جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3754- تاریخ : 1395/08/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 سنگ اول «تصميم‌گيري» است 

 آغاز و بسترساز هر فعاليت يا اقدام به هر کاري با تصميم گيري شروع مي‌شود. تصميم‌گيري پايه‌ي اصلي و زيربناي اساسي تمامي‌ فعاليت‌هاست، اما به جهت تعدد اين امر اهميت بالاي آن به ورطه‌ي فراموشي سپرده شده است. توجه شود که وضعيت کنوني ما معلول تصميم‌گيري‌هايمان بوده است. به اين ضرب‌المثل دقت کنيد: "سنگ اول گر نهد معمار کج تا ثريا مي‌رود ديوار کج" اين ضرب‌المثل را کرارا شنيده‌ايم، اما در آن کمتر دقت و تمرکز کرده‌ايم؛ سنگ اول همان تصميم‌گيري است.

تصميم که منتج به انجام کار يا فعاليتي مي‌شود نه تنها فرد را در چنبره‌اي از نتايج آن کار محصور مي‌کند، بلکه اثرات آن گاهي دامنگير افراد ديگر نيز مي‌شود که ايشان نيز مي‌بايستي عواقب آن را تحمل کنند. پرتو و دامنه تصميم‌گيري يک فرد عادي در اکثر تصميم‌گيري يک فرد عادي در اکثر اوقات خود و يا خانواده ي ايشان را در بر مي‌گيرد اما منشور دامنه ي تصميم يک مدير علاوه بر محيط خرد (مجموعه ي داخلي)، محيط کلان (محيط پيرامون سيستم) را نيز در برگرفته و در صورت اشتباه در تصميم گيري، گاهي لطمات جبران ناپذيري را وارد خواهد کرد.

سن آگوستين متفکر بزرگ غرب گفت: "زمان سه چهره دارد". حال؛ يعني آن چه روياروي با ما در نبرد است و تجربه‌ها را از آن مي‌آموزيم. گذشته؛ خاطره‌ها و حادثه‌هايي است که واقع شده و در ذهن ما يا تاريخ به جاي مانده است. آينده؛ انتظاراتي که در حال حاضر داريم.

با بهره جستن از تجربه‌هاي تلخ و شيرين، شکست‌ها و پيروزي‌هاي گذشته، غور و تدقيق به واقعيت‌هاي موجود، تجزيه و تحليل دانستني‌هاي کمک کننده و پيش‌بيني و آينده‌نگري مي‌توانيم براي آتيه تصميم گرفته و در برابر چالش‌ها و کنش‌هاي متعدد که به صور مختلف با آن روبرو مي‌شويم، با ژرف انديشي آن عکس العمل‌هاي بهينه و مناسبي نشان دهيم.

چرچيل نخست وزير انگليس در يکي از سخنراني‌هاي خود در جنگ جهاني دوم گفت: اين ماييم که بناها را پي مي‌افکنيم و آن گاه که کار پايان يافت اين ديگر بناها هستند که ما را مي‌سازند. نتايج تصميم‌گيري پس از عمل نمايان مي‌گردد و آن گاه مي‌بايستي واقعيت‌هاي پس از عمل را نيز پذيرا باشيم.هنگامي‌ مي‌توان تصميم‌گيري صحيح و عقلايي داشت که اطلاعات دقيق و کاملي در زمان و مکان مناسب و موضوع مشخص موجود باشد، پس زيربناي اول تصميم‌گيري داشتن اطلاعات دقيق و کافي است، قبل از جمع‌آوري اطلاعات هيچ تصميمي‌ نمي‌تواند کامل و دقيق باشد و همه‌ي جوانب را بپوشاند، اما شک نکنيد که اطلاعات جمع‌آوري شده يا تجربي نه وحي منزل‌اند و نه هميشه دقيق و بي‌عيب که بايستي در صحت و درستي آن‌ها تا حصول يقين به ديده ترديد نگريست و با آگاهي از چگونگي جمع‌آوري اطلاعات و شناخت منابع به صحت و سقم آن‌ها پي برد.پس از جمع‌آوري اطلاعات، داشتن قدرت تجزيه و تحليل اطلاعات لازم است که در اين راستا مي‌بايستي نقاط قوت، ضعف و همچنين فرصت‌ها و تهديدات هر کدام از روش‌ها را سنجيد و با توجه به رابطه ي عليت بين منابع محدود و نامحدود براي برآوردن نيازها مي‌توان تصميم‌هاي عاقلانه اي بر اساس خرد و منطق گرفت. پرفسور شاگل در کتاب "نبود اطمينان و تصميم گيري در بازرگاني" مي‌گويد: هر فرد عاقلي با پيروي از عقل سليم از تصميم‌هايي که درصد اطمينانش کمتر است پرهيز مي‌کند چون مشکل پيش بيني نتايج، خود مولود نداشتن اطمينان است.

ويستا


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون