جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2715- تاریخ : 1391/11/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


آرزوي نهايي هر انسان


تکواندوکاران دختر البرز قهرمان مسابقات نوجوانان کشور شدند


گــوناگــون


نــكتــــه


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر
بدون شرح - همايون لنگرودي (بديع فر)

 آرزوي نهايي هر انسان 

 
جهان امروز و همه جوامعي كه در كشورهاي گوناگون شكل گرفته‌اند، با چالش‌ها وتنش‌هاي زيادي روبه‌رو هستند. البته مقدار اين تنش، نوع و شدت آن‌ها در محيط‌هاي مختلف، با هم تفاوت دارند. كشوري كه در حال جنگ است با كشوري كه در صلح به سرمي‌برد و از ملل ثروتمند جهانست، تنش‌هاي مختلفي را تجربه مي‌كند. امنيت جاني ومالي و پيروزي در جنگ يا بيرون راندن دشمن يا حفظ منابع مالي و جلوگيري از سقوط اقتصاد، از جمله دردسرهايي هستند كه مردم و دولت‌هاي در حال جنگ با آن‌ها درگيرند. تلاش براي پيروزي در بازار رقابتي دشوار تجارت و از ميدان به در كردن رقيبان، از دردسرهاي ملت‌هاي جهان متمدن و پيشرفته است.

تنش، درگيري، اضطراب و چالش، از هر نوع كه باشد و به هر دليلي كه به وجود آمده باشد، مضر و خطرناك است و روح و جسم انسان را هدف مي‌گيرد. اين وضعيت باعث شده كه يكي از مهمترين دغدغه‌هاي انسان امروز، به دست آوردن "آرامش" باشد. نيل به آرامش روان و ذهن، آرزوي همه مردم است. جدا از روش‌هاي تخصصي روان‌پزشكي و تكنيك‌هاي حرفه‌اي روان‌شناسان، راههاي ساده‌اي نيز هستند كه در عين سادگي مي‌توانند بسيار سودمند واقع شوند. شما مي‌توانيد درهر حالي آن‌ها را به كار گيريد و از همه مهمتر، استفاده از آن‌ها رايگان بوده لازم نيست پولي بپردازيد!

حالا خوب توجه كنيد و هر روش را كاملا درك كرده به خاطر بسپاريد:

1) به نفس كشيدنتان دقت نماييد.

زماني كه حس مي‌كنيد مضطرب يا عصباني يا بي‌‌قرار شده‌ايد، سعي كنيد بر نفس كشيدنتان تمركز كنيد. دم و بازدم‌هايتان را به درستي حس نموده در هر دم كلمه آرامش را بگوييد و در هر بازدم، با گفتن كلمه‌هاي اضطراب و استرس، اين انرژيهاي منفي را ازوجودتان خارج سازيد. اين روش، ساده‌ترين روش تبديل بي‌قراري و اضطراب به آرامش خاطر است.

2) در "حال" زندگي كنيد.

يك بار كسي از بودا- پيشواي مذهب بودايي- سوال كرد: وقتي كه شما و مريدانتان با هم جمع مي‌شويد، چه كار مي‌كنيد؟ بودا پاسخ داد: مي‌نشينيم، راه مي‌رويم و غذا مي‌خوريم. ولي منظور از اين سخنان چيست؟ بودا مي‌خواست بگويد كه وقتي راه مي‌رود، مي‌داند كه دارد راه مي‌رود، وقتي مي‌نشيند مي‌داند كه نشسته‌اند و هنگام گرسنگي هم مي داند كه بدنش به غذا احتياج دارد و غذا مي‌خورد.

بسياري از مردم، يا در اندوه گذشته و اشتباهاتشان و فرصت‌هاي از دست رفته زندگي مي‌كنند يا براي آينده‌اي كه "مي‌آيد" ولي هنوز نيامده نگران هستند. آن چه كه در اين كشمكش از دست مي‌رود، زمان حال و "اكنون" است. همان چيزي كه در دسترسمان است و الان داريم و بايد از آن استفاده كنيم. گذشته، گذشته است و هرگز هم برنمي‌گردد. پس غيرقابل تغيير است. آينده هم كه در دسترسمان نيست و تنها تصوري از آن داريم. ممكن است بعضي پيش‌بيني‌هاي خوب و بدمان به حقيقت بپيوندند و ممكن هم است اصلا روي ندهند. آن‌چه كه مي‌تواند اشتباهات گذشته‌مان را جبران كند و آينده‌اي بهتر را شكل دهد، زندگي در اكنون و برنامه‌ريزي براي آينده است. به اين نكته خوب دقت كنيد.

3) تصويري آرامش بخش را در ذهن مجسم كنيد.

وقتي كه با موضوع تنش‌زا يا مشكلي پيچيده روبه‌رو مي‌شويد، صحنه‌اي كه به شما آرامش مي‌دهد را پيش چشمانتان مجسم نموده به كارتان هم مشغول شويد. اين كار از فشارهاي عصبي دروني شما مي‌كاهد. بعضي تصوير يك درياي آبي آرام را دوست دارند، عده‌اي جنگلي در دل كوهستان و گروهي هم دشتي پر از گل‌هاي وحشي را مايه آرامش خود مي‌دانند. تصوير مهم نيست. مهم آرامش بخشي آنست.

4) به ديگران توجه كنيد و براي كمك به آن‌ها و حل مشكلاتشان بكوشيد.

اين كار سبب مي‌شودكه شما هم مورد توجه واقع شويد و بتوانيد براي حل مشكلاتشان كمك بخواهيد. زماني كه شخصي به كمك شما و تلاش‌هايتان موفق شده اضطراب و ترس‌هايش كاهش مي‌يابد، شما حس مي‌‌كنيد كه توان رويارويي با مشكلات خودتان را هم داريد.قدرشناسي و يا حتي فقط لبخند رضايتمندانه‌اش، اميد و نيرويي دو چندان به شما خواهد داد. در ضمن دوست و همراه خوبي هم پيدا كرده‌ايد.

درباره اشخاص خودخواهي كه به ديگران اعتنايي ندارند و همواره در پي حل مسائل و كسب موفقيت شخصي‌اند، مثال جالبي مي‌‌گويند: وضعيت اين آدم‌ها مثل گروهي از افراديست كه در اتاقي جمع شده‌اند. بشقاب‌هايي پر از غذاهايي داغ و اشتهابرانگيز هم پيش رويشان است ولي همگي آن‌ها ضعيف و رنجورند. چرا؟ به خاطر اين كه قاشق‌هايشان به قدري بزرگ است كه در دستانشان جاي نمي‌گيرد. بشقاب‌ها هم طوري قرار داده شده‌اند كه دست آن‌ها به بشقاب‌ها نمِي‌رسد!

در مقابل افرادي هم هستند كه خود را مسئول مي‌دانند و علاوه بر تلاش براي بهبود زندگي خودشان به مشكلات ديگران هم مي‌پردازند. اينان را اين گونه تصوير مي‌كنند:

مردمان دسته دوم غذاي كمتري داشتند اما مي‌توانستند غذا بخورند. آن‌ها با همكاري هم از قاشق‌هاي بزرگ استفاده مي‌كردند و هر يك مراقب ديگري بود كه به قدر كافي غذا داشته باشد. به همين خاطر هيچ انسان بيمار و ضعيفي بين آن‌ها وجود نداشت.

5) خواب را فراموش نكنيد.

خيلي از افراد كار و مشغله زيادشان را بر خواب و استراحت مناسب و كافي مقدم مي‌دارند. خواب ناكافي،‌ فرد را مضطرب و بيش از حد برانگيخته و تحريك‌پذير مي‌‌كند. سردردهاي مزمن تنشي و خستگي مزمن را هم به آن‌ها اضافه مي‌شود. به تدريج قواي جسمي و رواني فرد تحليل رفته خستگي و كم خوابي از چهره‌اش نيز مشخص خواهد شد. و همه اين عوامل كارايي او را پايين مي‌آورد و بازتابي منفي در زندگي شخصي و شغلي‌اش به جا خواهد گذاشت.

مبارزه با تنش‌ها و مشكلات نيازمند جسم و رواني سالم، قوي و انعطاف‌پذير است. با محروم كردن خودتان از خواب، به جسمتان آسيب‌ نزنيد و با اندوه و افسوس خوردن و نگراني نسبت به گذشته و آينده، روان عزيزتان را فرسوده نكنيد. زندگي در لحظه، تجسم آينده‌اي آرام‌بخش و همكاري و همياري با ديگران، به شما نيرويي دو چندان مي‌بخشد تا با حفظ ثبات فكري و تعادل روحي و رواني، با جسمي آماده در زندگي پرتنش و چالش امروز، باقي مانده موفقيت‌هاي دلخواهتان را به دست آوريد.

ويستا


 تکواندوکاران دختر البرز قهرمان مسابقات نوجوانان کشور شدند 

 
پرونده هفدهمين دوره مسابقات تکواندو نوجوانان کشور در بخش دختران با قهرماني تيم استان البرز بسته شد.

به گزارش ايرنا، اين مسابقات با حضور 210 تکواندوکار از 25 استان کشور در خانه تکواندو آغاز شد با قهرماني تيم استان البرز به پايان رسيد.هوگوپوشان تيم البرز با کسب يک مدال طلا، پنج و يک برنز به مقام قهرماني دست يافتند و تيم هاي تهران و توابع تهران، دوم و سوم شدند.

اسامي برترين هاي اين مسابقات، از اين قرار است: فني ترين بازيکن: فاطمه شعبان نيا از مازندران. بهترين سرپرست: سميه قهيه اي از استان مرکزي. بهترين مربي: مهرو کمراني از البرز. بهترين داور: فاطمه کيايي از تهران و زهرا خوانسار از البرز

همچنين تيم استان کرمانشاه به عنوان تيم اخلاق اين مسابقات معرفي شد. نتايج انفرادي:

وزن اول:1 - فاطمه اموري هريس از توابع تهران2 - نگار شيري از البرز3 - هانيه صادقي از مازندران و پريسا کبودي از کرمانشاه

وزن دوم:1- فاطمه شعبان نيا از مازندران2- کيميا عليزاده از البرز3- شکوفه ذوالفقاري از کرمانشاه و هانيه سادات ميرعابديني از توابع تهران

وزن سوم:1- زهرا کنگراني فراهاني از تهران2- پونه فرجي از توابع تهران3- سيده پرستو غفاري توانا از البرز و فاطمه ادهمي از مازندران

وزن چهارم:1- روناک حسين زاده از کردستان2- زهرا جودکي از استان مرکزي3- آتوسا شفيعي از اصفهان و بهناز اکبرزاده از خراسان رضوي

وزن پنجم:1- فاطمه زهرا شريفي از مازندران2- سعيده وکيلي از البرز3- هانيه شريفي از گيلان و کوثر صالحي از تهران

وزن ششم:1- مهسا جدي از توابع تهران2- مائده مسگري از البرز3- نگار غفاري از کرمانشاه و فرزانه نصرتي از آذربايجان شرقي

وزن هفتم:1- فاطمه السادات شاه صاحب از تهران2- نيلوفر آزادمهر از استان مرکزي3- مهديه پورمحمدتقي از خراسان رضوي و طيبه پارسا از گيلان

وزن هشتم:1- فاطمه مصطفايي از البرز2- مهشيد نيک نفس از اصفها3- نيلوفر ذکريايي از تهران و ندا قلي زاده از اردبيل

وزن نهم: 1- مونا طالب ضيابري از گيلان 2- صبا سهرابي از تهران3- زهرا جعفري از کرمانشاه و راضيه اميري از اصفهان

وزن دهم: 1- نفيسه رنگرززاده از خراسان رضوي 2- هانيه اخلاقي از البرز 3- زهرا قرباني از تهران و فائزه عباسي راد از توابع تهران


 گــوناگــون  

هدف و معنا به دست آوريد

آدم‌هاي زيادي از زندگي‌شان خسته شده‌اند. اين خستگي و بي‌حوصلگي مي‌تواند يک مارپيچ روبه‌پايين ايجاد کند. اين مارپيچ مي‌تواند افسردگي، بي‌ميلي، نااميدي و بسياري احساسات منفي ديگر در خود داشته باشد. احتمالاً مهمترين مسئله براي فردي که در چنين موقعيتي قرار دارد اين حس است که نمي‌دانند چه بايد بکنند و به همين خاطر هيچ کاري نمي‌کنند. اينجا مي‌خواهيم 7مهارت بسيار مهم برايتان معرفي کنيم که بايد براي به دست آوردن آنها تلاش کنيد. اين مهارت‌ها به شما کمک مي‌کنند خودتان را از اين مارپيچ منفي دور نگه داريد.

مهارت 1: براي آينده روياپردازي کنيد. براي ديدن رويا حتماً نبايد بخوابيد. زماني را به فکر کردن درمورد اتفاقات خوشايندي که دوست داريد در آينده بيفتد اختصاص دهيد. اگر از دوران کودکي تابحال رويايي انجام‌نشده داريد، دوباره آن را امتحان کنيد. همين مي‌تواند يک نقطه شروع دوباره باشد.

مهارت 2: موانع موجود براي روياي زندگيتان را از ميان برداريد. احتمال اينکه خودتان مانع سر راه خودتان باشيد خيلي زياد است. چه چيزي شما را عقب نگه مي‌دارد؟ خيلي‌ها هستند که هميشه افسوس مي‌خورند که چرا به دانشگاه نرفتند. تصور مي‌کنند که الان ديگر خيلي دير شده است. منظور اين نوع موانع است.

مهارت 3: هدف و معنا به دست آوريد. بعد از 40 سالگي به دنبال پيدا کردن هدف با راه‌هاي جديد هستيم. در جواني هدف ما ايجاد و ساختن عناصر زندگي مثل ازدواج، بچه‌دار شدن، خانه‌دار شدن و پيشرفت کاري است. اما حالا که خيلي از اين هدف‌ها به سرانجام رسيده‌اند، هدف‌هايمان تغيير مي‌کنند. هدف مي‌تواند قرار دادن خود در کنار چيزهايي باشد که شما را بالغ‌تر و کامل‌تر مي‌کند. خودتان بايد هدفتان را مشخص کنيد.

مهارت 4: قدرت انتخاب مسير زندگي. آينده ما چيزي فراتر از موقعيت‌هاي گذشته‌مان است. فقط دو چيز است که در آن حق انتخاب نداريد: مرگ و ماليات. اين خودتان هستيد که مي‌توانيد تعيين کنيد در زندگيتان چه اتفاقاتي بيفتد. زندگي خودتان است پس مسئوليت آن را به گردن بگيريد.

مهارت 5: بطور مداوم چيزهاي جديد ياد بگيريد. يادگيري فوايد زيادي دارد. اولين فايده آن براي شما ايجاد فرصت‌هاي جديدي است که در اختيارتان قرار مي‌گيرد. احتمالات نامحدود هستند. مي‌توانيد يک مهارت جديد ياد بگيريد، درمورد مکان‌هاي جديد اطلاعات پيدا کنيد، علايقتان را دنبال کنيد. با اين روش هميشه در حال رشد خواهيد بود. اگر رشد نکنيد، موفق نخواهيد بود.

مهارت 6: ممکن‌ها را تشخيص دهيد. يکجايي در زندگيمان ممکن‌ها را کم مي‌کنيم. زماني را که فکر مي‌کرديد هر کاري از دستتان برمي‌آيد را به ياد مي‌آوريد؟ خيلي‌ها را ديده‌ايد که باوجود نقص‌هاي جسماني بسيار به افرادي موفق در جامعه تبديل شده‌اند. اينها محدوديت‌ها را نديده‌اند، ممکن‌ها را پيدا کرده‌اند.

مهارت 7: از اشتباهاتتان درس بگيريد. شکست اگر باعث شود درسي از آن بگيريد چيز خوبي است. يک دليل ديگر براي خوب بودن آن اين است که مي‌فهميد براي رسيدن به چيزي مهم تلاش مي‌کنيد. شکست مي‌تواند يک نگرش باشد. توماس اديسون 10،000 بار شکست خورد اما هيچوقت خود را بازنده نديد.

او به اين نتايج بعنوان 10،000 فرصتي که مي‌تواند براي بالا بردن کار خود از آنها استفاده کند نگاه کرد. اگر اخيراً شکست نخورده‌ايد، بد نيست امتحانش کنيد!

منبع: گلستان


 نــكتــــه 

اينگونه فکر کنيد تا ميلياردر شويد! 

هر ميلياردري در جهان، داراي يک ويژگي است که ديگران از آن غافل هستند. يک ميلياردر خود را هميشه قوي و موفق مي داند و همواره ذهنيت مثبتي به مسائل دارد. مهم تر از داشتن ثروت و يا دستيابي به موقعيت هاي بالاي تحصيلي، اين است که چگونه مي توانيم مانند يک ميلياردر فکر کنيم و ثروتي را که مي خواهيم، در هر زمينه يا حوزه اي به دست آوريم، چه علمي و چه مالي.

1 براي بزرگ شدن متولد شده ايد

مهم ترين نکته اين است که شما اعتماد به نفس داشته باشيد و آن را هر روز به خودتان القا کنيد. بايد ذهن خود را آموزش دهيد که همواره به برنده شدن فکر و عادت کند.

2 مي توانيد از همه منابع موجود استفاده کنيد

شما بايد بتوانيد همه منابع موجود در دسترستان را تشخيص دهيد و از هر آنچه در دسترس داريد به طور مفيد استفاده کنيد. براي ثروتمند شدن حتما نبايد از ابتداي راه، يک دفتر کار مدرن و پيشرفته داشته باشيد!

3 فرصت هاي برنده – برنده ايجاد کنيد

بزرگ ترين افراد ثروتمند و موفق دنيا، هميشه فکر مي کنند که چگونه کاري را همه جانبه انجام دهند، به طوري که هيچ قشر، گروه و يا دسته اي براي مخالفت با آن ها بهانه اي نيابد. بايد ياد بگيريد که براي همه بهترين ها را بخواهيد، نه فقط براي خودتان!

4 بزرگ فکر کنيد

فکرتان را پرواز دهيد. ايده هايي بزرگ تر و فراتر از زندگي کنوني خود داشته باشيد. هر قدر هم که ايده هاي شما غيرعملي و بي دليل باشد، باز هم مي تواند به ايجاد تحولي بزرگ در کارو زندگي شما بيانجامد. يادتان باشد هميشه غير قابل تصورترين حقايق فيلم هاي تخيلي، تبديل به حقايق دنياي واقعي شده اند.

5 استعداد هيچ کس را دست کم نگيريد

هيچ پيشنهاد و ايده اي را که از جانب دوستانتان دريافت مي کنيد، دست کم نگيريد. شما هيچ وقت نمي توانيد کاملا بفهميد که چه چيزهايي در استعدادهاي نهفته هر انسان مي تواند به پتانسيل هاي بزرگ و کارآمدي تبديل شود

منبع:گلستان


 كوتاه از ورزش جوانان 

کادر فني تيم ملي کاراته بانوان مشخص شد

طبق اعلام سرپرست فدراسيون کاراته، کادر فني تيم ملي بزرگسالان بانوان جهت هدايت تيم ملي در بازي‌هاي کشورهاي اسلامي معرفي شد.

عليرضا سمندر در گفت‌وگو با ايسنا، در اين رابطه اظهار کرد: پس از بررسي‌هاي کافي و گرفتن مشورت‌هاي لازم، فريبا بداغي و ستاره موسوي به عنوان مربيان بخش کوميته و فرخناز ارباب به عنوان مربي بخش کاتا و البته رده سني جوانان و اميد هدايت تيم ملي را در بازي‌هاي کشورهاي اسلامي بر عهده خواهند داشت.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا قصد دارد براي بخش بانوان هم سرمربي انتخاب کند يا اين بخش با حضور مربيان فعلي به کارش ادامه خواهد داد؟ افزود: در اين مورد هنوز تصميمي قطعي نشده و بايد ببينيم که در آينده چه مي‌شود. اگر ديديم همه چيز خوب پيش رفت و مشکلي وجود نداشت تيم ملي به همين صورت يعني با دو مربي به کارش ادامه خواهد داد. اگر نياز شد براي اين بخش هم سرمربي قرار مي‌دهيم.


 آيينه شهر 
 بدون شرح - همايون لنگرودي (بديع فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون