعاتي که در کتاب تاريخ مستطاب آمريکا به آن پرداخته شده برده داري و نژاد پرستي است و هنوز هم مي بينيم که سياه پوستان به دست پليش آمريکا کشته مي شوند.

شاهين کلانتري کارتونيست و سر دبير ماهنامه طنز و کاريکاتور بزنگاه درباره طنز سياسي و کاريکاتور سياسي گفت: کاريکاتور اصولا يک هنر سياسي است. کاريکاتور چهره هم از همين جا شکل گرفت. کارتون و کاريکاتور اساسا نگاه سياسي دارد. کارتونيست و طنزپرداز هم هنرمندند هم روزنامه نگار.

وي ضمن اشاره به اهميت بيان هنري در خلق يک اثر گفت که صرف توهين و ناسزا گفتن در پرداختن به مسائل جهاني اتفاق ارزنده اي را رقم نمي زند. هنرمند در خلق اثر خود بايد هوشمندانه و هوشيارانه حرکت کند تا بتواند اثري تاثير گذار چه در داخل و چه براي مخاطب بيرون از مرزها خلق کند. بالا رفتن دانش سياسي براي هنرمند مي تواند راهگشا باشد. طنز پرداز و کارتونيستي که جهان بيني دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون